Menetirányváltás. A kormány intézkedésével elvenné az utazók kedvét a vörös zónákba látogatástól
Fotó: Haáz Vince
Immár csak öt nap „karanténszabadságot” fedez az állam azoknak, akik személyes okokból utaznak járványügyi szempontból kockázatos országba, visszatéréskor pedig emiatt elkülönülés vár rájuk. Azonban arra nincs válasz, hogy az öt napon túl fennmaradó karanténidőt a munkaadó fizeti-e, vagy az alkalmazott hoppon marad.
2021. szeptember 14., 10:552021. szeptember 14., 10:55
Szigorított a kormány: csak öt nap „karanténszabadságot” fizet ki azoknak, akik személyes okokból járványtani szempontból kockázatosnak minősülő országba utaznak, majd hazatérés után karanténba kényszerülnek. A 2021/74-es sürgősségi kormányrendelet tulajdonképpen kivételt tesz, hiszen eltér az alapszabálytól, miszerint minden karanténban töltött, le nem dolgozott munkanapot kifizet az állam. Viszont az
Bár a vonatkozó rendelet már augusztustól életbe lépett, és azóta az alkalmazási módszertan is megjelent, az egészségügyi minisztérium 2021/1398 számú rendeletében erre nem térnek ki.
Az Avocatnet.ro jogi portál pontosításért fordult ez ügyben az egészségügyi minisztériumhoz, amely az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz irányította őket, ahonnan a 30 napos törvényes határidő elteltével sem kaptak választ. A törvény szerint ha valaki karanténba kényszerül, függetlenül ennek időtartamától, a járandóságát az államkasszából fedezik.
A 2021/74-es sürgősségi kormányrendelet az általános szabályt módosítja – kivételként fogalmazza meg, hogy csak öt napot fizet ki az állam azoknak, akik személyes okból utaznak járványtani szempontból kockázatosnak minősülő országba, úgy, hogy ezt már az elutazáskor tudták, és hazatérve kötelesek karanténba vonulni. Ez azt jelenti, hogy
A kormányrendelet preambulumában egyértelműen megfogalmazza a törvényalkotó, hogy az állam valójában „bünteti” azokat, akik önszántukból, tudatosan teszik ki magukat a fertőzés kockázatának, hiszen eddig az állam fizette a „karanténszabadságot”, a források pedig korlátozottak. A jogszabály bevezetőjében leírják, hogy ezzel felelős magatartásra ösztönzik a polgárokat.
Adrian Gheorghe, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár elnöke ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy elbátortalanítanák a felelőtlen utazgatást, hangsúlyozva, hogy
Fontosnak tartja, hogy a karanténban levő személyek orvosi felügyelet alatt legyenek, tehát a háziorvosuk tartsa velük a kapcsolatot, és ezt ki is fizetik. Arra is kitért, hogy az év elején 2,8 milliárd lejt különítettek el a költségvetésben a betegszabadságok kifizetésére, az összeg mintegy 75 százalékát, vagyis 2,1 milliárd lejt pedig már június végéig elköltöttek. A kivételt megfogalmazó sürgősségi kormányrendelet nemcsak a koronavírus-járványra, hanem valamennyi jelenlegi és jövőbeli járványra vonatkozik.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
szóljon hozzá!