Elfogadták Tőkés fellebbezését, elölről kezdődik a pereskedés a Iohannis által megvont érdemrend ügyében

•  Fotó: Tőkés László sajtóirodája

Fotó: Tőkés László sajtóirodája

A román legfelsőbb bíróság szerdán elfogadta Tőkés László fellebbezését, és arra kötelezte a Bukaresti Táblabíróságot, hogy tárgyalja újra a volt lelkész román állami kitüntetése megvonásának ügyét.

MTI

2021. május 12., 16:552021. május 12., 16:55

2021. május 12., 17:392021. május 12., 17:39

Tőkés László a Ceaușescu-diktatúra bukásához vezető 1989-es temesvári forradalom kirobbantásában játszott szerepéért kapta meg Traian Băsescu államfőtől a Románia Csillaga érdemrend lovagi fokozatát a forradalom huszadik évfordulóján. Ezt a kitüntetést azonban Klaus Iohannis államfő 2016 márciusában visszavonta. Az elismerés visszavonását Victor Ponta kormányfő kezdeményezte 2013-ban, miután Tőkés László felvetette, hogy Magyarország vállaljon „védhatalmi” szerepet Erdély érdekében, ahogyan Ausztria tette Dél-Tirol esetében.

A volt református lelkész és politikus bíróságon kérte a kitüntetését visszavonó elnöki rendelet megsemmisítését, ám az első fokon eljáró Bukaresti Táblabíróság 2016 novemberében elutasította a kérését.

Kincses Előd, Tőkés László ügyvédje jó hírnek tartotta a szerdai ítéletet. Szerinte ez előrevetíti azt a végleges bírósági döntést, amely majd hatályon kívül helyezi a kitüntetést megvonó elnöki rendeletet. Az ügyvéd – aki az 1989-es temesvári kilakoltatási perében is védte Tőkés Lászlót – alkotmányellenesnek minősítette az elnöki rendeletet. Elmondta: a román alkotmány is hivatkozik az 1989-es romániai forradalom eszményére. Szerinte azért is törvénytelen volt a kitüntetés visszavonása, mert törvény írja elő, hogy ezt azokkal szemben lehet megtenni, akik tetteikkel váltak méltatlanná a kitüntetésre, például elítélték őket. Ezzel szemben Tőkés László csupán véleményt nyilvánított, semmilyen törvénybe ütköző cselekedet nem róható fel neki.

Kincses Előd korábban úgy nyilatkozott: a temesvári forradalom szellemének védelmében indították a közigazgatási pert Klaus Iohannis államfő és az elnöki rendeletet ellenjegyző Dacian Cioloș miniszterelnök ellen. Az ügynek nincs anyagi vonzata. „Meg kell védeni a temesvári népfelkelés történelmi szerepét, hogy ne lehessen semmivé tenni az egykori, '89. decemberi román–magyar történelmi összefogás jelentőségét” – mutatott rá korábban az ügyvéd.

Az 1989-es forradalom emlékét ápoló Temesvár Társaság nyílt levélben figyelmeztette korábban Klaus Iohannist: 17 jogerősen börtönbüntetésre ítélt politikus – köztük Adrian Năstase volt kormányfő – birtokolja a Románia Csillaga kitüntetést. Az államfő végül 2019 decemberében vonta meg 12 jogerősen elítélt személyiség kitüntetését, miután bírálatok kereszttüzébe került azért, hogy a nemzeti ünnep tiszteletére adott fogadásra Adrian Năstase, a korrupció miatt elítélt volt kormányfő is meghívást kapott az elnöki Cotroceni-palotába.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 08., vasárnap

Életet mentő SMURD-mentőkocsi sofőrjének jogosítványát vonta be a nagyenyedi rendőrség, tart a kivizsgálás

Súlyos motoros balesethez sietett Nagyenyedről Csombordra egy SMURD-mentőkocsi, de mivel áthaladt a leeresztett sorompók között egy vasúti átjárón, a közlekedési rendőrség 120 napra bevonta a sofőr jogosítványát.

Életet mentő SMURD-mentőkocsi sofőrjének jogosítványát vonta be a nagyenyedi rendőrség, tart a kivizsgálás
2025. június 08., vasárnap

Parajdi bányakatasztrófa: megtették első javaslataikat a külföldi szakemberek

Miután felmérte a parajdi bányakatasztrófa után kialakult helyzetet, a hazai és külföldi szakemberekből álló bizottság két gát építését javasolta a Korond-patak vízsebességének csökkentésére.

Parajdi bányakatasztrófa: megtették első javaslataikat a külföldi szakemberek
2025. június 08., vasárnap

Áldozatokat szed egy Szatmár megyei bányató

Egy 18 és egy 20 éves fiatalembert keresnek a Szatmár és Máramaros megyei katonai tűzoltók és búvárok a józsefházi bányatóban – tájékoztatott vasárnap délután a Szatmár megyei katasztrófavédelem.

Áldozatokat szed egy Szatmár megyei bányató
2025. június 08., vasárnap

Megvan az erdélyi „élményfürdőverseny” győztese, de az is csak vaskos kölcsönből épülhet meg

Végre tényleg történik valami a hosszú ideje ígérgetett, ilyen-olyan önkormányzat által több helyszínen is meglebegtetett élményfürdő-építési lázban Máramaros megyében: úgy néz ki, hogy Nagybánya lesz a befutó.

Megvan az erdélyi „élményfürdőverseny” győztese, de az is csak vaskos kölcsönből épülhet meg
2025. június 08., vasárnap

Zivatarokra figyelmeztető riasztást, árvízvédelmi készültséget rendeltek el

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 14 megyéjére.

Zivatarokra figyelmeztető riasztást, árvízvédelmi készültséget rendeltek el
2025. június 08., vasárnap

Sulyok Tamás Parajdon: az egész magyar nemzet szolidáris az itt élőkkel

Az egész magyar nemzet szolidaritását szeretném kifejezni itt Parajdon, az itt élők mindenben számíthatnak ránk – hangsúlyozta Sulyok Tamás köztársasági elnök vasárnap Parajdon, a bánya bejáratánál tartott sajtótájékoztatón.

Sulyok Tamás Parajdon: az egész magyar nemzet szolidáris az itt élőkkel
2025. június 07., szombat

Soltész Miklós: táborokat, közösségi programokat támogat a magyar kormány Erdélyben

A székelyföldi, az erdélyi magyarság segítése természetes a magyar kormány számára, így táborokat, közösségi programokat is támogat – mondta Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára.

Soltész Miklós: táborokat, közösségi programokat támogat a magyar kormány Erdélyben
2025. június 07., szombat

Parajdon harminc nappal meghosszabbították a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet

Harminc nappal meghosszabbították a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon – jelentette be szombaton a Hargita megyei prefektúra.

Parajdon harminc nappal meghosszabbították a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet
2025. június 07., szombat

Csíksomlyói búcsú – György Alfréd: az imát nem elmagyarázni, hanem imádkozni kell

Az imát nem elmagyarázni, hanem imádkozni kell, a csíksomlyói Szűz Mária pedig arra kéri híveit: tanítsák meg gyermekeiket is imára kulcsolt kézzel élni, mert az imádság a remény kapuja, mondta szentbeszédében a csíksomlyói búcsú szónoka, György Alfréd.

Csíksomlyói búcsú – György Alfréd: az imát nem elmagyarázni, hanem imádkozni kell
2025. június 07., szombat

Újabb segélyszállítmányokat juttat el az árvíz sújtotta Nagyborosnyóra az Ökumenikus Segélyszervezet

Az Ökumenikus Segélyszervezet másfél tonnás tartós élelmiszerből álló segélyszállítmányt juttat el az árvíz sújtotta Kovászna megyei Nagyborosnyóra – közölte a segélyszervezet az MTI-vel közleményben szombaton.

Újabb segélyszállítmányokat juttat el az árvíz sújtotta Nagyborosnyóra az Ökumenikus Segélyszervezet