Egy álom vége? A kilencvenes években legjobban gyarapodó szilágysági Désháza elveszítette lakosságának húsz százalékát

Egy álom vége? A kilencvenes években legjobban gyarapodó szilágysági Désháza elveszítette lakosságának húsz százalékát

Désháza központja a református templommal

Fotó: Sándor József Benedek

Családi napot tartottak az elmúlt hétvégén a Szilágy megyei Désházán. Három évtizeddel ezelőtt a legmagasabb népszaporulatáról elhíresült szilágysági magyar közösség napjainkra „fogyatkozó pályára” állt, a nyolcosztályos iskola fenntartása is gondot okoz. A fiatalok elvándorlásának okairól és a megcsappant gyerekvállalási kedvről a község magyar polgármesterével és a désházi református lelkipásztorral beszélgettünk.

Makkay József

2023. augusztus 05., 11:412023. augusztus 05., 11:41

2023. augusztus 05., 12:172023. augusztus 05., 12:17

A 2021-es népszámlálás részlegesen közzétett adatai szerint a magyarok által is lakott szilágysági községek közül a Szilágycseh szomszédságában fekvő Szilágyszeg lakossága mintegy négyszáz lélekkel, azaz 17 százalékkal csökkent. A tíz évvel korábban mért 2402 fős lakosság kétezerre zsugorodott, ami a megye nagy magyar falusi közösségét, a 2011-ben 1262 főt számláló Désházát is jelentősen érinti. A községközponthoz tartozó települések: Désháza, a vegyes – román-magyar – lakosságú Menyő és Szilágyszeg, valamint a román ajkú Nagyszeg és Nyírfalva közül Désháza a legnagyobb település.

Petkes András, Szilágyszeg község RMDSZ-es polgármestere a Krónika érdeklődésére elmondta, hogy a falvakra lebontott friss népszámlási adatokat még nem ismerik, de megítélése szerint

a négyszáz fős fogyás több mint fele Désházát érinti.

„Az elmúlt tíz esztendőben nagyon sok fiatal kiköltözött, áttelepedett Magyarországra. Rendszerint valamilyen vállalkozásba fognak – ahogyan idehaza is sok désházi teszi –, és rájönnek, hogy könyebb megélni. A gyerekek ott járnak óvodába, iskolába, így a szülők véglegesen letelepednek Magyarországon” – összegzi a létszámbeli fogyás fő okát a désházi polgármester.

Galéria

A falu bejáratánál elhelyezett tábla

Fotó: Makkay József

Nem vonzóak a helyi fizetések

A nagyarányú, több mint húszszázalékos désházi lakosságfogyás azért is elgondolkoztató, mert a kilencvenes években épp ellenkező tendenciát mutatott a Tövishát elnevezésű szilágysági kistérség legnagyobb magyar faluja. A település arról volt híres, hogy a három- vagy többgyerekes családmodellnek köszönhetően a désházi magyar közösség hosszú évtizedekig létszámban gyarapodott. Tőkés László püspök idején a Királyhágómelléki Református Egyházkerületben az Áldás, népesség mozgalom megalapítója, Csép Sándor kolozsvári televíziós újságíró a kilencvenes években dokumentumfilmet készített a Szilágyságban vezető désházi gyermekáldásról. A film tanúsága szerint

a désházi iskolában több évfolyamon párhuzamos osztályok indultak, a faluban több száz gyerek tanult.

Mindez azonban már a múlté. Petkes András polgármester szerint a két óvodai csoportot is magába foglaló nyolcosztályos iskola gyereklétszáma 2023-ban alig éri el a 110-et. Egyetlen évfolyamon sem jön össze az önálló osztály fenntartásához szükséges 12 gyerek, így az iskola összevont osztályokkal működik.

,,Az elmúlt évtizedben a községben sok beruházás történt, megváltozott a falvak arculata. Közművesítettünk, sok utcát leaszfaltoztunk, és a bekötő utakat leköveztük. Most kezdjük el a 180 férőhelyes sportcsarnok építését. Élhető, szép falvakká váltak a község települései, azonban a szilágysági kereseti lehetőség a fő szempont, amikor a fiatalok az elköltözés mellett döntenek. Habár Szilágycsehben és Zilahon is sok munkalehetőség áll az emberek rendelkezésére – ugyanakkor sok a helyi építkezési vállalkozó, akik szintén szívesen alkalmaznak munkaerőt –, sok fiatal számára nem vonzóak a bérek” – fogalmazott portálunknak Petkes András.

Galéria

Drónos felvétellel készített látkép a falu főutcájáról

Fotó: Sándor József Benedek

Az alacsony bérek miatt vándorolnak el a désháziak

Nagy Róbert désházi református lelkipásztor hat éve szolgál a tövisháti faluban. A szépen felújított egyházi ingatlanokról azt mondja, a legtöbbet közmunkában tették rendbe. „Régi désházi hagyomány, hogy a férfiak kalákában segítenek egymás családjának házat építeni. Ez a jó szokás ma is megmaradt a gyülekezetben” – magyarázza a lelkész.

A hagyományos, háromgyerekes désházi családmodell azonban mára megváltozott. A legtöbb, itthon maradó fiatal családnak két gyereke van, a három, vagy több gyerek ritkább jelenség. A lelkipásztor szerint azonban

a nagy apadás az elmúlt évtized növekvő kivándorlásával magyarázható, hiszen elsősorban fiatalok telepednek ki.

A többség Magyarországra költözik, de az idegen nyelveket beszélők közül néhányan Németországban próbálnak szerencsét.

A húsz-harminc évvel ezelőtti pozitív népszaporulat megfordult, az utóbbi években fogy a gyülekezet. 2021-ben húsz temetésre 14 keresztelő jutott, tavaly 14 idős embert temetett el a pap és 9 gyereket keresztelt. Az idei esztendő első hat hónapja is rosszul indult: 11 temetést és öt keresztelőt jegyeztek fel az egyházi anyakönyvben.

A negatív születési trenden nehéz változtatni, mert a többi tövisháti magyar közösséghez hasonlóan a désházi gyülekezet is elöregedett. Ami legjobban az évtizedekkel ezelőtt virágzó helyi mezőgazdaságon látszik meg. Egyre több a megdolgozatlan parcella, és egyre kevesebb a számosállat. Az idősebb nemzedék kivonulásával, a fiatalok többsége nem folytatja a gazdálkodást. A szilágycsehi és zilahi munkahelyek ugyanakkor nem biztosítanak olyan fizetést, amit a fiatalok elvárnak. Ilyen körülmények között sokuk számára az egyetlen alternatíva a külföldi munkavállalás marad.

Vannak biztató jelek

Nagy Róbert lelkipásztor szerint a többgyerekes családmodell elsősorban hit kérdése. Jellemzően inkább a hívő emberek vállalnak több gyereket, akik nem csak saját erejükben, hanem az isteni gondviselésben is bíznak. Igaz, a désházi gyülekezet még mindig jól áll az egyházához való ragaszkodásban, hiszen nem csak sokat segítenek a templom háza táján, hanem elkötelezett templomba járók is. Vasárnap délelőtt és délután rendszerint tele istenháza előtt prédikál a pap, ami ma már a Szilágyságban sem szokványos jelenség.

A Krónikának nyilatkozó polgármester és református lelkész egyaránt bizakodó.

Nagy Róbert szerint idén némi változás állt be az eddigi trendbe, mert négy fiatal család is hazatelepedett Désházára.

Itthon akarnak egzisztenciát teremteni maguknak, amit a lelkipásztor jó jelnek tart. Ez a lassú változás azt mutatja, hogy rájönnek, idegen honban sem könnyű a megélhetés. Petkes András polgármester a község falvaiban történt beruházások alapján úgy gondolja, Désháza egyre jobb életfeltételeket biztosít az itt maradó családok számára, ami várhatóan másokat is hazavonz a szülőföldre.

Családi nap Désházán
Désházán vasárnap tartották a családi napot mintegy háromszáz résztvevővel, ahol mindenki ingyenesen fogyaszthatott bográcsgulyást, a gyerekek pedig a désházi iskola pedagógusainak részvételével különböző foglalkozásokon vettek részt. A vasárnap délutáni zápor ugyan elmosta a más településekről is érkező iskolások focibajnokságát, de a szervezők a program sportrészét átszervezték erre a hétre. A régi hagyományokkal rendelkező családi nap azonban azt mutatta, hogy a kilencvenes évek nagy zserekzsivajához képest ma már fele annyi gyerek sem él és tanul a faluban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 09., kedd

Csűrökben ropják Kalotaszeg legkiválóbb zenészeinek muzsikájára az ifjúsági vándor néptánctábor résztvevői

A Kolozs megyei Nyárszó faluban szervezik a 11. Kalotaszegi Vándor Néptánctábort, amely július 7-én kezdődött és péntekig tart.

Csűrökben ropják Kalotaszeg legkiválóbb zenészeinek muzsikájára az ifjúsági vándor néptánctábor résztvevői
2024. július 09., kedd

Fellebbezés után sem sikerül magyar tagozaton oktató javítótanárhoz irányítani a magyar diákok román dolgozatát

Bár nem derült ki, hol oktató pedagógusok javították a Kolozs megyei magyar diákok román nyelvből írt érettségi dolgozatát, Kolozsvár központi magyar iskolái közül kettőben is jobb eredmények születtek a megmérettetésen románból idén, mint tavaly.

Fellebbezés után sem sikerül magyar tagozaton oktató javítótanárhoz irányítani a magyar diákok román dolgozatát
2024. július 09., kedd

Folytatódik a huzavona: megfellebbezte a Gabriel Resources a verespataki aranybánya ügyében született ítéletet

Úgy tűnik, egyelőre nem kerül pont a verespataki aranybányaprojekt körüli huzavona végére, miután a kanadai Gabriel Resources megfellebbezte az ügyben született, számára kedvezőtlen ítéletet.

Folytatódik a huzavona: megfellebbezte a Gabriel Resources a verespataki aranybánya ügyében született ítéletet
2024. július 09., kedd

Ammóniamérgezés miatt kórházba került az Azomureş kombinátnál dolgozó négy munkás

Ammóniamérgezés gyanújával került kórházba négy, egy tetőszerkezeten dolgozó munkás a marosvásárhelyi Azomureş vegyipari kombinátnál.

Ammóniamérgezés miatt kórházba került az Azomureş kombinátnál dolgozó négy munkás
2024. július 09., kedd

Mentőhelikopterre is szükség volt, miután elszakadt egy tiroli csúszópálya drótkötele Hunyad megyében

Négy gyermek megsérült kedden egy Hunyad megyei vidámparkban, miután elszakadt egy tiroli csúszópálya drótkötele.

Mentőhelikopterre is szükség volt, miután elszakadt egy tiroli csúszópálya drótkötele Hunyad megyében
2024. július 09., kedd

Dolly Plusssz, Anna and the Barbies, Magna Cum Laude, sok újdonság: augusztus végén újra Vásárhelyi Forgatag

Új programokat is kínál a 11. Vásárhelyi Forgatag, melyet augusztus 29. és szeptember 1. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték keddi sajtótájékoztatójukon a szervezők.

Dolly Plusssz, Anna and the Barbies, Magna Cum Laude, sok újdonság: augusztus végén újra Vásárhelyi Forgatag
2024. július 09., kedd

Fokozódik a kánikula: 40 fokhoz közelítenek a hőmérsékleti csúcsértékek, az éjszaka sem hoz felfrissülést

Kánikulára és kellemetlen hőérzetre figyelmeztető újabb riasztásokat bocsátott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat Románia teljes területére.

Fokozódik a kánikula: 40 fokhoz közelítenek a hőmérsékleti csúcsértékek, az éjszaka sem hoz felfrissülést
2024. július 08., hétfő

Átveszi a kolozsvári városháza a felújított Farkas utcát, de térkövekre cserélik a sok bosszúságot okozó salakos övezetet

A kolozsvári önkormányzat átvenné a kivitelezőktől a 2020 óta felújítás alatt álló Farkas és az Egyetem utcát. A mintegy másfél éves késésében levő munkálatok végére úgy kerülne pont, hogy az utca keleti felében kőburkolatra cserélnék a salakos részt.

Átveszi a kolozsvári városháza a felújított Farkas utcát, de térkövekre cserélik a sok bosszúságot okozó salakos övezetet
2024. július 08., hétfő

Életminőség-javító eurómilliók érkeznek erdélyi kisvárosokba

Újabb fejlesztések valósulhatnak meg Nagykárolyban és Désen az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökségen keresztül érkező európai uniós pénzekből.

Életminőség-javító eurómilliók érkeznek erdélyi kisvárosokba
2024. július 08., hétfő

Két erdélyi megyében szorultak a legtöbben a hegyimentők segítségére a hétvégén, a SMURD helikopterét is bevetették

Az elmúlt nap során húsz személyt mentettek meg a Salvamont csapatai – közölte hétfőn az intézmény a Facebookon.

Két erdélyi megyében szorultak a legtöbben a hegyimentők segítségére a hétvégén, a SMURD helikopterét is bevetették