Fotó: olx.ro
Egyszerre jelentenek lehetőséget a magánbentlakások az egyetemi hallgatók és a vállalkozó kedvű befektetők számára. A Romániában is egyre elterjedtebb szállástípus megoldást jelenthet az ingatlanpiacon a hazai és külföldi diákság részéről tapasztalható fokozódó igényre.
2023. november 14., 08:362023. november 14., 08:36
Az ingatlanpiac árainak növekedése a diákok albérletáraira is kihat, a legfrissebb statisztikák szerint az egyetemisták jelenleg átlagosan 150 és 300 euró közötti összeget költenek havonta a lakhatásra. A felmérések arra is rávilágítanak, hogy Közép-Kelet Európában – elsősorban Csehországban, Magyarországon, Szlovákiában, Lengyelországban, Bulgáriában és Romániában – egyre nagyon a diákok igénye az albérletek iránt, egyre kevesebben kívánnak állami bentlakásokba költözni tanulmányaik idejére.
2021-ig azok az ingatlanbefektetők, akik kizárólag bérbeadás céljával építenek lakásokat, elsősorban Csehországot és Lengyelországot célozták meg, de ma már Románia és Szerbia is a célországaik listájának csúcsán szerepel: már több nagy projektjük megvalósítása is zajlik az adott országokban. A StartUpCafe.ro cikke szerint Bukarestben jelenleg körülbelül 2500 diák él magánbentlakásokban – a szám körülbelül hasonló Csehországban is, ahol azonban a diákok száma feleannyi, mint nálunk.
Becslések szerint Romániában jelenleg körülbelül 600 000 egyetemista él, tanul, akik közül közel 175 ezer a főváros valamely felsőoktatási intézetének hallgatója. Mivel az állami bentlakásokban a helyek száma igencsak korlátozott, sokuknak jelent megoldást valamely magán diákszállás.
A StartUpCafe.ro cikke szerint Bukarest állami bentlakásaiban (pontosabban az egyetemek bentlakásaiban) összesen kevesebb mint 40 ezer hely van, ezt egészíti ki egyelőre nem nagy, de mégiscsak fontos mértékben az 2500 magánbentlakásos hely. Gabriel Blăniță, a Valuation & Advisory Services la Colliers România igazgatója szerint egyre nagyobb az igény a kényelmes, praktikus magánbentlakásokra, amelyek a befektetőknek is fontos lehetőséget jelentenek. Hozzátette, hogy Lengyelországban például 5100 ilyen hely áll a diákok rendelkezésére, és Románia is igyekszik felzárkózni a nyomában.
– amiért a diák egy saját szobát kap. Gabriel Blăniță szerint egyre nagyobb nyomás nehezedik a diákok miatt (is) az ingatlanpiacra, így ezek a magánbentlakások majdnem mindenkinek jó alternatívát jelentenek.
Bukarestben az elkövetkező 2-3 évben az ilyen jellegű szálláshelyek száma akár ötezerre is nőhet, ami azért is fontos mert ezzel újfajta üzleti modell hódíthat teret, az eddig általában maximálisan 3 lakást birtokló és bérbeadó kisbefektetők helyet, teret kapnak majd azok, akik nagyban gondolkodnak.
A ClujInfo.ro portál szerint
A legismertebb a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának vonzáskörébe tartozó Enjoy nevű magánbentlakás, melyben egy hely ára egy háromágyas szobában 100 euró körül mozog. Közel 230 diák számára van hely a bentlakásban.
A Nicolae Cristea bentlakás a Mărăști negyedben az egyik legelegánsabb a kincses városban, egyedül itt érhető el úgynevezett single, azaz egyágyas szoba. Ennek ára 700 és 1 000 lej körül van, azaz nagyjából 150-200 euró közötti. Ezért az árért a diákoknak van szaunájuk, ping-pong termük, közös tanulószobájuk is.
A Transgex a város legnagyobb ilyen jellegű létesítménye jelenleg, a négy emeletes épületben 280 diák számára van hely, itt is van közös helyiség, modern konyhák. A legnépszerűbb magánbentlakásokban viszonylag nehéz helyet szerezni, de a kisebb létesítményekben akadnak helyek, a Buftea nevű magánbentlakás például az olx.ro-n is hirdeti a szobáit.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!