A csucsai Boncza-kastélyt 2020-ban ítélték jogerősen a Kolozs megyei önkormányzatnak
Fotó: Kolozs Megyei Tanács
Miután több évig tartó pereskedés után sikerült megszerezni, fel is újíttatná a Goga- és Ady-múzeumnak is otthont adó csucsai Boncza-kastélyt a Kolozs megyei önkormányzat. A tervezésre és műszaki ellenőrzésre már megvan a szerződés.
2022. augusztus 23., 14:582022. augusztus 23., 14:58
2022. augusztus 23., 15:042022. augusztus 23., 15:04
Európai uniós forrásokból újíttatná fel a csucsai Boncza-kastélyt a Kolozs megyei önkormányzat, melynek több mint egy évtizedes pereskedés után sikerült köztulajdonban megőriznie az A kategóriás műemlék épületet. A megyevezetés szerkesztőségünknek elküldött közleményében azt írja, hogy a tervezésre és a műszaki felügyeletre már alá is írták a szerződést.
A megyei vezetés szeretné visszaadni a műemlék épület régi fényét – hangsúlyozta Alin Tișe tanácselnök, külön kiemelve, hogy a csucsai birtok és kastély szorosan kötődik a neves román költő és politikus, Octavian Goga szellemiségéhez, aki a nagy román egyesülés egyik élharcosa volt. Vákár István, a megyei tanács alelnöke ezzel szemben közleményében az épület korábbi lakójára, Ady Endrére hívta fel a figyelmet.
– mutatott rá. Az RMDSZ-es politikus kifejti, nagyon időszerűvé vált az A kategóriás műemlék épület felújítása, és a restaurálási munkálatokat követően modern, a 21. századi körülményeknek megfelelő múzeumot lehetne kialakítani benne, illetve bővíteni a látogatási felületet.
A Fehér ház, ahol az Ady Endre-kiállítás kap helyet
Fotó: Panoramio
Vákár szerint ugyanakkor az egykori nyári kertet is rendbe tennék, ez újra szabadtéri előadásoknak, filmvetítések helyszíne lehetne. A megyei tanács sajtóirodáinak tájékoztatása szerint
A csucsai Boncza-kastélyt 2020 decemberében ítélte jogerősen a Kolozs megyei önkormányzatnak a legfelsőbb bíróság, véget vetve ezáltal a másfél évtizedes pereskedésnek. A bukaresti bírák elutasították Veturia Goga örököseinek óvását, így a Goga- és Ady-múzeumnak is otthont adó épület köztulajdonban marad.
Ady Csucsán a múlt század elején
A kastélyt a volt román miniszterelnök feleségének, Veturia Gogának az örökösei próbálták megszerezni. A bukaresti bírák döntésükkel végérvényesen elutasították a keresetet, és kimondták, hogy a megyei tanács saját nevére telekkönyveztetheti az épületegyüttest és a Goga-örökösöknek a megyei tanács perköltségeit is meg kell téríteniük.
Az egykor Ady Endre költőnek és feleségének, Csinszkának is otthonául szolgáló csucsai kastélyért számos per zajlott az elmúlt másfél évtizedben, csak 2019-ben háromban döntött a megyei önkormányzat javára a Kolozs megyei táblabíróság. Többek között 2019. november 20-ai ítéletében is visszautasította Veturia Goga örököseinek fellebbezését, és fenntartotta korábbi ítéletét, miszerint az ingatlan az államot illeti meg.
Goga halála után a költő özvegye, Veturia Goga rendezett be Goga-múzeumot és Ady-kiállítást a telken álló épületekben. A birtokot az özvegy 1966-ban a román államnak adományozta azzal a feltétellel, hogy élete végéig ott maradhasson. 41 évvel élte túl férjét, 1979-ben halt meg, 96 éves korában. A birtok az 1989-es rendszerváltozás után a múzeumot fenntartó Kolozs megyei önkormányzat tulajdonába került.
Az Ady-tárlat korszerűsítését a Petőfi Irodalmi Múzeum segítette
Fotó: Biró István
Az oldalági örökösödési pert indító Florin Mureşannak és Marius Pompiliu Mureşannak 2015 októberében sikerült elérnie, hogy a legfelsőbb bíróság érvénytelenítette a dokumentumot, visszaszolgáltatási kérésüket azonban elutasította, így újabb pert indítottak. A pereskedés ideje alatt a megyei tanács karbantartási munkálatok címén próbálta korszerűsíteni az épületet, de a kastély rég megérett a teljes felújításra és modernebb múzeumi eszközökre lenne szükség.
A csucsai kastélyt Boncza Miklós építtette feleségének, aki kilenc nappal azután, hogy világra hozta gyermekét, Boncza Bertát – Ady Endre későbbi feleségét –, meghalt, így a férfi Budapestre költözött és bezárta a kastélyt. Miután 1914-ben Ady feleségül vette Csinszkát, Csucsán éltek, a főépület melletti Fehér házban, mely napjainkban Ady-emlékkiállításnak ad helyet.
A Boncza-kastély melléképületében, a Fehér házban 1968-ban nyílt Ady-emlékkiállítást 2014-ben, a csucsai múzeum és a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum közötti együttműködés révén, a magyar kormány támogatásával újították fel. Az állandó tárlatnak otthont adó két szoba Ady Endre és Boncza Berta kapcsolatát, a Boncza-kastélyt és a családot mutatja be. A kiállítás részeként olyan versek kéziratai is láthatók, amelyeket Ady Csucsán írt, de magyarul és román fordításban is meghallgathatók költeményei.
{K1}
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a csíkszeredai megyei kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
A tanulók egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Bűnrészesség gyanújával őrizetbe vettek a rendőrök egy 47 éves férfit annak a három szentandrási testvérnek az ügyében, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd négy nappal később Szerbiában találták meg őket az eltűnésüket bejelentő apjukkal együtt.
Elkészült az első két olyan játszótér, amelyet kimondottan a házi kedvenceknek alakítottak ki – jelentette be a kedden a nagyváradi városháza.
Felettesei közreműködésével hamis orvosi igazolással betegszabadságot kért, majd annak jóváhagyása után Afrikában tevékenykedett zsoldosként három Bihar megyei csendőr a korrupcióellenes hatóság szerint.
A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az ügyészek nem szállítottak meggyőző bizonyítékokat arra nézvést, hogy a Ioan Crișan aradi üzletember három évvel ezelőtti meggyilkolásával gyanúsított személyek esetében valóban fennáll az alapos gyanú – szögezte le az ügyben eljáró bíró.
Autóbalesetben életét vesztette kedd reggel két személy a 76-os országúton a Bihar megyei Biharpoklos térségében.
A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.
Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.
szóljon hozzá!