Többéves restaurálási folyamat után befejeződött Kalotaszeg egyik legrégebbi templomának, a magyarvalkói református istenházának a felújítása. Az Árpád-kori műemlék helyreállítását az Európai Unió és a magyar kormány támogatta.
2021. július 26., 14:342021. július 26., 14:34
2021. július 26., 14:412021. július 26., 14:41
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
Többéves restaurálási folyamat után befejeződött Kalotaszeg egyik legrégebbi templomának, a magyarvalkói református istenházának a felújítása. Az Árpád-kori műemlék helyreállítását az Európai Unió és a magyar kormány támogatta.
2021. július 26., 14:342021. július 26., 14:34
2021. július 26., 14:412021. július 26., 14:41
Kalotaszeg egyik legrégebbi és legértékesebb műemléktemplomát kívül-belül, várfalával együtt újították fel, a nem mindennapi munkáért vasárnap, július 25-én ünnepi istentiszteleten adott hálát a gyülekezet – számolt be a Református.ro.
Az Erdélyi Református Egyházkerület honlapja szerint az istenháza felújítására az Európai Uniótól 403 ezer eurós, míg a magyar kormánytól 90 ezer eurós támogatást kaptak, de adományaival a gyülekezet is hozzájárult a helyreállításhoz.
A vasárnapi ünnepi alkalmon Kató Béla püspök rámutatott: az Isten után vágyakozó ember nemcsak megáll, távolról nézegeti a templom szépségét, hanem be is megy, társaival együtt oltja szomját igével, mint a friss vízhez érkező, epekedő szarvas.
Fotó: Kiss Gábor/MTI
„Ha Istenre szomjazunk, többé nem maradhatunk felszínesek, nem azt kérjük, hogy az Úr azonnal adjon meg nekünk mindent. Isten szeretete nem apad el, mindig elérhető, csak ki kell nyújtanunk a kezünket felé” – hangzott el.
Pap Ákos magyarvalkói lelkipásztor kijelentette: a hajlék a hit, szokások, népviselet évszázados bástyája volt a helyi közösség életében. „A templom legszebb éke, hogy minden vasárnap használják. Az épület megjavítása csak félút, folytatni kell az élő kövek építésével, az élet beszédének hirdetésével és megélésével. Amennyire uralja a dombon a templom a falut” – tette hozzá a lelkipásztor.
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
Vincze Minya István, a Kalotaszegi Református Egyházmegye esperese úgy vélte, amíg megmaradnak vigyázó templomaink, reménye, jövője is lesz a közösségnek, és a következő generációk is magyarul dicsérhetik Istent.
Vasile Tripon polgármester köszöntője után a tervező és kivitelező csapat nevében Maksay Ádám mérnök köszöntötte az egybegyűlteket, hangsúlyozva, hogy a kalotaszegi református templomépítészet az erdélyi és a magyar kulturális örökség része,
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes levelét Demeter Katalin konzul olvasta fel. „A megújított falak hívják a református közösség tagjait, hogy ők is újuljanak meg lélekben, erősödjenek hitben és magyarságukban” – hangzott az üzenet.
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
A Magyarvalkó feletti dombon Ferenc-rendi barátok alapítottak templomot 1261-ben, írja a Wikipédia. A román építészeti stílus jegyeit viselő kis kápolnát 1452-ben bővítették ki a gótikus stílusú, támpilléres, sokszögű szentéllyel. A Valkai család nevéhez fűződő átalakítás időpontját megörökítő évszámot – részben arab számjegyekkel (1.4.V.II) – a szentély délkeleti támpillérébe vésték be.
A szentélyhez 1550-ben építették a zömök, masszív tornyot, melynek fazsindelyes fióktornyos sisakja az 1773-as földrengés után 1774-ben készült el, megadva jellegzetes „kalotaszegi” alakját a templomnak.
Fotó: Kiss Gábor/MTI
Miután 1582-re az egész falu áttért a kálvinista hitre a templom a református eklézsia tulajdonába került. Az újjáépített és kibővített templomban jól láthatók a reformáció előtti szentély nyomai és a gótikus boltozat. Északi falában arabeszkkel díszített szentségtartófülke van.
Értékes a gótikus stílusban készített sekrestyebejáró, a befalazott kövei közül pedig a Valkai család címerét. A templom szentélyének ablakai, keresztelőmedencéje valamint faragott kövei a középkor hangulatát idézik.
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
A kék színben pompázó szentélybelső mennyezetének kazettáit, valamint a szószéket és a keleti karzatot élénk színezésű illusztrációk díszítik, melyek Umling Lőrinc és fia munkái 1745-ből illetve 1778-ból.
A magyarvalkói templom legénykarzatának alsó padozatát részben az Umlingok működését megelőző időkből származó festett kazetták és díszített pallók borítják. Az átfestés nélküli táblák a 17. század végén, XVIII. század elején keletkezhettek.
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
Különös díszei a templomnak az orgona, a festett ajtók és a szószék, valamint a padokat, karzatot díszítő varrottas terítők. Az egyiket Valkai Miklósnak a felesége, Ördög Judit hímezte 1729-ben, a másikat 1776-ban báró Wesselényi Kata.
1805-ben készített orgonáját 1966-ban újította fel és alakította át domokos cs. Domokos. A festett ajtók virágmotívumai Kelemen Márton munkái 1807-ből. A harangok egyikét a református hívek adakozásából öntötte Klein Oszkár Cugiron 1884-ben.
Fotó: Kiss Gábor/MTI
A templomot körülvevő kőkerítés falában elhelyezkedő tatárfej valószínűleg egy keleti szakállas férfifejet ábrázol, akaratlanul is megidézve az egykori tatárdúlás idejét. Rákóczi György fejedelem ugyanis a templomot védelmi célból kettős fallal vetette körül.
Az 1974–1975-ös általános felújításakor találták meg azt a csontkamrát, mely a Rákóczi György fejedelemsége idején bekövetkezett második tatárdúlás alkalmával a templomba menekült és itt pusztult több száz ember maradványait őrizte.
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
szóljon hozzá!