Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Közel 50 százalékkal növelné az egészségügyi minisztérium az igazságügyi orvosszakértői vizsgálatok árát. A Krónika által megszólaltatott kórházigazgató szerint a drágítás indokolt, hiszen a jelenlegi díjszabás még az alapanyagok árát sem fedezi, sőt a többi vizsgálat árát is frissíteni kellene.
2019. szeptember 10., 14:012019. szeptember 10., 14:01
2019. szeptember 10., 20:312019. szeptember 10., 20:31
Az egészségügyi minisztérium a napokban bocsátotta közvitára a honlapján azt a tervezetet, miszerint 44 százalékkal drágítanák az igazságügyi orvosszakértői vizsgálatok árát. Így a sérüléseket összegző kórlap kiállítása a jelenlegi 38 lej helyett 55 lejbe kerülne, a megváltozott munkaképesség, a fogyatékosság megállapítása pedig 50 helyett 72 lejbe. A fegyverviselési engedély kiállításához szükséges vizsgálat 110 lejről 158 lejre drágulna, a gépkocsivezetés engedélyezéséért 63 lej helyett 91 lejt kellene fizetni.
A minisztérium azzal indokolja a drágítás szükségességét, hogy a díjszabásokat 2006-ban állapították meg, azóta pedig folyamatosan nőtt az infláció. A tervezett drágítás a 2006 és 2018 között tapasztalt 44 százalékos inflációt fedezné – áll a tervezet indoklásában. A dokumentumot még el kell fogadnia a kormánynak, és meg kell jelennie a Hivatalos Közlönyben, hogy hatályba lépjen.
András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház igazgatója lapunknak elmondta,
Az igazságügyi orvosszakértői vizsgálatokat magánszemélyek is kérhetik, de általában a bűnvádi eljárások során rendelik el. Az igazgató ugyanakkor hangsúlyozta, ezzel párhuzamosan valamennyi kórházi és ambulanciás vizsgálat, beavatkozás árát frissíteni kellene, 2019-es szintre kellene hozni. Az egészségbiztosítási pénztár olyan árakon számolja el a szolgáltatásokat, melyek nem fedezik a költségnövekedést, sok esetben az anyagszükségletet sem – szögezte le az intézményvezető.
Rámutatott: hatalmas különbségek vannak a magánszektorban alkalmazott, illetve az egészségbiztosítási pénztár által elszámolt díjszabások között.
Idén volt egy elhanyagolható áremelés, de az nem fedezi a költségnövekedéseket.
„Ilyen körülmények között nem csoda, ha a kórházak oda jutnak, hogy nem tudják kifizetni a beszállítóikat, nem tudnak minden gyógyszert megvásárolni, fejlesztésekre, beruházásokra sincs pénzük. Nem kellene leminősíteni a közszférában dolgozó orvosok munkáját, a kórházak szolgáltatásait” – szögezte le András-Nagy Róbert.
Az orosz–ukrán háború, a kényszerbesorozás elől menekülő ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei hegyimentők. A 40 éves ukrán férfi élete kockáztatásával, a Máramarosi-havasokon át menekült a kényszerbesorozás elől.
Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek és Kerekes László segédpüspök húsvéti pásztorlevele.
Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.
Húsvétvasárnap reggel hagyományosan megáldották az ételkosarakat Kolozsváron a Szent Mihály templom előtti téren.
Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.
Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.
Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.
Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
1 hozzászólás