Most még csak erdei út, de elektromos töltőállomás is lesz majd a megállóhelyek egyikén
Fotó: Hunyad Megyei Tanács
Az idegenforgalom fejlesztése mellett a környezetkímélő közlekedést is bátorító beruházás lesz „a király útja” elnevezésű új műút az Arad megyei Marospetres és a Hunyad megyei Alváca között: elektromos autók töltésére alkalmas állomást is kiépítenek a Zaránd-hegységben kanyargó út mentén.
2025. február 17., 21:042025. február 17., 21:04
Mint arról beszámoltunk, turistacsalogatónak szánják azt a 17 kilométeres útszakaszt, amely az Arad megyei Marospetrest (Petriș) és a Hunyad megyei Alvácát (Vața de Jos) köti össze, és aminek kétharmada Hunyad megye területén halad át. A Nyugati Fejlesztési Régió Ügynökség (ADR Vest) által lebonyolított pályázaton több mint 167 millió lej vissza nem térítendő támogatást nyerő projektben öt megállóhely kialakítása is szerepelt, és ezek egyikén elektromos töltőállomást fognak építeni.
Az Arad megyei önkormányzat hétfői bejelentése szerint megkezdték a procedúrát, hogy egy 280 négyzetméteres telket a marospetresi önkormányzat köztulajdonából a megyei tanács köztulajdonába helyezzék, így elhárulhat a jogi akadálya a töltőállomás megépítésének. Az Arad és Hunyad megyei önkormányzatok közös projektje a jelenlegi erdei utat teszi gépjárművekkel is járhatóvá, a beruházással a Zaránd-hegység több településének lakói számára teremtenek összeköttetést.
A beruházástól a történelmi Zaránd-vidék idegenforgalmának fellendülését remélik, elsősorban Alvácán, ahol gyógyfürdő működik, és amelynek a közigazgatásilag beosztott falvaiban több műemlék fatemplom is található. Nyolc környékbeli települést kapcsolnak be ezáltal közvetlenül vagy közvetve a transzeurópai közlekedési hálózatba (TEN-T), és a környék több mint hatezer lakója, illetve a turisták lesznek a beruházás haszonélvezői. Nem mellékes az sem, hogy ezáltal alternatívát teremtenek a jelenleg nagyon forgalmas 7-es számú országutat (DN 7) használók számára.
Iustin Cionca Arad megyei tanácselnök a vidék turisztikai potenciáljában rejlő lehetőségek kiaknázását emelte ki az önkormányzat közleményében. Az elöljáró emlékeztetett arra, hogy Arad megye büszkélkedhet a legtöbb felújított vagy nulláról megépített úttal 2016 óta: 850 kilométert adtak át eddig, és a költségek 90 százalékát vissza nem térítendő EU-s támogatásokból fedezték. Nagyszabású beruházás volt a magyar határ menti települések közötti utak „rehabilitálása”, egyben az összeköttetés bővítése Bihar megyével.
„A király útja” megépítése valamivel több mint 208 millió lejbe kerül, amiből több mint 167 millió lej vissza nem térítendő támogatás, a többi a két megyei önkormányzat önrésze. A megvalósítás tavaly nyár végén kezdődött, az utat 2028 áprilisának végén kell átadni.
A jelenlegi erdei utat járhatóvá tevő projekttől a vidék idegenforgalmának fellendülését remélik, egyben a Zaránd-hegység több településének lakói számára teremtenek összeköttetést.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!