Az idei néptánctáborban a gyerekek felcsíki táncokkal bővítették tudásukat, de gyakorolták a Küküllő menti táncokat is
Fotó: Jövőnk a Szórványban Egyesület
A néptánc, a népművészet összehozza a fiatalokat, és olyan közösséget kovácsol, amely egyre hangsúlyosabban éli meg identitását – ezt bizonyítja ismét az idén második alkalommal megszervezett Bethlenszentmiklósi Néptánctábor. A Fehér megyei településen zajló rendezvény motorjai a helyi magyar óvoda és iskola pedagógusai, valamint a Jövőnk a Szórványban Egyesület.
2024. augusztus 09., 20:342024. augusztus 09., 20:34
A közigazgatásilag Szépmezőhöz tartozó, Balázsfalva városától 15 kilométerre fekvő Bethlenszentmiklóson alig pár száz főt számlál a magyar közösség, ennek ellenére az utóbbi években változatos és tartalmas, egész éves programsorozatot mondhat magáénak a falu. A szervező pedagógusok elmondása szerint a néptánctábor célja plusz élményt nyújtani a nyár idejére azoknak a gyerekeknek, akik a település néptánccsoportjának tagjaiként rendszeresen járnak oktatásra, és hivatásos oktató irányításával tanulják a különböző tájegységek sajátos táncait.
Továbbá az idei néptánctábor megszervezésének költségeit több kisebb pályázatból rakták össze, a Communitas Alapítvány és Nemzeti Együttműködési Alap hozzájárulásával. A program helyi népszerűségéből kiindulva a Jövőnk a Szórványban Egyesület tervei között szerepel a néptáncoktatás kiterjesztése a környék falvaira is.
Fotó: Jövőnk a Szórványban Egyesület
A szervezők lapunkkal közölték, az idei néptánctáborban a gyerekek felcsíki táncokkal bővítették tudásukat, de gyakorolták a Küküllő menti táncokat is és tovább finomították a már kidolgozott koreográfiáikat. A délutánokat hagyományápoló kézműves foglalkozások tették színessé, a résztvevők a többi között zsebkendőhímzéssel, gyöngyfűzéssel és motívumos ajtótábla festéssel foglalkoztak sok más szórakoztató tevékenység mellett.
A tábor szervezői hangsúlyozták, rendezvényük nemcsak szórakozás vagy nyári gyermekmegőrző, hanem értékes kulturális esemény is a Kis-Küküllő menti szórványtelepülés számára, amely a hagyományőrzés mellett hozzájárul a fiatalok művészi kifejezőkészségének fejlődéséhez. Emellett a szórványban élő magyar gyerekek számára a hagyományok ápolása és a magyarságtudat erősítése mellett fontos a generációk közötti kapcsolatok erősítése is, amelyre kiváló lehetőséget biztosított a tábor.
A szabadság csak akkor ér valamit, „hogyha tudod, hogy honnan jössz, mire támaszkodj, miből táplálkozz, épp ezért nem szabad lemondani a gyökerekről, hagyományokról” – mondta Kelemen Hunor szombaton a Fehér megyei Bethlenszentmiklóson.
A 2. Bethlenszentmiklósi Néptánctábor zárásaként a fiatal táncosok előadással készültek a magyar Közösségi Házban, bemutatták szülőfalujuknak, hogy mit tanultak, jelezve ugyanakkor azt is, hogy elődeik néptáncainak és -dalainak megtanulásával élővé teszik a közösséget. A rendezvény zárása ugyanis lehetőséget adott a családoknak és ismerősöknek, hogy együtt ünnepeljék a hagyományok gyermekek általi továbbadását, így teremtve meg a jövő generációinak szellemi örökségét.
Bodoczi Annamária, a Jövőnk a Szórványban Egyesület elnöke elmondta, örömmel kerestek anyagi forrásokat a kezdeményezés felkarolására, hiszen a szórványban kiemelten fontos a következő generációk identitástudatának az erősítése, és erre a népzene és -tánc kiválóan alkalmas.
Bodoczi Annamária, a Jövőnk a Szórványban Egyesület elnöke (balra) hangsúlyozta, a munkában oroszlánrészt vállalnak a helyi pedagógusok
Fotó: Jövőnk a Szórványban Egyesület
„Egyesületünk kiemelt célja, hogy a fiatal generáció mélyebb kapcsolatba kerüljön kulturális örökségével, ezzel hozzájárulva a hagyományaink életben tartásához. Emellett erősíteni szeretnénk a közösség összetartozásának érzését is, hiszen a közös tánc és zene összeköti a fiatalokat, így a helyi identitás büszke képviselőivé válhatnak. Ezért fontos számunkra a néptáncoktatás, amely a kikapcsolódás és szórakozás mellett a szórványban identitásmentést is jelent. Számos rendezvényünk van, Bethlenszentmiklóson egész évben zajlanak kulturális, oktatási és egészségügyi foglalkozások, gyerekek és felnőttek számára egyaránt, amelyeket az RMDSZ és a Bethlen Gábor Alap támogat” – fogalmazott Bodoczi Annamária.
A szervezet vezetője a legnagyobb eseményüknek a Bethlenszentmiklósi Magyar Napokat nevezte, amelyet idén harmadik alkalommal rendeznek meg, szeptember 14-15-én. Hozzátette, azt tapasztalják, hogy egyesületük működése óta a bethlenszentmiklósi magyarok egyre pezsgőbb közösségi életet élnek; az összefogás eredményeként ismét érezhető a derűlátás, a közösségben és közösségért való tenni akarás. Bodoczi Annamária hangsúlyozta, hogy a munkában oroszlánrészt vállalnak a helyi pedagógusok, de nagy szerepe van az unitárius és református egyház helyi, illetve környékbeli gyülekezeteinek is.
Új magyar emlékhellyel gazdagodott Bethlenszentmiklós magyar közössége, szombaton az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseinek tiszteletére emléktáblát avattak a Fehér megyei szórványtelepülésen.
Mintegy 894 ezer lejt (mintegy 179 ezer euró) utal ki a Marcel Ciolacu vezette kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.
Zsarolás és illegális fogva tartás vádjával vettek őrizetbe egy szilágysági víz-gázszerelőt és fiát, akik erőszakkal próbálták behajtani egyik falustársuktól az elvégzett munkálatok ellenértékét.
Csaknem hárommillió eurós beruházás eredményeképpen szerda délután felavatták az Arad megyei Pécska határában Románia első sűrített földgázzal (CNG) és folyékony földgázzal üzemelő kamionokat kiszolgáló (LNG) töltőállomását.
Őrizetbe vettek szerda este a maroshévízi rendőrök egy férfit, aki botrányt keltett a város kórházában és agresszívan viselkedett az egészségügyi személyzettel szemben.
Tüntetés zajlott csütörtökön a Fehér megyei Kudzsiron található fegyvergyárban, miután az üzem munkásai szerint tarthatatlanná válik a helyzet a megrendelések hiánya miatt.
Csütörtök hajnalban újabb két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból a hegyimentők – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Felfüggesztette a Szatmár Megyei Törvényszék annak a keresetnek a tárgyalását, amelyet az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) szatmárnémeti szervezete nyújtott be az Arad megyei Ottlaka és Nagypél külterületén létesítendő napelempark megépítése ellen.
Panelbeszélgetést szervez Kolozsváron a Valláskutató Intézet az egyházak szervezési gondjairól, a közösségépítők előtt álló kihívásokról, a digitális gyülekezetek témájáról.
Az Arad megyei törvényszék elrendelte 11 személy előzetes letartóztatását és két személy házi őrizetbe helyezését kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt.
Előzetes letartóztatásba helyezte szerdán este a legfelsőbb bíróság a három évvel ezelőtti aradi robbantás során megölt üzletember, Ioan Crișan lányát, akit azzal gyanúsítanak, hogy ő adott megbízást a merénylet elkövetésére.
szóljon hozzá!