Csak adagolják. A patikák arra panaszkodnak, hogy nem kapják meg a megrendelt mennyiséget a hiánycikknek számító gyógyszerekből
Fotó: Haáz Vince
Hiába a rengeteg ígéret: továbbra sem kapható a gyógyszertárakban jó néhány létfontosságú orvosság. Bár az egészségügyi minisztérium honlapján jelenteni lehet a hiányt, a panaszos semmiféle választ nem kap. Miközben a hatóságok a gyógyszertartalékot felhalmozó lakosságot okolják a történtekért, Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke szerint a mindenkori elhibázott gyógyszer- és egészségügyi politika felelős a kialakult helyzetért.
2020. május 21., 19:002020. május 21., 19:00
Egyre több létfontosságú gyógyszert keresnek kétségbeesetten a betegek, miközben a gyógyszertárak tehetetlenek, az egészségügyi minisztérium pedig hárít, általában azzal, hogy a betegek a felelősek, mert a járvány ideje alatt túlzottan felhalmozták otthon az orvosságokat. Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke lapunknak úgy fogalmazott,
Az egészségügyi minisztérium honlapján jelenteni lehet a hiányzó gyógyszereket, a „medicamente lipsă” (gyógyszerhiány) menüpont alatt. Az oldalon még mindig pajzsmirigy-elégtelenségben szenvedő krónikus betegek számára létfontosságú Euthyrox orvosságot jelentik a legtöbben, de hiánycikknek számít a cukorbetegek által használt Siofor, és most már a rosszindulatú emlőrák kezelésére felírt Tamoxifen nevű gyógyszer is. Az egészségügyi minisztérium és az országos gyógyszerügynökség még március közepén azt ígérte, hogy megoldják az Euthyrox-hiányt, ám ennek ellenére a helyzet alig javult,
és egyszerre csak legfeljebb egy hétre elegendő dózist tudnak beszerezni.
A Romániai Krónikus Betegek Szövetsége a rosszindulatú emlődaganat kezelésében használt Tamoxifen gyógyszer hiányára hívja fel a figyelmet. Hangsúlyozzák, az orvosság már több mint két hónapja eltűnt a gyógyszertárakból, nincs helyettesítője, és hiányában fennáll a veszély, hogy a betegek visszaesnek, a daganat kiújul. A szövetség rámutat, egyelőre nincs hivatalos álláspont, amely a gyógyszer hiányát magyarázná, megoldást javasolna.
Cezar Irimia, a szövetség elnöke a sajtónak azt nyilatkozta, Romániában több mint 300 ezer nőt kezelnek ezzel a gyógyszerrel, mivel az országban nem jutnak hozzá, próbálják Bulgáriából, Szerbiából, Magyarországról vagy Ukrajnából beszerezni. A szövetség az egészségügyi minisztériumot teszi felelőssé a kialakult helyzetért.
Az országos gyógyszerügynökség közben a gyártók kérésére frissítette azoknak az orvosságoknak a listáját, melyek már hiányoznak vagy eltűnhetnek a gyógyszertárakból.
Ezek között találhatók olyan termékek is, melyek már 2018 óta nem kaphatók a patikákban, mert a termelők visszavonták az országból, a clawback adóra és a túl alacsony szabályozott árra hivatkozva. A hiányzó gyógyszerek között onkológiai kezeléshez szükséges készítmények, fájdalomcsillapítók és étrend-kiegészítők is fellelhetők.
A mindenkori elhibázott gyógyszer- és egészségügyi politika felelős a kialakult helyzetért – szögezte le megkeresésünkre Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnöke. Kifejtette,
Például annyi Euthyroxot rendelnek, hogy a hozzájuk forduló betegeknek elegendő legyen, ám csak a kért mennyiség töredékét kapják. Más esetben többhetes késéssel kapnak meg egy-egy rendelést. „Ez abszurd, hiszen a beteg nem várhat heteket a kezelésre” – szögezte le a kamara elnöke.
Azt is felháborítónak tartja, hogy a minisztérium a betegekre hárítja a felelősséget, azt állítva, hogy a járvány ideje alatt gyógyszerkészleteket halmoztak fel. Tavaly zavartalan volt az Euthyrox-ellátás, nem volt értelme halmozni, aztán december óta már csak nehezen lehet hozzájutni, idézte fel a gyógyszerész.
Szabó Péter szerint a megoldás az lenne, ha az állam egyszerűen csak végezné a feladatát. Például pontra kellene tenni a gyógyszerkészletek és a betegek valósághű nyilvántartását.
Másrészt ha egy gyógyszerből az országos készlet visszaesik, arról azonnal tudomást kellene szerezniük a hatóságoknak, és pótolniuk kellene a hiányt. A magas clawback adó és a mesterségesen alacsonyan tartott árak szintén odavezetnek, hogy a termelőknek nem éri meg egy-egy gyógyszert forgalmazni az országban, tette hozzá Szabó Péter.
A clawback különben egyfajta többletadó: olyan, világszerte alkalmazott egészségpolitikai eszköz, amellyel visszafogják a termelők és a kereskedők által generált gyógyszertúlfogyasztást. Általában reklámokkal késztetik a lakosságot túlfogyasztásra, ám ez egy adott szint után éppen a clawback miatt nem éri meg, mert ha nő az eladás, nagyobb lesz az adó. Azonban ez azzal is jár, hogy az olcsóbb generikumok (az eredeti, korábban engedélyezett gyógyszerek ugyanazon aktív hatóanyagait tartalmazó, az innovatív orvosság szabadalmi határidejének lejárta után megjelenő készítmények) gyártóinak nem éri meg piacon tartani termékeiket.
A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!