Fotó: Bone Ewald
2012. április 27., 10:172012. április 27., 10:17
Több mint egy évvel a restaurált kolozsvári Mátyás-szoborcsoport felavatása után is tisztázatlanok a felújítás anyagi vonzatai, és nézeteltérések támadtak az elszámolás kapcsán a magyar kormány és a kincses városi önkormányzat között. A Fadrusz-alkotás restaurálásának közös finanszírozásáról 2008-ban Budapesten született magyar–román kormányközi megállapodás, amelyben mindkét fél vállalta, hogy fele-fele arányban fedezi a munkálatoknak a megvalósíthatósági tanulmányban 800 ezer euróra becsült költségeit.
A magyar királyt és négy vitézét ábrázoló szoborcsoport felújítására vonatkozó közbeszerzési eljárást a nagyszebeni Concefa Rt. nyerte meg a pályázók közül legalacsonyabb, 380 ezer eurós (1,6 millió lej) ajánlatával.
A társaság pályázata ellen szakmabeliek már annak idején kifogást emeltek, hiszen a Concefának nem volt tapasztalata szoborrestaurálásban, és sokan egyetértettek abban: ennyi pénzből nem lehet minőségi munkát végezni. Noha a magyarországi pályázók megóvták a közbeszerzést, Kolozsi Tibor szobrász kooptálásával mégis a szebeni társaság láthatott hozzá a munkálatokhoz, amelyeket a helyi önkormányzattal kötött szerződés szerint 2010 júliusára kellett volna befejeznie.
A kivitelező azonban többször is halasztást kért, sőt a restaurálásra szánt pénzkeret kibővítését kérte, így a felújított szoborcsoportot – tizenhat hónapos munka után – végül 2011. április 2-án avatta fel Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter és Kelemen Hunor kulturális miniszter. Kiderült az is, hogy a felújítás szerződésben foglalt költsége időközben közel ötven százalékkal nőtt, és a Concefa tulajdonképpen 688 ezer eurót vágott zsebre.
A kolozsvári polgármesteri hivatal idén januárban juttatta el Budapestre a restaurálás költségéről szóló elszámolást, amelyből az derült ki, hogy a magyar társfinanszírozónak 18 ezer euró jár vissza. Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kulturális államtitkára válaszlevelében azonban közölte: a magyar kormány 55 789 eurót követel vissza a kolozsvári városvezetéstől. Ehhez képest Radu Moisin, Kolozsvár megbízott polgármestere a napokban leszögezte, noha a magyar kormány 400 ezer euróból kéri a visszajárót, a kincses város számlájára négy évvel ezelőtt csak 363 151 euró folyt be.
László Attila alpolgármester szerint ugyanakkor árfolyam-különbözet okozza, hogy eltér a budapesti és a kolozsvári számítás. Mihályfi László, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal főosztályvezetője csütörtökön a Krónikának elmondta: a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) kultúráért felelős államtitkársága elfogadta a restaurálásról, annak költségeiről szóló beszámolókat, a számlák alapján azonban úgy ítéli meg, hogy a kolozsvári városháza által közölt összeg kevesebb, mint az összköltség fele – 344 ezer euró – és a Budapest által átutalt 400 ezer euró közötti különbség. Mihályfitól megtudtuk, a magyar kormány 2008-ban akkori árfolyamon számolva 400 ezer eurónak megfelelő forintot utalt át a kincses városnak.
„A visszajáró összeget mi éppen a nekünk elküldött számlák, bizonylatok alapján számoltuk ki, amelyekben a kolozsvári fél történetesen a szerződéskötés időpontjában rögzített lej-euró árfolyam alapján jelölte meg a költségeket. Nem zárom ki az árfolyamkülönbséget, hiszen mi forintban, a román fél lejben számol, viszont a NEFMI éppen a kolozsvári önkormányzat által megadott számadatokat vette alapul” – jelentette ki lapunknak Mihályfi.
Hozzátette: leveleire a magyar kulturális kormányzat eddig nem kapott választ a kincses várostól, annak álláspontjáról a sajtóból értesült. „Mi most várjuk a jelzést, hogy miért nem utalja az összeget a városháza. Ha hivatalos úton megkapjuk a kifogást, megpróbáljuk tárgyalásos úton rendezni az elszámolást. Ha rajtunk múlik, a visszajáró összeget úgyis kolozsvári projektre fordítjuk, például Mátyás szülőházában egy emlékszoba kialakítására” – nyilatkozta a Krónikának Mihályfi László.
A kincses város polgármesteri hivatala azonban továbbra is köti az ebet a karóhoz, hogy Budapestnek csak 18 ezer euró jár. A városi tanács csütörtöki ülésén a képviselőtestület egyhangúlag megszavazta, hogy a következő ülésig határozattervezet készül az összeg átutalásáról. A román tanácsosok közül néhányan sokallták a restaurálás összköltségét, mások azt javasolták: a polgármesteri hivatal kérje a magyar kormánytól, hogy a visszajáró összeget költsék más helyi projektre.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.
A május elsejei hosszú hétvégén általában jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Egy második világháborús repülőbombát találtak szerdán reggel az aradi Neuman Ferenc Aréna közelében, egy építkezésen.
Lelkiismeret szerinti voksolást javasol szimpatizánsainak a román elnökválasztás május 4-én, vasárnap tartandó első fordulóján az egyik kisebbik erdélyi magyar párt, a Magyar Polgári Erő (MPE).
A palántanevelés idénye van, amikor a gazdák igyekeznek megbízható emberektől vásárolni kiültetésre kerülő zöldségpalántákat. A Szilágy megyei Rátonban az Illés család palántakínálatát a megye több piacán is jól ismerik, sok visszajáró vásárlójuk van.
Szerdától folytatódhat az oktatás a nagyszebeni Samuel von Brukenthal Főgimnáziumban – közölte kedd este a Szeben megyei egészségügyi igazgatóság (DSP) döntését az intézmény sajtószóvivője.
Több mint 60 tűzoltó dolgozik a szászrégeni raktárépületnél kiütött tűz eloltásán.
Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedd délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.