Csak szotyognak a vakcinák: sokan még mindig nem jutnak hozzá az influenza elleni oltóanyaghoz

Elszúrt oltási kampány? Hiába rendeltek bő kétszer annyi influenza elleni vakcinát a hatóságok, ha alig harmada ért mostanáig célba

Fotó: Veres Nándor

Szotyognak az influenza elleni vakcinák a megyei közegészségügyi igazgatóságokhoz, és onnan a háziorvosokhoz, hogy folytatódhasson a kockázati csoportokhoz tartozó személyek oltási kampánya, ám a jelenlegi tempót látva félő, hogy az emberek megunják a várakozást.

Krónika

2020. november 19., 10:112020. november 19., 10:11

Újra felcsillant a remény azok számára, akik az államilag finanszírozott országos oltási kampány keretében az influenza elleni oltásra várnak, Nelu Tătaru egészségügyi miniszter bejelentése szerint hétfőn újabb 600 ezer adag influenza elleni oltást juttattak el a megyei közegészségügyi igazgatóságoknak, amelyeknek szét kell osztaniuk a vakcinákat a háziorvosok között.

Idézet
Éppen ma küldtek szét 500 ezer adagot és 100 ezer extra adagot a közegészségügyi igazgatóságoknak, hogy eljuttassák a háziorvosokhoz, és a hétvégén, jövő hét elején még lesz további 500 ezer adag”

– nyilatkozta az egészségügyi tárca vezetője hétfő este a Realitatea Plus műsorában. Jelezte egyúttal, hogy a kormány által megrendelt 2 970 000 vakcináig a különbözet november végén, december elején érkezik majd az országba.

A megyei közegészségügyi igazgatóságok a háziorvosok rendelései alapján igényelt influenza elleni oltóanyag mintegy egyharmadát kapták meg

– értesült lapunk az érintettektől. És bár még decemberben sem késő beadatni a vakcinát, a szakemberek attól tartanak, ha akadozik az ellátás, a jogosultak megunják a várakozást, és lemondanak a védelemről.

Még nem késő az immunizálás

Hargita megyében például összesen 25 ezer adag oltóanyagot rendeltek, az eddigi szállítmányokat összesítve ők is az egyharmadát kapták meg. Legutóbb a héten négyezer adagot szállítottak Hargita megyébe, a vakcinát már osztják is a háziorvosok között, ám ez azt jelenti, hogy egy rendelőnek átlag 25 dózis jut – számolt be lapunknak Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője.

Egyúttal hangsúlyozta:

még van idő az immunizálásra, decemberben sem késő beadni az oltást.

„Az elmúlt években is előfordult, hogy a február–március időszakban volt több influenzás beteg. Idén is arra számítunk, hogy később jelenik meg a fertőzés, hiszen a koronavírus elleni óvintézkedések minden légúti fertőzést okozó vírus terjedését lelassítják” – részletezte az epidemiológus. Hozzátette,

általában a gyerekek közvetítik a vírusfertőzéseket a veszélyeztetett kategóriák felé, és mivel most nem járnak tanintézetbe, ez késlelteti a fertőzések megjelenését,

tehát ebből a megközelítésből még decemberben sem késő immunizálni influenza ellen.

Tar Gyöngyi szerint ugyanakkor az oltóanyag-szállítmányok késlekedésének, akadozásának a hátulütője, hogy az idő múlásával már nehezebb lesz meggyőzni a lakosságot. „Az oltási kampány lényege, hogy felkészítik az embereket, kialakítják az elvárást, az igényt, ám ha amikor kérik, a rendelőkben épp nincs oltóanyag, a kampány hatása lecseng.

Idézet
Évek óta ez történik. Mi idejében tisztességesen elkezdjük a kampányt, felcsigázzuk az emberek érdeklődését, és amikor kellene a vakcina, késik. Fennáll a veszélye, hogy egy idő után, hiába mondják az epidemiológusok, hogy még nem késő, az emberek csak legyintenek rá”

– mondta Tar Gyöngyi.

Rámutatott, idén időben megérkeztek az első adagok, csak aztán lelassult a beszállítás. Arra is kitért, hogy

elsősorban az idős, krónikus betegek érdeklődnek nagy számban az ingyenes vakcina iránt,

viszonylag kevés gyereket akarnak beoltatni a szüleik, és a várandós kismamák sem jelentkeznek, holott ők is a veszélyeztetett kategóriába tartoznak. A két év alatti kisgyerekeknek külön vakcina érkezik, ám ezt is be lehet adni a felnőtteknek, ha a kisgyerekes szülők nem igénylik, nem várják meg, amíg a vakcina szavatossága lejár, hanem odaadják az időseknek.

Galéria

Beoltanák a háziorvosok a kockázati csoportokat, csak nem nagyon van mivel

Fotó: 123RF

Mindenhol újabb adagokra várnak

Hasonló a helyzet Kovászna megyében, ahol 15 ezer adag oltóanyagot rendeltek, és eddig összesen ötezret kaptak meg, amiből kétezer dózist ezen a héten. Ezt szétosztják a rendelők között, ám csak a szükséglet egy töredékét fedezi az újabb szállítmány – mondta el megkeresésünkre Igyártó Gabriella, a megyei közegészségügyi igazgatóság munkatársa. Októberben két szállítmány vakcinának kellett volna érkeznie, ám ezek elmaradtak, a járványtani szakemberek abban bíznak, időben pótolja az egészségügyi minisztérium, amíg még van értelme oltani.

A Kolozs megyei közegészségügyi igazgatóság a hónap elején arról adott tájékoztatást, hogy 25 ezer adag vakcina érkezett a megyébe, miközben több mint 35 ezer, 6 hónap és 64 év közötti életkorú krónikus beteg igényelne influenza elleni védőoltást. Közölték, hogy további 66 600 adag vakcinát várnak még a megyébe. 

Anca Andrițoiu Beszterce-Naszód megyei tisztifőorvos szintén a napokban közölte, 31 ezer adagot rendeltek, ám ennek eddig csak a töredéke érkezett meg, amit az egészségügyi dolgozók, mentősök rendelkezésére bocsátottak. Egyébként

sokan próbálják beszerezni a védőoltást a gyógyszertárakban, ám a meglévő készletek nagyon hamar kifogytak, és jelenleg a legtöbb patikában hiánycikknek számít az influenza elleni vakcina. 

„A korábbi években 40-50 lejes áron annyi oltás volt a patikákban, amennyit akartál, most viszont, amikor sokan keresik, szinte semmi”– nyilatkozta Niculai Dumitru besztercei háziorvos.
Klaus Iohannis államfő különben a múlt héten arról beszélt, hogy Románia idén 3,5 millió dózis vakcinát rendelt, ami több részletben fog megérkezni az országba. Tavaly ennél sokkal kevesebbet, 1,5 millió adagot rendelt az ország.

Nagyobb Siofor-szállítmányokat is ígérnek

A cukorbetegek kezelésére használt Siofor tablettákat gyártó vállalat arról biztosította a romániai hatóságokat, hogy november–decemberben nagyobb mennyiségű gyógyszert fog leszállítani. Erről Nelu Tătaru egészségügyi miniszter beszélt hétfő este. Addig is – tette hozzá – öt alternatíva van a Sioforra, „de a páciensek hozzászoktak a Sioforhoz, aminek talán nincsenek mellékhatásai, miközben az alternatíváknak lehetséges, hogy van”. „Egyúttal arra biztatom a forgalmazókat, hogy az országba érkező mennyiséget osszák szét az összes gyógyszertár között, hogy eljusson a páciensekhez, akik megszokták, hogy elmennek a patikába megvásárolni az orvosságokat, hogy ne kényszerüljenek arra, hogy tartalékokat képezzenek abbéli félelmükben, hogy nem lehet majd kapni” – mondta az egészségügyi miniszter. Újfent megismételte, hogy mind a pajzsmirigybetegek kezelésében fontos Euthyrox, mind a Siofor esetében az okozta az ellátási gondokat, hogy „szinkópák” voltak „a forgalmazók, a gyógyszertárak közötti elosztás és nem utolsósorban a páciensek szintjén is”.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 27., kedd

Indul a visszaszámlálás: a hétvégén megnyitják a várva várt körgyűrűt Élesden

Augusztus 31-én, szombaton reggel 9 órakor átadják a forgalomnak az élesdi körgyűrű valamennyi szakaszát, tehát a teljes nyomvonalon lehet majd közlekedni a Bihar megyei kisvárost kikerülő új aszfaltcsíkon.

Indul a visszaszámlálás: a hétvégén megnyitják a várva várt körgyűrűt Élesden
2024. augusztus 27., kedd

Vízi jármű lett az autóból a Kolozsvárt elárasztó felhőszakadás idején

Heves felhőszakadás csapott le kedden délután a kincses városba, számos helyen okozva fennakadást az autóforgalomban.

Vízi jármű lett az autóból a Kolozsvárt elárasztó felhőszakadás idején
2024. augusztus 27., kedd

Kisebb erdélyi városok is nagyot alkotnak

A legtöbb európai uniós pénzt lehívó kisebb romániai városok top 5-ös rangsorában négy erdélyi település található, azaz nemcsak a megyeszékhelyek „húzzák” felfelé a régiót a fejlődés útján.

Kisebb erdélyi városok is nagyot alkotnak
2024. augusztus 27., kedd

A deszkások helyett egyelőre csak az új skate park költségei ugranak nagyokat Brassóban

Az eredetileg tervezett összeg kétszeresére ugorhatnak az ország legnagyobb gördeszkaparkjának megvalósítási költségei Brassóban.

A deszkások helyett egyelőre csak az új skate park költségei ugranak nagyokat Brassóban
2024. augusztus 27., kedd

A székelyföldi és a moldvai magyarságra is egyformán figyelne az új csíkszeredai főkonzul

A székelyföldi és a moldvai magyarságra is egyformán figyelne Dolhai István, Magyarország új csíkszeredai főkonzulja – közölte a diplomata a kedden Csíkszeredában tartott bemutatkozó sajtótájékoztatóján.

A székelyföldi és a moldvai magyarságra is egyformán figyelne az új csíkszeredai főkonzul
2024. augusztus 27., kedd

Kéztöréssel végződött a megválasztott polgármester és a főépítész vitája egy Hargita megyei településen

Kéztöréssel került kórházba kedden Maroshévíz megválasztott polgármestere, Sebastian Buzilă, miután fizikai összetűzésbe került a Hargita megyei város főépítészével.

Kéztöréssel végződött a megválasztott polgármester és a főépítész vitája egy Hargita megyei településen
2024. augusztus 27., kedd

Erős széllökések által kísért záporok várhatók több erdélyi megyében

Szerda reggelig viharok várhatók Erdélyben, a hegyvidéken, Moldvában és Munténia északi részén – közölte kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Erős széllökések által kísért záporok várhatók több erdélyi megyében
2024. augusztus 26., hétfő

Egyik napról a másikra változhat a hőmérséklet szeptember elején

Továbbra is marad a hőség, de légköri instabilitásra is számítanunk kell a következő két hétben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) augusztus 26-ától szeptember 8-áig érvényes előrejelzéséből.

Egyik napról a másikra változhat a hőmérséklet szeptember elején
2024. augusztus 26., hétfő

Hiba csúszhatott a nyugdíj-újraszámítási folyamatba egy erdélyi megyében, leállt több ezer végzés kézbesítése

Több mint 5000 nyugdíj-újraszámítási végzés kikézbesítését állította le a Fehér megyei nyugdíjpénztár, miután felmerült a gyanú, hogy tévedés csúszott be.

Hiba csúszhatott a nyugdíj-újraszámítási folyamatba egy erdélyi megyében, leállt több ezer végzés kézbesítése
2024. augusztus 26., hétfő

Hasonlított is meg nem is a járványügyi védekezés a 18-19. században a mostanihoz Erdélyben és Magyarországon

A járványövezetekből érkező leveleket lyuggatással és füstöléssel, a pénzérméket ecetes vízzel fertőtlenítették a 18-19. században Erdélyben és Magyarországon, és az országba érkezőknek legkevesebb 21 napot vesztegzárban kellett tölteniük.

Hasonlított is meg nem is a járványügyi védekezés a 18-19. században a mostanihoz Erdélyben és Magyarországon