A kisdiákok évzáró ünnepsége a székelykocsárdi magyar közösségi házban
Fotó: Facebook/Potápi Árpád János
Székelykocsárdon került sor a Fehér Megyei Magyar Napok egyik szombati rendezvényére, amelyen részt vett Potápi Árpád János, a magyar nemzetpolitikáért felelős államtitkár is. A román többségű, de magyar polgármesterrel rendelkező község vezetője, Csegezi Edit Zsuzsanna a magyar szórványoktatás megerősítését tartja fő célkitűzésének.
2022. június 11., 17:402022. június 11., 17:40
2022. június 12., 09:252022. június 12., 09:25
A június 9–12. között zajló Fehér Megyei Magyar Napok fő helyszíne a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium udvara, ugyanakkor a dél-erdélyi város rendezvénysorozata kiegészült további két helyszínnel, Székelykocsárddal és Tompaházával. A szombati székelykocsárdi rendezvény keretében a helyiek és a környező településekről érkező magyarok a református templom mellett felújított és átépített magyar házat vehették birtokba.
Fotó: Facebook/Potápi Árpád János
A 2011-es népszámlálás adatai szerint az 1951 főt számláló Székelykocsárd községben mintegy 30 százalék magyar él, mégis
Az elöljárónak tucatnyi európai uniós pályázatot sikerült megnyernie és elindítania.
Székelykocsárd polgármestere, Csegezi Edit Zsuzsanna
Fotó: Makkay József
Magyar oktatási szempontból az utóbbi években sikerült létrehozni egy olyan szórványiskolát, amely óvodától nyolcadik osztályig a Fehér megyével határos Maros és Kolozs megye 7 településéről iskolabuszokkal szállít Székelykocsárdra minden nap 25 gyereket többségében román falvakból, ahol napjainkra megszűnt a magyar oktatás.
Az ünnepség keretében Csegezi Edit polgármester elmondta, abból az alapigazságból indultak ki, hogy iskola nélkül nincs jövő. Sok munkával, utánajárással, és a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság hathatós anyagi támogatásával
,,Székelykocsárdon történelmet írtunk: 30 százalék magyar lakosság mellett nem csak a polgármester magyar, hanem soha ennyi magyar önkormányzati képviselőnk nem volt. Köszönjük a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak, hogy nem csak szép szavakkal, hanem jelentős anyagi támogatással is odaálltak a székelykocsárdiak mellé” – fogalmazott a polgármester.
Potápi Árpád János
Fotó: Facebook/Potápi Árpád János
Potápi Árpád János, a budapesti kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára üdvözlő beszédében úgy fogalmazott, Székelykocsárdon 102 éve nem járt magyar államtitkár. A külhoni támogatásokról szólva azt mondta,
A sok templom, egyházi és közösségi épület önmagában háromezer oldalt venne el. A határon túli óvodák újabb ezer oldalt képviselnek, és ha a vállalkozók támogatását is hozzávesszük, akkor további több tízezer oldalra rúgna ez a lajstrom”.
Fotó: Facebook/Potápi Árpád János
Potápi Árpád az elmúlt évek legnagyobb sikerének azt tartja, hogy meg tudták erősíteni a nemzeti összetartozás érzését a magyarok között, bárhol is éljenek a világon. Ennek egyik alapfeltétele, hogy a szülők magyar oktatási intézményekbe írassák gyerekeiket.
Az ünneplő közösség birtokba vehette a Magyar Házat
Fotó: Makkay József
A székelykocsárdiakat arra biztatta, hogy 10-20 múlva a lakosság arányában akár az ötven százalékot, vagy ennél nagyobb arányt is érjenek el. ,,Számarányunk fontos ahhoz, hogy megőrizzük az óvodát, az iskolát, az intézményeinket” – fogalmazott a budapesti politikus, aki ismételten megköszönte a székelykocsárdi és az erdélyi magyarságnak azt, hogy az idei országgyűlési választásokon a határon túli területekről érkezett szavazatokkal együtt 318 083 voks érkezett arra, hogy a magyar kormány folytathassa tevékenységét.
Fotó: Makkay József
A Fehér Megyei Magyar Napok főszervezője, Nagyenyed alpolgármestere, Lőrincz Helga szerint Nagyenyedről és Gyulafehérvárról határozottan úgy látják, hogy Székelykocsárdon „becsületes magyar közösség él”. „A kocsárdiak nagyon büszkék lehetnek arra, hogy ilyen polgármester asszonyuk van, és mögötte ilyen csapat áll” – hangoztatta az enyedi alpolgármester.
Lészai Róbert református lelkipásztor – aki egy éve került fiatal lelkészként a faluba – a Krónikának elmondta: a református egység napján, május 22-én a székelykocsárdi volt az egyike annak a tíz dél-erdélyi templomnak, amelyet ünnepélyes keretek között szenteltek fel Kárpát-medencei református püspökök.
Fotó: Makkay József
,,Nem csak a templomot, hanem a református gyülekezeti házként is szolgáló magyar házat sikerült közös összefogással és magyar állami támogatással felújítani. Olyan elkötelezett közösség ez, amelyre hosszú távon lehet számítani” – fogalmazott lapunknak a lelkipásztor.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!