Felújították a tordai sóbányát

December 10-én adják át a teljesen felújított tordai sóbányát és a köré épített gyógyászati és rekreációs létesítményeket. A sóbánya teljes felújítása több mint 6 millió euróba került, az összeg 80 százalékát a 2004-es PHARE-alapból pályázati úton nyerte el a helyi önkormányzat, a költségek fennmaradt húsz százalékát pedig önerőből teremtették elő.

Kiss Előd-Gergely

2009. november 11., 09:092009. november 11., 09:09

Egy hónap múlva a 80 méter hosszú, 50 méter széles és 42 méter magas Rudolf-akna mellett, a Teréz-aknát és Gizella-aknát nyitják meg a nagyközönségnek. Tudor Ştefănie, Torda polgármestere ugyanakkor elmondta, a bánya átadását többször is elhalasztották az építés során adódó gondok miatt, azonban ezúttal nem számít további csúszásra.

A Tordát és a sóbányát összekötő két kilométeres és 1,6 millió lejbe kerülő utat is felújították, így a bánya már könnyen megközelíthető. Ugyanakkor áramot, gázt és vizet is vezettek a városháza költségén, mivel azt remélik, hogy így a bánya környéke kellőképpen vonzó lesz a befektetők számára. A bánya környékén 10 százalékos sótartalmú tavak is várják majd a látogatókat.

A helyi önkormányzat további úszómedencéket kíván építeni, ahol a tervek szerint a reumás betegeket kezelhetik. A tervekben ugyanakkor egy strand kiépítése is szerepel. Ştefănie hozzáfűzte: a két tó körüli 6 hektáros terület a város tulajdona, de a jövőben koncesszióba, bérbe adnák az érdeklődő befektetőknek.

„Remélem, szállodát, panziót és vendéglőt építenek majd ide” – mondja a polgármester. Ottjártunkkor a munkások már az utolsó simításokat végezték, a Rudolf-aknában épp az amfiteátrumot tatarozták. Ovidiu Mera, a sóbánya igazgatója elmondta: annak ellenére, hogy a bánya gyakorlatilag építőteleppé vált, idén is volt 80 ezer látogatójuk. Az igazgató megmutatta az új panoramikus liftet, amely tíz személy szállítására alkalmas.

„Egészen másként fogják a teret érzékelni a liftben utazók” – büszkélkedett az igazgató. Elkészült a minigolf- és a tekepálya is, sőt egy óriáskerékre emlékeztető szerkezetet állítottak fel a bánya mélyén – az igazgató gondolának nevezte – amely 8 perc alatt tesz egy teljes kört utasaival. Ezekért az extraszolgáltatásokért természetesen külön kell fizetni majd a turistáknak. Bővülni fog a bánya személyzete – közölte továbbá.

A felújított komplexum az áprilisban kezdődő turisztikai főszezonban, az úszómestereket is beleértve 69 embert fog foglalkoztatni az eddigi 16 helyett. A bánya régi muzeális értékű építményeit megőrizték, a Rudolf-akna egy részét lezárják majd a látogatók elől, mert szeretnék megóvni a fölöttük függő cseppköveket.

A sóbányának új bejárata lesz, a régi bejáratot a továbbiakban csak adminisztratív célokra használják – közölte Mera. Jelenleg csak a kezelésre járók számára fenntartott terem üzemel.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 27., péntek

Az RMDSZ párhuzamot von Soós Zoltán büntetőügye és a fekete március között

„Politikai jelentéstartalommal bíró lépésnek” tekinti az RMDSZ, hogy továbbra sem térhet vissza hivatalába Soós Zoltán, Marosvásárhely korrupcióval gyanúsított polgármestere.

Az RMDSZ párhuzamot von Soós Zoltán büntetőügye és a fekete március között
2025. június 27., péntek

Több mint 9000 diák vett részt a kisebbségek anyanyelv képességvizsgáján

Több mint 9000 nyolcadik osztályt végzett diák vett részt pénteken a kisebbségek anyanyelv és irodalom írásbeli vizsgáján – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Több mint 9000 diák vett részt a kisebbségek anyanyelv képességvizsgáján
2025. június 27., péntek

Évek óta nem működik a több mint egymillió lejből felújított öntözőrendszer

Közel hat évvel ezelőtt újították fel az ópálosi szivattyúállomást, amellyel több ezer hektár termőföldet lehetne öntözni Arad megyében, de a berendezés csak néhány hónapig működött, mert a Marosból a csatornába szivattyúzott víz elszivárgott.

Évek óta nem működik a több mint egymillió lejből felújított öntözőrendszer
2025. június 27., péntek

A parajdi bányakatasztrófa a Legfelsőbb Védelmi Tanács asztalán

Nicușor Dan államfő hétfőre összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.

A parajdi bányakatasztrófa a Legfelsőbb Védelmi Tanács asztalán
2025. június 27., péntek

Erdélyben viharokkal, máshol kánikulával küszködnek

Viharos, zivataros időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket bocsátott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Erdélyben viharokkal, máshol kánikulával küszködnek
2025. június 25., szerda

Bihar megye akvaparkjai turisták ezreit vonzzák, Kolozs megye a nyomukba sem ér

Bihar megye az elmúlt években felismerte, hogy az egyik legnagyobb természeti erőforrása – a termálvíz – jóval több lehetőséget rejt magában, mint amit eddig kihasználtak.

Bihar megye akvaparkjai turisták ezreit vonzzák, Kolozs megye a nyomukba sem ér
2025. június 25., szerda

Év végéig is eltarthat az akut ivóvízprobléma a Kis-Küküllő menti településeken

Súlyos gondot okoz az ivóvízellátás hiánya Dicsőszentmártonban és a környező Maros megyei településeken a Kis-Küküllő vizének megnövekedett sókoncentrációja miatt, a vezetékes ivóvízellátás több ízben is szünetelt az elmúlt napokban.

Év végéig is eltarthat az akut ivóvízprobléma a Kis-Küküllő menti településeken
2025. június 25., szerda

Pert nyert a prefektúra, elveszik a visszaszolgáltatott falut

Pert nyert az Arad megyei prefektúra az egyetlen családnak visszaszolgáltatott partiumi falu, Zarándnádas ügyében.

Pert nyert a prefektúra, elveszik a visszaszolgáltatott falut
2025. június 25., szerda

Elhunyt Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd, közíró, az Iliescu-rezsim első politikai menekültje

Életének 84. évében meghalt Kincses Előd jogász, közíró, a romániai rendszerváltás utáni időszak egyik legismertebb magyar közéleti alakja, az erdélyi magyar ügyek és érdekek kitartó képviselője, védője.

Elhunyt Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd, közíró, az Iliescu-rezsim első politikai menekültje
2025. június 25., szerda

Három jármű ütközött Élesd terelőútján, két személy életét vesztette

Két Maros megyei személy vesztette életét Élesd terelőútján egy tömegbalesetben kedd délután, két személygépkocsi és egy autóbusz karambolozott.

Három jármű ütközött Élesd terelőútján, két személy életét vesztette