A jubileumi ünnepségen olyanok is részt vettek, akik annak idején önkéntestként segédkeztek a szoboralakok várból történő 1999-es kihozatalakor
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Az aradi Szabadság-szobor húsz évvel ezelőtti újbóli köztéri állítása a román–magyar együttműködés jó példája volt, egyúttal megmutatta Arad európai szellemiségét, jóval Románia uniós csatlakozása előtt – hangoztatták a szónokok azon a szombat esti ünnepségen, amelyet az aradi Román–magyar megbékélés parkjában tartottak abból az alkalomból, hogy 2004. április 25-én ismét felavatták Zala György monumentális szoborcsoportját, az 1849. október 6-án Aradon kivégzett honvédtábornokok emlékművét.
2024. április 27., 21:442024. április 27., 21:44
2024. április 28., 01:012024. április 28., 01:01
Az ünnepséget megelőzően a Szabadság-szobornak és a román ’48-as emlékműnek ottont adó park szomszédságában lévő Csiky Gergely Főgimnázium dísztermében lakossági fórumot tartottak Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és a június 9-i helyhatósági választásokon az RMDSZ színeiben induló Arad megyei jelöltek részvételével. A kampányrendezvény végén már gyülekeztek a téren a jubileumi ünnepségre készülők, köztük sok olyan személy, aki annak idején önkéntestként segédkezett a szoboralakok várból történő 1999-es kihozatalakor, anyagilag is hozzájárult a 2004-es szoborállítás költségeihez, vagy egyszerű érdeklődőként a húsz évvel ezelőtt leleplezésen is jelen volt.
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„Ebben a húsz évben többször, főleg március 15-én és október 6-án mi, aradiak, akármilyen nyelven is mondjuk a Miatyánkot, bebizonyítottuk, hogy mások vagyunk – mások számára követendő példa. Már az európai uniós tagság előtt bebizonyítottuk, hogy Európába tartozunk lélekben, gondolkodásmódunkban, a békés együttéléssel. Ez mindenki érdeme, minden aradié! Köszönöm azoknak, akik 20 éve hozzájárultak a megbékélési park létrejöttéhez, amelyben a két emlékmű azt a szabadságot jelképezi, amit csak akkor tudunk igazán értékelni, ha elveszítjük” – fogalmazott beszédében az elöljáró.
Faragó Péter parlamenti képviselő, Kelemen Hunor jelenlegi és Markó Béla volt RMDSZ-elnök a Szabadság-szobornál
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke az először 1890. október 6-án felállított emlékmű történetét is felidézte. „A szabadságunkat jelentő szimbólumot a trianoni döntés után eltávolították addigi helyéről, és éppen annak a várnak az árkába száműzték, mely a vértanúk kivégzésének helyszíne volt. (…) De szerencsére a szobor maga elkerülte vértanúságot, fizikai valójában is túlélte az idő és az emberi gonoszság próbáját” – fogalmazott a politikus, emlékeztetve, hogy a Szabadság-szobor létezésének 134 évéből csupán 63 évet töltött szabadságban.
Főhajtás Zala György monumentális alkotásánál
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„81 évnyi hányattatott, kilátástalan, zaklatott sors jutott neki, míg 2004-ben újra köztérre kerülhetett, mert kiszabadítottuk. Az aradi magyar emberek kérése a szövetség egyik prioritása volt (…). Tudtuk akkor is, hogy nem a múlttal kell birokra kelni, hanem a jelennel és a mában élő emberek előítéleteivel. A Szabadság-szobor kiszabadítása valamikor egy lehetetlen küldetésnek tűnt, de mi gyakran vállalkozunk a lehetetlenre. Bennünket is eltemettek sokszor, sokszor megülték a torunkat, és mégsem a gyűlölet politikája diadalmaskodott a 20. századon” – hangsúlyozta Kelemen Hunor.
Navracsics Tibor, Magyarország közigazgatási és területfejlesztési minisztere a román emlékmű előtt
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„Nincsen olyan magyar, aki már kora gyermekkorában ne ismerné meg Arad nevét, és a városhoz kötődő jelentést, Arad helyét a magyar történelemben. Arad mindannyiunk számára az áldozatkészség, a hazaszeret, az önfeláldozás és a szabadságért élni-halni tudás szimbóluma. Magyarországon most fogjuk az EU-csatlakozás évfordulóját ünnepelni, itt, Aradon pedig azt ünnepelhetjük, hogy húsz évvel ezelőtt az európaiság egy újabb mozzanata költözött vissza a városba, készítette elő Románia csatlakozását az európai unióhoz, az európai népek családjában való helyfoglalását” – mondta Navracsics.
Kelemen Hunor, Markó Béla, Király András, az aradi Szabadság-szobor Egyesület elnöke, Tóth Csaba Arad megyei prefektus és Faragó Péter az aradi Csiky Gergely Főgimnázium udvarán
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Markó Béla, az RMDSZ volt szövetségi elnöke, egykori miniszterelnök-helyettes úgy fogalmazott: „ma már nemcsak a gyásznapunk van minden évben ebben a városban, hanem ünnepnapunk is”. Felidézte, fél évszázaddal ezelőtt az Aradhoz közeli Máriaradnán töltött hat hónapot a kötelező sorkatonai szolgálatból, és a lövészeten, ha ellenséget kellett vizionálni, a kiképzőtisztek a magyarokat nevezték meg – idézte fel a történelmi ellentéteket. „Erdélyben, ami egyik népnek ünnep, az a másiknak gyász szokott lenni. Éppen ezért jelent sokat az aradi példa. (…) Tanulság, hogy a Szabadság-szobor visszaállításában hányan segítettek pártállástól függetlenül. A Szabadság-szobornak nincsen pártállása, Hungária nem tagja egyetlen pártnak sem, felettünk áll, ott, fenn a magasban” – mutatott a szoborcsoport főalakjára.
Az aradi megemlékezést a Kolozsvári Állami Magyar Opera előadása zárta
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Faragó Péter parlamenti képviselő, az RMDSZ Arad megyei szervezetének elnöke beszédében kiemelte, hogy az elmúlt két évtizedben „belaktuk a teret”, utalva arra, hogy a magyarság a Szabadság-szobornál ünnepli március 15-én az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc kitörését, ott emlékezik október 6-án a véres megtorlásra, és 2021 óta ott szervezik meg az Aradi Magyar Napok fesztiválhétvégéjét. „Itt mutathatjuk meg kultúránkat, identitásunkat. A szobor Arad legszebb köztéri szobra, idegenforgalmi vonzerő is. Nemcsak szépséget sugároz, hanem erőt, akaratot, reményt is ad” – mondta Faragó Péter.
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A beszédek végén a meghívottak megkoszorúzták a Szabadság-szobrot és a román ’48-as emlékművet, az estet pedig a Kolozsvári Állami Magyar Opera szabadtéri gálaműsora zárta.
Húsz évvel ezelőtt ezen a napon, 2004. április 25-én állították fel újra Aradon a Szabadság-szobrot, a magyar honvédsereg 1849. október 6-án Aradon kivégzett 13 főtisztjének emlékművét.
Mínusz 10,2 Celsius-fokig süllyedt kedd reggel a hőmérők higanyszála Csíkszeredában, ami az országosan mért legalacsonyabb hőmérséklet.
Négy autó teljesen kiégett, további négy pedig megrongálódott kedd hajnalban egy aradi lakótelepi parkolóban. A tűzoltók idejében értek a helyszínre, mert a lángok már kezdtek átterjedni a közeli tömbház hőszigetelő burkolatára.
A Maros megyei Makfalván felállított székely zászló eltávolítását rendelte el hétfői alapfokú ítéletében a Maros megyei Törvényszék, helyt adva Cibrian Dobre Maros megyei prefektus keresetének – tájékoztatta az MTI-t Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd.
Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs egy rendhagyó kiállítás keretében Kolozsváron. Az Erdélyi Történeti Múzeumban hétfőn megnyílt tárlat a térségben talált más aranytárgyak körében mutatja be a Bécsben és Budapesten őrzött leletegyüttest.
Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hősének, Wittner Máriának az életútját bemutató kiállítással és egy frissen kiadott életrajzi kötettel tiszteleg a budapesti Patrióták Egyesület a 2022 őszén elhunyt forradalmár előtt.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A közlekedésügyi minisztérium kibocsátotta az építési engedélyt a Szatmárnémeti–Óvári gyorsforgalmi út kivitelezéséhez. A partiumi megyeszékhely terelőútjától induló 11 kilométeres autóút újabb összeköttetést teremt majd a magyarországi úthálózattal.
Vádat emelt hétfőn az ügyészség az Arad megyei Világoson történt robbantásos bankautomata-rablás három gyanúsítottja ellen.
A hét első napjaiban országszerte szép, meleg időre lehet számítani, a 16 Celsius-fokot is elérő maximumokkal; a hétvégétől lehűl az idő, és november 10-e után már csapadék is várható – derül ki az (ANM) előrejelzéséből.
A környezetőrség a bűnüldöző szervekhez fordul, miután halpusztulás történt a Tatros folyón, Gyimesfelsőlok egyik településén.
szóljon hozzá!