2009. július 29., 09:432009. július 29., 09:43
Vasile Blaga fejlesztési miniszter és Flavius Dumitrescu kőhalmi polgármester a tavasszal írta alá az erre vonatkozó szerződést, ez az első Brassó megyei projekt, amelyre a ROP keretében nyertek támogatást. A 8,5 millió eurós (mintegy 30 millió lejes) projekt a vár felújítása mellett az erődítmény körüli infrastruktúra kiépítését is célozza. A pénz nagy részét, 23,29 millió lejt strukturális alapokból biztosítják, a fennmaradó részt az önkormányzat állja a megyei tanács támogatásával, tájékoztatott az alpolgármester. Mint mondta, a tanácsadó cég megvan, és a kivitelező kiválasztására vonatkozó versenytárgyalást is kiírták.
Kőhalom települést a II. Géza magyar király által behívott német telepesek alapították, eredeti neve Kozd volt. Ez a tatárjáráskor elpusztult. A települést a pusztítás után újjáépítették, már Kőhalom néven. Ekkor épült vára is, melyet menedékhelynek szántak. Az Árpádok kihaltával a szászok a bajor Ottó mellé álltak, és 1324-ben nyíltan fellázadtak Károly Róbert ellen. A felkelést Tamás erdélyi vajda hamarosan leverte; a zendülők vezére, Henning szász ispán, az ütközetben elesett. Egy kis csapat Kőhalomba vette be magát, de ez is gyorsan behódolt. Ez volt az egyetlen eset, hogy a vár háborús szerepet játszott. A vár eredetileg csak a jelenlegi belső várból állott. E kicsiny fellegvárhoz járult a középkor végén egy körfal két toronnyal és egy, sarkantyú módjára kiugró bástyával. A polgárok tovább bővítették, két tágas várudvart csatoltak hozzá. Különösen 1620 körül, Weyrauch Dávid királybírósága idén folyt nagy építő tevékenység. Ekkor emelték a nyugati külső várfalat, készítették az alsó várban a kutat. Kevéssel utóbb állították fel a Szalonnás tornyot és a Szolgák tornyát, a középső kaput. |
„Az ajánlatokat augusztus 6-án bontjuk ki, és ha senki nem fogja megóvni az eredményt, augusztus végén el is kezdődhetnek a munkálatok” – részletezte Pompiliu Comănici kőhalmi alpolgármester. A kivitelezés iránt egyébként nagy az érdeklődés, a feladatkiíró füzetet 11, az ország különböző részeiből érkezett cég vásárolta meg. „Mi mindenképp a legjobb ajánlatot fogjuk választani, mind anyagi, mind szakmai szempontból” – hangsúlyozta az elöljáró. Mint fogalmazott, csupán attól tart, nehogy egy „komolytalan vállalkozóra” essen a választás, aki nem kezeli a helyén a beruházást. Az alpolgármester ugyanakkor attól is tart, hogy az óvások hátráltathatják a projektet, amelynek tervezett kivitelezési ideje három év.
Pompiliu Comănici szerint a projekt keretében megközelíthetővé teszik a település fölötti dombtetőt uraló erődítményt, bekötőutakat építenek, így a város három különböző pontjáról is el lehet majd jutni a várba. A főbejárat előtt két parkolót alakítanak ki az autóbuszok, személygépkocsik számára, és törcsvári mintára bódékat építenek, ahol a szuvenírárusok értékesíthetik termékeiket.
A 14 hektáron elterülő csiga alakú, három részből álló vár felújítása során előbb az alsó várban található épületeket, a középső kaput, az egykori lőszerraktárat, a Szalonnás-tornyot állítják helyre. Az őrszoba mellé egy kisebb amfiteátrumot építenek, ahol szabadtéri rendezvényeket tarthatnak majd. A középső és belső vár falait szintén restaurálják, akárcsak a még megmaradt kis házacskákat. A belső vár legmagasabb pontján található, korábban a várkapitány székhelyéül szolgáló helyiségben kávézót alakítanak ki. „Innen szép kilátás nyílik a városra és a környékre, a turisták itt leülhetnek és gyönyörködhetnek a tájban” – tette hozzá az elöljáró. Ugyanakkor közművesítik a létesítményt.
„A három évig tartó felújítás után, 2012-ben a kőhalmi vár Brassó megye egyik legfontosabb turisztikai attrakciója lesz” – véli Flavius Dumitrescu polgármester. A helyi önkormányzat abban bízik, hogy a vár felújításával megsokszorozódik a városba látogató turisták száma, és ezáltal gazdaságilag is fellendül a település, új munkahelyek teremtődnek. A Segesvár–Brassó-főút mentén, a Bogáti erdő aljában található Kőhalmot jelenleg évente 3-4 ezer turista látogatja, de az elöljáró reményei szerint a restaurálás befejeztével ez a szám három-négyszeresére emelkedhet.
Ottjártunkkor azonban még semmi sem utalt arra, hogy az önkormányzat minél több turistát szeretne vonzani a térségbe. Tájékoztató táblák hiányában kénytelenek voltunk „az orrunk után” menni, így nem csoda, hogy eltévedtünk, és az őr nem kis meglepetésére egy számára nem létező bejáraton, egy kis résen „törtünk be” a szász erődítménybe. Az információkkal itt sem bántak bőkezűen, csupán egyetlen, félig rozsdás román és német nyelvű tábla árulkodott a műemlék épület történetéről, az is alig látszott ki a néhol térdig érő fűből.
„Ne csodálkozzanak, hogy elhanyagolt – nyugtatott meg a vár őrzésével megbízott férfi. – Ősztől felújítják, az önkormányzat pedig nem látta értelmét, hogy addig kisebb javításokat eszközöljön.” Mint mesélte, nemcsak a teljes felújítás fér rá az egyre romosabb, néhol már életveszélyes épületre, az állandó őrzésre is szükség van, hisz nemrég valakik összetörték a padokat, és beledobták a még használható, több évszázados kútba. Azóta vizet sem lehet inni, panaszolja.
Az egyébként rendezett városka szintén nem tűnik felkészültnek a látogatók fogadására, csak nehezen találtunk egy, a ’89 előtti időkre emlékeztető éttermet, az is kongott az ürességtől. A főteret uraló evangélikus templomnál sem jártunk szerencsével, meglepve tapasztaltuk, hogy a hatalmas rácsokkal elzárt istenháza teljesen üres, és úgy fest, mintha tegnap költözött volna ki innen egy népes hajléktalan család.
Egy fiatal férfit üldözőbe vett egy medve a Cenk és a Keresztényhavas közötti túraútvonalon. A túrázót végül a csendőrség mentette meg.
A nemzeti kisebbségek jogainak hatékony érvényestéséhez szükség van arra, hogy a közösséget képviselő etnikai pártok bejussanak a parlamentbe, és ott legyenek a döntéshozatalnál.
A magyar kormány nemzetpolitikájának sikerességét és a további együttműködés szükségességét hangsúlyozták a külhoni magyar politikai szervezek vezetői pénteken az erdélyi Tusnádfürdőn.
Súlyos tűzvész pusztította el Szilágy megye egyik legjelentősebb néprajzi emlékét, a Csizér községben található Lupuț-portát, közismert nevén Horea házát.
Több mint húsz évvel a bezárása után végleg lebontják a nagybányai strandot. A helyén egy korszerű aquapark épül, amelyet részben uniós támogatással valósítanak meg, és amely régóta várt beruházás a város lakói számára.
A hosszan tartó szárazság következtében teljesen kiszáradt a Tőz folyó és a Timercsa-patak Arad megye észak-nyugati részén, az Erdőhát vagy Körösköz nevű tájegységben.
Magyarország és a magyar kormány célja nemcsak a kiegyezés, hanem a kiengesztelődés és a lehető legszorosabb együttműködés az utódállamokkal – hangsúlyozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes pénteken a Tusványoson.
Maros, Beszterce-Naszód és Bihar megyei rendőrparancsnokok leváltását követeli a rendőröket tömörítő Europol szakszervezet a Maros megyei Mezőméhesen elkövetett gyilkosság gyanúsítottja, Emil Gânj ügyének nem megfelelő kezelése miatt.
Megkezdődtek a munkálatok a beomlott rónaszéki sóbányánál, a geotechnikusok és bányaszakértők megpróbálják kideríteni, mi okozhatta a problémát, és megállítható-e a további földomlás.
Brassó megyében idén több mint 270 000 lejnyi kárt okoztak idén a medvék és farkasok, 45 medvét lőttek ki.