Az eurorégióban életeket menthet a határon átnyúló mentőszolgálat létrehozása
Fotó: Borbély Fanni
A román–magyar–szerb hármashatár mentén lévő Duna–Körös–Maros–Tisza (DKMT) Eurorégió közös mentőszolgálatának tervét vették elő ismét Aradon azután, hogy idén január elsejétől megszűnt az ellenőrzés a román–magyar határon. A két ország mentőszolgálatainak és egészségbiztosító pénztárainak együttműködésén kívül az Európai Unión kívüli Szerbia, az eurorégió harmadik tagjának az intézményeit kell összehangolni Románia és Magyarország hatóságaival.
2025. január 17., 17:422025. január 17., 17:42
A DKMT Eurorégióban évek óta tárgyalnak a határon átnyúló katasztrófavédelmi és mentőszolgálat létrehozásáról. Utóbbi lényege az lenne, hogy a határ menti településeken a betegekhez, vagy a közutakon történt baleset miatt a sérültekhez a legközelebbi mentőállomásról küldjenek roham- vagy esetkocsit, tömegszerencsétlenség esetén pedig a mentőcsapatok közösen teljesítsenek szolgálatot.
„Az egyik legnagyobb akadályt a határátkelőhely jelenti, de Románia idei schengeni csatlakozásával ez megszűnt Románia és Magyarország között. Ezért újból elővettük a mentőszolgálat tervét, a közeljövőben pedig Iustin Cionca, az Arad megyei tanács elnöke, aki a DKMT eurorégió soros elnöke is egyben, találkozót fog kezdeményezni a szegedi, temesvári és újvidéki kollégákkal” – nyilatkozta Andó András, az Arad megyei önkormányzat kommunikációs és stratégiai igazgatója az Agerpres hírügynökségnek.
Még annak a módját is meg kell találni, hogy a román és magyar egészségbiztosító pénztárak között miként folyik majd az elszámolás, illetve az esetleg felmerülő nyelvi nehézségek áthidalására is kell megoldás (magyarul és románul is beszélő mentőorvosok vagy -ápolók).
„A gyors beavatkozás életeket menthet, olykor néhány perc is létfontosságú lehet. A nagyvárosok környéki zsúfoltság is lassítja a haladást, a határ mentén ezért ésszerű lenne, ha mindig a legközelebbi szabad mentőautót lehetne bevetésre küldeni” – fogalmazott Andó András.
A Duna–Körös–Maros–Tisza Regionális Együttműködés 1997. november 21-én alakult Szegeden. A közhasználatban elterjedt neve: DKMT Eurorégió. Az együttműködés célját az aláírók úgy határozták meg, hogy az fejlessze és szélesítse a helyi közösségek és a helyi önkormányzatok közötti kapcsolatokat a gazdaság, oktatás, művelődés, tudomány és sport területén – segítse elő a térség bekapcsolódását az európai integráció folyamatába. Jelenlegi tagjai: Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegye (Magyarország), Arad, Krassó-Szörény és Temes megye (Románia), Vajdaság Autonóm Tartomány (Szerbia). Lakossága: 4 millió fő.
Rekordlátogatottságot jegyeztek, ugyanis közel 250 000-en látogattak el 2024-ben Kolozsvár egyik legnépszerűbb helyszínére, az Alexandru Borza Botanikus Kertbe.
Szállítás közben elveszített egy holttestet Máramaros megyében egy temetkezési vállalkozás alkalmazottja.
Rabló-pandúr játékot űzött a margittai rendőrökkel egy 18 éves Bihar megyei fiatalember, akit több esetben is gépjárművezetői jogosítvány nélküli sofőrködésen kaptak rajta, végül a rendőr-főkapitányság fogdájában kötött ki.
Kolozsvár számos pontján adható le immár textilhulladék – jelentette be Facebook-oldalán Oláh Emese, a város alpolgármestere.
Az állami szülészet új székhelyre költöztetéséért tüntetett csütörtökön Temesváron az intézmény több száz alkalmazottja, azt állítva, hogy az eddigi épület bezárása kismamák és csecsemők életét sodorja veszélybe.
Részletekkel szolgált lapunknak a csütörtökre virradóra bekövetkezett kórháztűzről a csíkszeredai intézmény sajtóosztálya. Kiderült, hogy a kórháztűz egy cigarettázó beteg miatt következett be.
Tűz ütött ki csütörtök hajnalban a csíkszeredai sürgősségi megyei kórház sebészeti osztályának egyik kórtermében. Az egészségügyi személyzet kimenekített hat beteget, majd eloltották a lángokat.
Románia többszörös demográfiai átalakuláson ment és megy ma is keresztül. A jelenlegi irányzat az, hogy az egyre inkább elöregedő városokból a mind felkapottabbá váló „mágnesvárosokba” költöznek a fiatalok.
Több tucat köbméternyi szemetet szedtek össze az útkarbantartók a napokban a nagylaki autópálya-határátkelőhely kilépő oldalán a sztráda mentén. Az útügyi igazgatóság szerint a szemetet még a schengeni csatlakozás előtt sorban állók dobálták szét.
Az idei tél legalacsonyabb értékeit mérték szerdán reggel, mínusz 18 Celsius-fok alá süllyedt a hőmérséklet – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!