A Hargita megyei Zetelaka is nemrég kapta meg a helyi érdekeltségű turisztikai település státusát
Fotó: Erdély Bálint Előd
Infrastruktúrát építenének, a turisták számára vonzóbbá tennék a térséget azokban az erdélyi és partiumi kisvárosokban, községekben, amelyek nemrég megkapták a helyi érdekeltségű turisztikai település státusát. A Krónikának nyilatkozó elöljárók a gazdaság és életszínvonal fellendülését várják az RMDSZ kezdeményezésétől.
2022. július 15., 12:052022. július 15., 12:05
Újabb három erdélyi, színmagyar vagy félig magyarlakta helység kapta meg a helyi érdekeltségű turisztikai település státusát. Az RMDSZ kezdeményezésére a kormány a Hargita megyei Korondot és Zetelakát, valamint a Bihar megyei Margittát sorolta az említett kategóriába.
Ugyanakkor egyfajta státusszimbólumot is jelenthet számukra ez a besorolás. „Célunk olyan környezetet biztosítani, ahova mi is szívesen járunk kikapcsolódni anélkül, hogy átlépnénk az országhatárt, a turisztikai úti célok ugyanakkor turistákat is idevonzanak, ami a helyi gazdaságra kedvező hatással van” – fejtette ki Kelemen Hunor kormányfő-helyettes.
Még szebbé, még vonzóbbá tennék a kormányhatározatba foglalt székelyföldi településeket azok elöljárói. Kozma Péter Lajos, Zetelaka alpolgármestere úgy fogalmazott: az új státus kötelez. A Hargita lábánál található nagyközség nem csupán a gát fölötti tavával igyekszik vonzani a látogatókat; tervben van egy Zetelakát Zeteváraljával összekötő kerékpárút kialakítása is, amely könnyűszerrel akár „meg is nyúlhat”.
Fotó: Pinti Attila
A polgármester-helyettes ugyanis arról számolt be a Krónikának, hogy a szomszédos települések elöljárói is jelezték, szívesen bekapcsolódnának az útépítésbe. Az infrastrukturális fejlesztés mindenképpen szükséges, hisz a környéken, főként Ivóban és Sikaszón számos panzió és vendégház várja a kirándulókat.
A fazekasságáról ismert település vezetői abban bíznak, hogy a turisztikai település státusa nyújtotta pályázati lehetőségek hozzásegítik Korondot ahhoz, hogy az áthaladó vendégek ne csupán a főúti kirakódóvásárban töltsenek félórát-órát, hanem az épülő strand is turistákat vonzzon a Sóvidékre.
A tervek szerint már őszire elkészül az egyelőre édes vizű strand, de tervben van a sós víz kiaknázása is. Ugyanakkor a Natura 2000 területeket is hatékonyabban népszerűsítenék és jobban kihasználnák – számolt be Ravasz Ferenc alpolgármester. „Tanösvényeket szeretnénk létesíteni a korondi Csigadombon és a fenyőkúti tőzeglápon” – sorolta a fejlesztési terveket Ravasz.
A partiumi, magyarok és románok által nagyjából fele-fele arányban lakott Margitta már jó ideje kisebb gyógyturisztikai központnak számít. A 13 ezer lakosú város két termálfürdővel is rendelkezik, kórháza pedig néhány évvel ezelőtt balneofiziko-terápiás kezelési részleggel bővült.
Ennek örül Demian Zsolt, Margitta alpolgármestere is, aki lapunknak elmondta, hogy már így is rendelkeznek egy megnyert ötmillió eurós EU-s pályázattal, amelyet az önkormányzati tulajdonban lévő strand fedett részleggel való bővítésére fordíthatnak. Öröm az ürömben, miközben az építkezési anyagok ára rohamos iramban nő, a város 2020-ban megválasztott új elöljárója, Marcel Sas-Adăscăliţii szinte két év elteltével sem írta ki a kivitelezési versenytárgyalást.
Másrészt tisztában vagyunk azzal, hogy az akkor megítélt összeg ma már lényegesen kevesebbet ér” – magyarázta a független polgármester RMDSZ-es helyettese, Demian Zsolt. A két városatya között az önkormányzati strandot illetően sincs teljes egyetértés. Mivel a szivattyúházak a föld alatt voltak, Adăscăliţii a tavaly 150 ezer lejt igényelt a felszínre való költöztetésükhöz. Miután ez megtörtént, az idén május 31-én újabb kéréssel állt elő.
A polgármesteri gáncsoskodás után a 2022-es immár a második évad, amikor a városi strand zárva van. E közben az 1990-es években magánosított másik gyógyfürdő naponta több száz hűsölni vágyót vagy kezelésre érkezőt lát vendégül.
Korond, Zetelaka és Margitta mellett szerda óta helyi érdekeltségű turisztikai települések a következők: Pécska (Arad megye), Rév (Bihar), Berszászka, Lászlóvára, Mehádia (Krassó-Szörény), Szaplonca (Máramaros), Moldoviţa, Panaci, Putna, Şaru Dornei, Vama (Suceava), Detta, Zsombolya (Temes) Mălaia (Vâlcea).
Összesen mintegy féltucatnyi kis tó van, amelyet az idők során a nyersanyagért ásó téglavetők „létesítettek”. Gondot okoz továbbá, hogy az apadozó víz pótlásáról is kell gondoskodni . Tóth Gábor, a bánsági kisváros önkormányzatának egyetlen RMDSZ-es tagja érdeklődésünkre felvázolta, hogy madárlest is kialakítanának, amelyre kivitelezőt várnak.
Bihar megye az elmúlt években felismerte, hogy az egyik legnagyobb természeti erőforrása – a termálvíz – jóval több lehetőséget rejt magában, mint amit eddig kihasználtak.
Súlyos gondot okoz az ivóvízellátás hiánya Dicsőszentmártonban és a környező Maros megyei településeken a Kis-Küküllő vizének megnövekedett sókoncentrációja miatt, a vezetékes ivóvízellátás több ízben is szünetelt az elmúlt napokban.
Brassó péntekenként kedvezményes hegyi kalandra hívja a mountainbike-rajongókat – helyi lakosoknak 50 százalékos kedvezménnyel érhetők el a felvonók a Keresztényhavasra.
Pert nyert az Arad megyei prefektúra az egyetlen családnak visszaszolgáltatott partiumi falu, Zarándnádas ügyében.
Életének 84. évében meghalt Kincses Előd jogász, közíró, a romániai rendszerváltás utáni időszak egyik legismertebb magyar közéleti alakja, az erdélyi magyar ügyek és érdekek kitartó képviselője, védője.
Két Maros megyei személy vesztette életét Élesd terelőútján egy tömegbalesetben kedd délután, két személygépkocsi és egy autóbusz karambolozott.
A marosvásárhelyi rendőrségi fogdában kötött ki az a 35 éves gépkocsivezető, aki mattrészegen ült volánhoz, az alkoholszonda a kilégzett levegőjében 1,32 mg/l tiszta alkoholt jelzett.
Idén már másodszor virágoztak ki a cseresznyefák Arad megye több pontján. Szakemberek szerint ez az éghajlatváltozás okozta anomália, amely stresszt okoz a fáknak, és fennáll a veszélye, hogy egyesek hosszú távon károsodnak.
Leégett egy kedd este kiütött tűzben a Vlegyásza-csúcson levő meteorológiai állomás – tájékoztatott a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kolozsváron számos üzletben, étteremben találkozhat a gasztronómiai ínyencségekre vágyó fogyasztó a Caseus sajtokkal. A kincses várostól 11 kilométerre fekvő, többségében magyarok lakta Györgyfalván hétéves múltra tekint vissza az érlelt sajtok készítése.
szóljon hozzá!