KÉSZ-gyáravató Bágyonban. A magyar óriáscég romániai pozicióit erősíti az új építőipari üzemmel
Fotó: Orbán Orsolya
A Kolozs megyei Bágyon határában avatta fel első romániai gyáregységét csütörtökön a magyar építőipar vezető nagyvállalatai közé tartozó KÉSZ Csoport. A KÉSZ Románia új beruházásának avatási ünnepségén Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese elmondta: magyar állami támogatásból eddig összesen 130 milliárd forintot ruháztak be anyaországi cégek Romániában.
2025. március 06., 19:292025. március 06., 19:29
2025. március 07., 09:082025. március 07., 09:08
Mintegy négymillió eurós összberuházással adták át csütörtök délután az aranyosszéki Bágyon határában működő ipari parkban a KÉSZ Csoport új gyártóegységét. A magyarországi építőipar meghatározó cégóriása évtizedekkel ezelőtt kezdett el terjeszkedni külföldön, mára több európai országban szerzett hírnevet.
Az átadott építkezések közül a legjelentősebbek közé tartozik a kolozsvári Szent Mihály-templom restaurálása, a nagyváradi Nymphaea Aquapark és Termál Welnessközpont, illetve a Transilvania Bank központi székháza Kolozsváron. A folyamatban lévő munkálatok közül kiemelkedik a bukaresti Corallis Apartments saját beruházású lakóingatlan építése, a sepsikőröspataki Kálnoky-kastély helyreállítási munkálatai, a Kolozsvári Műszaki Egyetem – Mesterséges Intelligenciát Kutató Intézetének építése, Kovásznán egy wellness/SPA központ átadása, Nagyváradon az MCC épületének felújítása, valamint a STIHL gyár építése.
A csütörtöki avatóünnepségen a romániai üzletág vezetője, Albu István elmondta, hogy a Kolozs megyei Várfalva községben felépült gyáregység négymillió eurós összberuházásából 1,9 millió euró érkezett magyar állami támogatásból a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zrt. keretében elnyert pályázatból.
Beszédében az igazgató kiemelte a cég romániai eredményeit, a sikeres építkezést. Elmondta, hogy a koronavírus-járvány, az ukrajnai háború és az energiakrízis miatt a romániai piacon jelentős nehézségekbe ütköztek, a kihívásokra azonban sikerült megfelelő válaszokat adni, tudtak alkalmazkodni a nehéz piaci feltételekhez. Albu szerint a magyar céget szakmai körökben elismerik Romániában, a nagy építőipari beruházásokban komoly partnernek tekintik.
Magyar Levente külügyminiszter-helyettes: Minél több a sikeres magyar vállalat külföldön, annál erősebb a hazai, a magyarországi gazdaság is
Fotó: Orbán Orsolya
Vida Tamás, a Kész Holding Zrt. vezérigazgatója beszédében kiemelte, hogy a Várfalva községben megszületett új beruházás jelentős mérföldkő, egy régi álom megvalósítása a KÉSZ csoport életében. ,,A KÉSZ Románia az egyik legsikeresebb külföldi egységünk. Visszaigazolta cégcsoportunk nemzetközi terjeszkedésének sikerességét és létjogosultságát.
– fogalmazott az öt országban tevékenykedő KÉSZ Cégcsoport vezérigazgatója.
A magyarországi szakember kiemelte, hogy a gyártóüzem nemcsak versenyképességüket növeli, hanem új munkahelyeket is teremt. ,,Egy gyár indulása mindig új fejezet kezdete, tele lehetőségekkel és izgalmakkal. Ez az épület nem csak a fejlődést és az innovációt jelképezi, hanem azokat az értékeket is, amelyek közösségünket leginkább összekötik és jellemzik: a kitartást, az elkötelezettséget, a hosszútávfutást és a jövőbe vetett hitet” – fogalmazott Vida Tamás, kiemelve munkatársai rátermettségét, akik nélkül e sikertörténet nem jöhetett volna létre.
A bágyoni gyáravatón részt vett Magyar Levente, a budapesti Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes is, aki beszédében a magyar kormány elköteleződését emelte ki a külföldön terjeszkedő magyar cégek támogatása iránt.
Amellett, hogy az utóbbi években komoly forrásokat tudtunk adni a határon túl működő vállalkozásoknak – amelyek Erdélyben, a Vajdaságban, a Felvidéken, és egyéb környező területeken tevékenykednek –, emellett hazai cégeket is támogatunk abban, hogy külföldi, azaz határon túli beruházásokat hajtsanak végre” – hangsúlyozta a magyarországi politikus.
Albu István, a romániai üzletág vezetője: a KÉSZ Románia az építőipar meghatározó vállalatává, a térség egyik jelentős szereplőjévé vált
Fotó: Orbán Orsolya
Magyar Levente rámutatott: Románia vonatkozásában összesen 130 milliárd forintnyi projekt valósult meg e támogatási politika keretében. Ez azért jó Magyarország számára is, mert a beruházások jelentős részben magyar beszállítói háttérrel jönnek létre, tehát az anyaországban teremtenek munkahelyet. A politikus szerint a profit, amit a cég külföldön megkeres, jelentős részben Magyarországon fog megjelenni és a magyarországi tevékenységükbe épül be.
,,Minél több a sikeres magyar vállalat külföldön – de nyilván elsődlegesen itt a Kárpát-medencében –, annál erősebb a hazai, a magyarországi gazdaság is. Ez egyszerű összefüggés: ha megnézzük, hogy Németország, Franciaország vagy az Egyesült Államok, de akár a kisebb, sikeres nyugati gazdaságok, mint például Dánia – amelynek több tízezer exportképes és külföldön erős vállalata van – miként alkalmazza ezt a modellt, akkor egyértelmű az összefüggés a nemzetgazdaság külföldi sikerei és az ország jóléte között. Erre az útra léptünk mi is” – hangsúlyozta a magyar külügyminisztérium államtitkára.
A Krónika érdeklődésére Albu István elmondta, hogy a 24 éves múlttal rendelkező KÉSZ Románia az építőipar meghatározó vállalatává, a térség egyik jelentős szereplőjévé vált. Folyamatosan terjeszkednek az országban: gyártócsarnokok, raktárak, üzemek, kereskedelmi épületek komplex kivitelezési munkálatait végzik el, emellett kiváló eredményeket értek el a műemlékek rehabilitálásában is.
Az új beruházással piaci pozíciójukat szeretnék erősíteni az országban: tevékenységük zöme Erdélyre korlátozódik, de Bukarestben is jelen vannak. ,,Új gyáregységünkben részben előregyártott elemekre szeretnénk fókuszálni az építőipar számára, mert egyre drágább és egyre ritkább lesz a szakképzett munkaerő. A fejlesztések folytatódnak, hiszen további 24 ezer négyzetméter szabad telekkel rendelkezünk.
– nyilatkozta portálunknak Albu István, a romániai üzletág vezetője.
A gyáravatón részt vett a cégcsoport számos magyarországi és romániai munkatársa is
Fotó: Orbán Orsolya
Az eseményen részt vett Várfalva község RMDSZ-es polgármestere, Marginean János is, aki a Krónikának elmondta: a Bágyon határában 320 hektáron működő ipari park féltucatnyi vállalkozásában jelenleg mintegy 500 munkavállaló dolgozik. Az alkalmazottak több mint hatvan százaléka a hat faluból álló, többségében magyar lakosságú Várfalva község falvaiból ingázik. Az elöljáró szerint ez nagy segítség a helyi lakosság számára. Sokat profitál belőle a helyi önkormányzat is, amelynek bevételei megduplázódtak az ipari park terjeszkedése óta, így több beruházásra, fejlesztésre van kilátás a következő években.
Kolozs megye legdinamikusabban fejlődő ipari parkja lett az aranyosszéki Bágyon határában 320 hektáron elterülő telephely. A legnagyobb beruházónak számító, repülőgépalkatrészeket gyártó belga Sonaca vállalaton kívül egyre többen érdeklődnek.
Ugyancsak csütörtök délután Maros megyében felavatták a Mezőpanit és Mezőbánd határában működő Europiglets sertésfarm új csarnokait. A Székelyhon tudósítása szerint a farmot működtető két családi vállalkozás az elmúlt években 300 millió forintos támogatásban részesült a magyar kormány erdélyi gazdaságfejlesztési programját végrehajtó Pro Economica Alapítványtól, ezáltal megkétszerezhette termelési kapacitását.
Háromszáz milliárd forinttal támogatta a magyar kormány a kis- és nagyvállalkozásokat Erdélyben, egyik ezek közül a Mezőpanit és Mezőbánd között található sertésfarm, melynek új csarnokait csütörtökön avatták fel.
Közösen kell fellépniük az európai értékeket valló magyaroknak és románoknak a szélsőségesen nacionalista hangok megerősödésével szemben – figyelmeztettek a szónok az Aradon tartott március 15-i megemlékezésen.
Kolozsváron idén is több százan gyűltek össze, hogy méltón emlékezzenek meg nemzeti ünnepünkről. A megemlékezés nemcsak a történelem előtt tisztelgésről szólt, hanem a magyarság élő erejének kifejezése is volt.
Tűz ütött ki március 15-én, szombaton egy kolozsvári kollégiumban, amelynek következtében 130 személy önállóan elhagyta az épületet; személyi sérülés nem történt.
Kelemen Hunornak, az RMDSZ szövetségi elnökének politikai beszámolóját hallgatták meg a küldöttek Szövetségi Képviselők Tanácsának pénteki kolozsvári ülésén.
Cégektől lopott újrahasznosítható anyagokat egy nyolctagú marosvásárhelyi bűnbanda, az okozott kár 30 ezer euró. A rendőrök négy gyanúsítottat vettek őrizetbe.
Csak az tud igazán békét és biztonságot teremteni, aki nem csupán hisz nemzetében, hanem felelősséget is vállal azért – hangoztatta Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken, a Brassó megyei Bodolán rendezett ünnepségen.
Feltehetően a második világháborúból származó töltényeket találtak az Arad megyei Marocsicséren (Cicir) csütörtök délután.
Jelentős viharkárok keletkeztek csütörtök délután, kora este, amikor is helyenként száz kilométeres óránkénti sebességű szél sepert végig Arad megyén.
Két újabb gigaszállítmány tart a napokban a marosnémeti hőerőműhöz. Az egyik gigaszállítmány a tengerpart, a másik a nyugati országhatár, Nagylak felől közelíti meg a dél-erdélyi települést.
Saját költségükön újítottak fel egy Szeben megyei kisvasút-vonalszakaszt az Asociația Prietenii Mocăniței (Kisvasút-barátok Egyesülete) civil szervezet tagjai.
szóljon hozzá!