Fotó: MTI/Kiss Gábor
Elkezdte főtéri épületének, az egykori Melody Szállodának a felújítását a Sapientia Alapítvány Kolozsváron, a megújuló ingatlanban a jövőben rendezvények is lesznek – közölte az MTI-vel Szenkovics Dezső, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Kolozsvári Karának dékánja.
2023. március 23., 13:112023. március 23., 13:11
2023. március 23., 14:242023. március 23., 14:24
Mint ismeretes, a Kolozsvár Főterén található értékes ingatlant 2020-ban vásárolta meg az erdélyi magyar magánegyetemet működtető alapítvány, ez lett a Sapientia EMTE-n zajló néptáncoktatás helyszíne és az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány kolozsvári székhelye.
Szenkovics Dezső az MTI-vel közölte, hogy az egykori háromcsillagos szálloda épületén külső és belső felújítási munkálatokat is végeznek, a homlokzata és a teljes tetőszerkezete megújul.
„A munkálatok finanszírozását a magyar kormány biztosítja a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-n keresztül” – mondta el Szenkovics Dezső. A beruházás teljes értéke áfa nélkül mintegy 6 millió lej. A kivitelező a Sapientia Alapítvány által kiírt nyílt pályázata nyertese, a kolozsvári Decorint Kft.. A tervek szerint a cég decemberben készül el munkálatokkal.
„A nyár folyamán azonban a teljes épületet átadjuk a kivitelező cégnek, ebben a periódusban semmiféle tevékenységre nem kerülhet sor az ingatlanban” – közölte. Hozzátette:
A kolozsvári román nyelvű helyi sajtó rosszalló hangnemben számolt be hétfőn arról, hogy a magyar állami finanszírozású Erdélyi Magyar Tudományegyetem fenntartója, a Sapientia Alapítvány vásárolta meg a Kolozsvár főterének sarkán álló Melody szálloda műemléképületét.
A teljeskörű felújítással részlegesen megváltozik az épület rendeltetése – részletezte Szenkovics Dezső. A pince helyiségeiben például táncházakat, kisebb népzenei koncerteket, kiállításokat, egyéb eseményeket lehet majd szervezni. Az épület földszintjén, az egykori konyha helyén kialakított termekben az Erdélyi Hagyományok Háza oktatási tevékenységeit tartják majd, míg az egykori földszinti éttermet közösségi térré alakítják, ahol konferenciák, kiállítások, koncertek lesznek.
Amint arról korábban írtunk, a Sapientia Alapítvány 2020-ban vásárolta meg a Kolozsvár főterének sarkán álló Melody Szálloda műemlék épületét, miután a román állam intézményei – melyeknek elővásárlási joga volt – nem tartottak rá igényt. A Monitorul de Cluj helyi lap akkor a kolozsvári polgármesteri hivatal sajtóosztályára hivatkozva azt közölte, hogy az alapítvány 5,697 millió eurót fizetett az ingatlanért egy magánszemélynek.
A kétemeletes épület a 19. század első felében épült Kolozsvár főterének északkeleti sarkában, a Bánffy-palota mellett. Kezdetben pénzintézet és üzletek működtek benne, majd 1872-ben szállodává alakították. A Pannónia Szállónak, majd Központi Szállónak olyan vendégei is voltak, mint Jókai Mór, Johannes Brahms vagy Liszt Ferenc. Az épület az 1891-es felújítása során nyerte el mai, historizáló formáját. Ekkor épült a saroktornya is.
Megvásárolta a Sapientia Alapítvány a Kolozsvár Főterén álló egykori Központi Szálloda épületét. A közelmúltban a Melody szállónak otthont adó ingatlan kettős rendeltetésű – mondta el a Krónikának Kató Béla református püspök, a Sapientia Alapítvány Kuratóriumának elnöke.
A kolozsvári rendőrök őrizetbe vettek egy férfit, aki két, 19 éves fiatalembert bántalmazott a hétfői kolozsvári futballderbi után. A 38 éves férfi egy üveget dobott a két fiatal felé, és egyiküket megsebesítette az arcán – írja a Cluj24.ro helyi portál.
Őrizetbe vettek a hatóságok egy 42 éves temesvári férfit, miután meztelenre vetkőzött a rendőrök előtt.
A védelmi minisztérium, a külügyminisztérium és három szövetséges ország tíz hónapja hiába kéri az illetékes önkormányzatokat és a román fejlesztési minisztériumot, hogy erősítsenek meg néhány földutat, két gyaloghidat és két hidat.
A Richter-skálán 3,9-es erősségű földrengés volt szombaton 4 óra 33 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A szeles időjárás miatt sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére.
Elfogadhatatlannak tartjuk és a lehető leghatározottabban elítéljük a romániai magyarokat ért incidenseket – írta a magyar külgazdasági és külügyminiszter pénteken a Facebook-oldalán, miután tárgyalt Emil Hurezeanu román külügyminiszterrel.
Őrizetbe vettek, majd hatósági felügyelet alá helyeztek három CFR-drukkert, akik elkobozták egy Universitatea-szurkoló sálját és zászlaját. Ugyanakkor a CFR-szimpatizánsokat – köztük magyarokat – súlyosan bántalmazó U-rajongóknak nem találják a nyomát.
Emil Boc polgármesterhez és a rendőrséghez hasonlóan a Kolozsvári Universitatea néhány magyar szurkolója, továbbá egy civil szervezet is megkérdőjelezi, hogy nemzetiségük miatt bántalmaztak magyar fiatalokat futballhuligánok Kolozsváron.
Nagy a nyüzsgés a dél-erdélyi autópálya egyetlen, még hiányzó szakaszán épülő alagutak körül és magukban a vájatokban is. A több mint 700 dolgozót és 300 munkagépet mozgósító építők immár több tíz méteres előrehaladásról tudnak beszámolni.
Szokatlan helyszínen, a parajdi sóbányában került sor a Taste of Transylvania gasztronómiai fesztiválra, amelyen erdélyi, bukaresti és budapesti csúcséttermek ételkínálatát kóstolhatta meg a rendezvényen részt vevő népes vendégsereg.
szóljon hozzá!