Kevesebb illegális fakitermelési esetet lepleznek le ott, ahol erős az összefonódás a politikum és a gazdasági érdekcsoportok között
Fotó: Pinti Attila
Az év első felében több mint ezer bűnvádi eljárást kezdeményeztek törvénytelen fakitermelés miatt – tájékoztatott a környezetvédelmi minisztérium. A bukaresti tárca szerint az erdészeti törvény elfogadását követően a bűnvádi eljárások száma várhatóan megkétszereződik. A lapunk által megszólaltatott erdészeti felügyelő elmondta, túl kevés a szakember, aki vissza tudná szorítani a jelenséget.
2020. augusztus 18., 19:232020. augusztus 18., 19:23
A környezetvédelmi, vízügyi és erdőgazdálkodási minisztérium szerint az év első hat hónapjában a tárca fennhatósága alá tartozó ellenőrző hatóságok 1100 bűnvádi eljárást indítottak, ezek 95 százalékát, 1052 eljárást a törvénytelen fakivágás miatt. Ebben az időszakban 106 ezer ellenőrzést végeztek. Ezek nyomán a legtöbb bűncselekményt Brassó, Kolozs, Bákó, Kovászna és Temes megyében göngyölítették fel. Costel Alexe tárcavezető reméli, hogy az ügyészek minél hamarabb vádat emelnek ezekben az ügyekben, mert szükség van elrettentő példákra.
A legtöbb bűnvádi eljárás nem azokban a megyékben indult, ahol a minisztérium központosított adatai szerint a legnagyobb mennyiségben vágták ki törvénytelenül a fát.
A többi megye jóval elmarad e tekintetben a listavezető Máramarostól, Temes megyében 5470 köbmétert, Beszterce megyében 3400-at, Bihar megyében 3169, Szeben megyében 3024, Maros megyében 3080 és Suceava megyében 2456 köbméter törvénytelenül kivágott fáról tudnak.
Costel Alexe miniszter szerint több módszert bevetnek a törvénytelen fakitermelés csökkentésére, mivel szerinte ezt a „rákfenét nem lehet egyetlen orvossággal meggyógyítani”. Hozzátette, ezek közül egyik a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer (SUMAL) gyakorlatba ültetése, a másik pedig a szigorú büntetések.
A bűnvádi eljárások számának és a törvénytelenül kivágott fa mennyiségének az összekapcsolása lenne irányadó – szögezte le lapunknak Nagy Dániel, a brassói területi erdészeti és vadászati felügyelőség aligazgatója. Hozzátette, sokéves tapasztalata szerint választási években megszaporodnak az erdészeti feljelentések, ez idén is így történt, viszont ezek közül sok a megalapozatlan vagy olyan, ami csak közlekedési szempontból minősül kihágásnak, például a megengedettnél több fát rakodnak egy teherautóra, de azt nem törvénytelenül vágták ki. Ugyanakkor a több feljelentéssel több információ fut be a hatóságokhoz. Nagy Dániel felhívta a figyelmet,
Meglátása szerint hasznosabb lenne, ha a felügyelők a helyszínen állapítanák meg, ha törvénytelen fakivágás történik, mintsem a gyakran megalapozatlan feljelentéseket vizsgálnák. Az erdészeti törvény alapján 12 ezer hektár erdőre kellene jutnia egy erdőmérnöknek, akit a felügyelőségek alkalmaznak, viszont ez a gyakorlatban nem így történik. A brassói területi felügyelőség fennhatósága alá Brassó, Kovászna, Hargita, Maros, Szeben és Fehér megye tartozik. Kovászna megyében is 178 ezer hektár erdő van, a többi megyében ez meghaladja a 200 ezer hektárt, közben mindegyik megyében csak 7-8 felügyelő dolgozik. „Ha több lenne a szakember, több törvénytelen ügyet lehetne felgöngyölíteni, a jelenlegi feltételek mellett korlátozott a kapacitás, holott az alkalmazottak gyakran túlóráznak” – mondta Nagy Dániel.
Az utóbbi években a közvélemény erőteljesen foglalkozik a törvénytelen fakitermeléssel, ennek a gyakorlatban is megmutatkozik a hatása – szögezte le megkeresésünkre Kovács Csongor, a Zöld Erdély Egyesület elnöke. Hangsúlyozta, a rendszeren kívülről nehéz felbecsülni, hogy mennyire hatékony az illegális fakitermelés visszaszorítása, ám sok tényezőtől függ, hogy hány esetet sikerül lefülelni.
– szögezte le a környezetvédő aktivista. Meglátása szerint a környezetromboló bűncselekmények felderítésére szakosodott különálló környezetvédelmi ügyosztály tervezett létrehozása előrelépés lehet, hiszen az „erdők DNA-jaként” (DNA – Országos Korrupcióellenes Ügyészség) emlegetett intézménynek lenne esélye arra, hogy függetlenül és a környezetvédelmi bűncselekményekre szakosodva lépjen fel.
„A fakitermelés annyira átszövi a romániai gazdaság és társadalom szerkezetét, hogy a törvénytelen összefonódásokat csak kívülről lehetne szétbomlasztani” – véli Kovács Csongor. Ugyanakkor
„Érthető, hogy ha ugyanaz a vádhatóság foglalkozik egy gyilkossággal és egy patakmeder-szemeteléssel, utóbbira nem szánnak annyi időt, energiát és szakértelmet. Másrészt kevés a környezetvédelemre szakosodott alkalmazott az igazságszolgáltatásban” – részletezte a környezetvédő.
Hosszas várakozás után Kolozsváron is megjelenhet az IKEA lakberendezési áruházlánc, amely helyi sajtóértesülések a Románia egyik legnagyobb vegyes rendeltetésű beruházása részesévé válhat.
A legtöbb romániai városban november közepén már megnyílnak a karácsonyi vásárok, amelyek január elejéig naponta turisták ezreit vonzzák. A statisztikai intézet adatai alapján tavaly decemberben Brassó, Kolozsvár és Nagyszeben volt a leginkább látogatott.
A román pártok közigazgatási reformja és a családtámogatás szükségessége uralta az RMDSZ Kolozsváron megtartott észak-erdélyi kampánynagygyűlését.
Több erdélyi megye településein razziáztak a rendőrök az elmúlt napokban: Máramaros, Szilágy és Fehér megye egyenruhásai egy-egy községközpontban, illetve városban ,,terepeztek”. A kiszabott bírságok többsége közlekedésrendészeti kihágásokat érintett.
„Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” – ez a mottója a 2024. évi tudományünnepi programsorozatnak – közölte csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kolozsvári Területi Bizottsága .
November 15. és jövő január 5. között rendezik meg a karácsonyi vásárt Aradon. A megbékélési parkban óriáskerékkel és műjégpályával próbálják meg háttérbe szorítani a 13 aradi vértanú emlékművét, a Szabadság-szobrot.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy Bihar megyei fiatalembert, aki egy Szatmár megyei településen az egyik utcáról ellopott egy autóbuszt és balesetet okozott – közölte a Szatmár megyei rendőrség.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
Megfagyott két férfi az elmúlt éjjel a Hargita megyei Ége településen.
A Hargita megyei tanács pénteki rendkívüli ülésén az RMDSZ-es Borboly Csabát és Barti Tihamért választotta a testület alelnöki tisztségébe – tájékoztatott a megyei közgyűlés sajtóosztálya.
szóljon hozzá!