Bukásra áll Románia az oktatási egyenlőség, méltányosság terén is

Kik ülnek le? A társadalmi-gazdasági háttér továbbra is az oktatási eredmények legfontosabb előrejelzője •  Fotó: Balogh Orsolya

Kik ülnek le? A társadalmi-gazdasági háttér továbbra is az oktatási eredmények legfontosabb előrejelzője

Fotó: Balogh Orsolya

Újabb példa bizonyítja, mennyire rosszul áll Románia a tanügy területén: az oktatásban megvalósuló méltányosság terén is uniós sereghajtó az ország. Harminc év alatt nem sikerült úgy megreformálni az oktatási rendszert, hogy felzárkózzon a többi uniós tagországéhoz – reagált a Krónikának az Európai Bizottság jelentésére Kiss Imre háromszéki oktatási szakember.

Bíró Blanka

2022. november 24., 14:092022. november 24., 14:09

Az oktatás terén megvalósuló méltányosság terén Románia a legrosszabbul teljesít az uniós tagországok között: a kulcsfontosságú tanügyi mutatókat figyelembe véve továbbra is jelentős a lemaradás az európai átlaghoz képest, nem beszélve az EU-s célokról. Az Európai Bizottság a napokban tette közzé jelentését az oktatási térségben elért eredményekről. Ebből az derül ki, hogy az oktatásban a méltányosság tekintetében Románia a legrosszabb eredményeket produkálja.

A dokumentumban leszögezik, hogy a társadalmi-gazdasági háttér továbbra is az oktatási eredmények legfontosabb előrejelzője.

A hátrányos helyzetű gyermekek és fiatalok alapvetően lemaradásban vannak valamennyi uniós szintű célérték tekintetében.

A szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés kockázatának kitett gyermekek esetében 7,5 százalékponttal nagyobb a valószínűsége annak, hogy intézményi gondozásba kerül. Azok a fiatalok, akiknek szülei alacsony iskolai végzettséggel rendelkeznek, kilencszer nagyobb valószínűséggel hagyják el idő előtt az oktatást és képzést, és 48,6 százalékponttal kisebb valószínűséggel szereznek felsőfokú képesítést, mint azok a fiatalok, akiknek szülei magas iskolai végzettséggel rendelkeznek.

A EB által bemutatott méltányossági adatok megerősítik, hogy uniós átlagban a hátrányos társadalmi-gazdasági háttérrel rendelkező fiatalok alulteljesítésének kockázata majdnem hatszor nagyobb, mint az előnyös társadalmi-gazdasági háttérrel rendelkezők esetében, ami súlyos méltányossági problémára utal.

A bizonyítékok az egyik generációról a másikra való folyamatos átörökítést mutatják, amely a munkanélküliség és a kirekesztés ördögi körét hozza létre.

Minden téren hatalmas a leszakadás

A jelentésben a PISA-mérés (Programme for International Student Assessment, azaz a nemzetközi tanulói teljesítménymérés programja) 2018-as eredményeit veszik figyelembe. Az új uniós oktatási méltányossági mutató összehasonlítja az alulteljesítő tanulók arányát a tagországokban: a legnagyobb lemaradás – 40 százalékos – Romániában van, ezzel az ország utolsó helyen áll a listán. A jelentésből az Edupedu.ro oktatási szakportál emelte ki a releváns adatokat. Eszerint a korai oktatásban való részvétel az Unióban 93 százalék, a 2030-ra kitűzött cél 96 százalék, közben 2021-ben Romániában a gyerekek 78,2 százaléka járt óvodába.

A korai iskolaelhagyók aránya Romániában 15,3 százalék, addig a 9,7 százalékos európai átlag sokkal közelebb van a 2030-ra kitűzött 9 százalékos célhoz.

Jelentős a lemaradás a szakképzésben részvevők gyakorlati oktatáshoz való hozzáférése terén is: míg az uniós átlag átlépte a 2025-re kitűzött 60 százalékos célt, addig Romániában ez az arány majdnem kilencszer alacsonyabb, mindössze 71 százalékos. A felsőfokú végzettséggel rendelkező 25–34 évesek aránya Romániában mindössze 23 százalék, ami az uniós átlag, vagyis a 41 százalék és a javasolt célérték, vagyis 45 százalék szinte fele.

Kulcsfontosságú az egyenlőtlenségek kezelése

Az Európai Bizottság a Romániát érintő problémákkal kapcsolatban a korai iskolaelhagyást, az óvodai oktatásban való alacsony részvételt és az iskolai oktatás eredményeit is elemzi. Rámutatnak, a roma tanulók körében különösen magas a korai iskolaelhagyók aránya: a 18–24 éves roma fiataloknak mindössze 22 százaléka fejezte be a középiskolát. Ugyanakkor a város (4,5%) és a vidék (23,2%) között jelentős különbségek vannak az iskolai lemorzsolódás szempontjából. A korai oktatásban való részvétel aránya 2013 óta mintegy 6 százalékponttal csökkent az alacsony jövedelmű családoknak nyújtott pénzügyi ösztönzések ellenére.

Arra is kitérnek, hogy az országos vizsgaeredményekben tapasztalható eltérések az oktatási rendszerben tapasztalható strukturális egyenlőtlenségre utalnak.

Nagyon magas a társadalmi-gazdasági státus hatása az oktatási eredményekre, és az egyenlőtlenségek generációkon átívelően fennállnak.

A jelentésben megállapítják: kulcsfontosságú az oktatás terén mutatkozó egyenlőtlenségek kezelése. Unió-szerte számos intézkedést hajtottak végre, ilyenek például a hátrányos helyzetű iskoláknak nyújtott kiegészítő pénzügyi támogatások, a tanárképzési programok vagy a támogató személyzet állományának növelése. A világjárvány előtt a tagállamok mintegy fele hozott intézkedéseket a hátrányos helyzetű iskolák tanárainak támogatására. Több ország célzott programokat indított a világjárványból eredő tanulási veszteségek kompenzálására, amelyek leginkább a hátrányos helyzetű gyermekeket érintették.

Harmincéves probléma

Harminc év alatt nem sikerült úgy megreformálni az oktatási rendszert, hogy felzárkózzon a többi uniós tagországéhoz – reagált a jelentésre Kiss Imre. Kovászna megye főtanfelügyelője, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) székelyföldi alelnöke a Krónikának kifejtette, leginkább a tananyag mennyiségét, a tartalmi részt tekintve lóg ki Románia az uniós átlagból.

Idézet
Ezt a tananyagot még a kommunista rendszerből örököltük. Harminc év alatt, az állandó reformok során gyakran tűzoltó módszerrel alakítgattuk, leginkább úgy, hogy innen-onnan lenyirbáltunk, majd utólag mindig kiderült, hogy ez nem megfelelő átalakítás, annál is inkább, hogy a követelményrendszer szinte semmit sem változott”

– részletezte az oktatási szakértő.

Rámutatott: a tananyag mennyisége mellett annak az elméleti volta is eltér a többi tagország leginkább gyakorlati alkalmazásra alapuló tananyagától. Ennek aztán rengeteg következménye van. Leginkább az, hogy kimutatható a polarizáció: miközben a hazai diákok egy része kiválóan teljesít a nemzetközi versenyeken, a többség alulmarad a PISA-teszteken. Az elméleti vonalon kitűnően teljesítők ott vannak a világ élvonalában, ám a többség elvész, amikor a tanultakat a gyakorlatban kell alkalmazni, be kell építeni a hétköznapokba.

Másik probléma a vidék és a város közötti különbség, aminek hátterében gyakran az áll, hogy a pedagógusok inkább városon tanítanának, így a szakemberhiány a falvakon csapódik le, esetenként szakképzetlenekkel kell betölteni az űrt.

Ezzel beindul egy negatív spirál: a szülők egy része elviszi a gyerekét a városi iskolába, az eredmények pedig nem javulnak. Kiss Imre szerint ez is rendszerszintű hiányosság – megfelelő tanárképzéssel, a pedagógusok megfelelő bérezésével és társadalmi elismerésével lehetne orvosolni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 21., szombat

Müncheni repülőjáratok üzemeltetésére írt ki pályázatot a Bihar megyei önkormányzat

Nagyvárad és München közötti menetrend szerinti repülőjáratok üzemeltetésére írt ki pályázatot a Bihar megyei önkormányzat.

Müncheni repülőjáratok üzemeltetésére írt ki pályázatot a Bihar megyei önkormányzat
2024. december 21., szombat

Szaloncukormustra az Erős Pistástól a dubai csokisig

A szaloncukor Erdélyben és Magyarországon egyaránt a karácsony mondhatni elengedhetetlen eleme.

Szaloncukormustra az Erős Pistástól a dubai csokisig
2024. december 20., péntek

Csomortányi: „megvan az első fontos bírósági győzelem a székelyhídi választási csalás ügyében”

„Megvan az első fontos bírósági győzelem a székelyhídi választási csalás ügyében!” – jelentette be pénteken Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) Bihar megyei politikusa, az alakulat országos ügyvezető elnöke.

Csomortányi: „megvan az első fontos bírósági győzelem a székelyhídi választási csalás ügyében”
2024. december 20., péntek

A szomszéd kutyája mentette meg egy idős nő életét Szatmár megyében

Szomszédja kutyájának riasztására menekítettek ki égő házából egy idős nőt péntekre virradóan – közölte a Szatmár megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

A szomszéd kutyája mentette meg egy idős nő életét Szatmár megyében
2024. december 20., péntek

Érezhető, hogy közeleg a karácsony, óriásit nőtt a forgalom a nagylaki határátkelőnél

Elkezdtek hazaérkezni a téli ünnepekre a külföldön dolgozó román állampolgárok; az elmúlt 24 órában mintegy 50 ezer személy lépett be az országba a nagylaki autópálya-átkelőnél, hétszer többen, mint egy átlagos napon.

Érezhető, hogy közeleg a karácsony, óriásit nőtt a forgalom a nagylaki határátkelőnél
2024. december 20., péntek

Temesvár: a fizikus, akinek megszólalása után százezer ember kiáltotta: „Van Isten!”

Balaton Zoltán első magyarként szólt 1989. december huszadikán a szabad várossá lett Temesvár főterén tüntető tömeghez. Megszólalása után százezren kiáltották: „Van Isten!” A vele készült interjúval a temesvári forradalomra emlékezünk a 35. évfordulón.

Temesvár: a fizikus, akinek megszólalása után százezer ember kiáltotta: „Van Isten!”
2024. december 19., csütörtök

Magyar alpolgármestere lesz továbbra is Nagybányának

Pap Zsolt István személyében továbbra is magyar alpolgármestere lesz Nagybányának. A magyar alpolgármester arról is beszélt, hogy reményei szerint az új önkormányzati ciklusban is megtarthatja eddigi feladatköreit.

Magyar alpolgármestere lesz továbbra is Nagybányának
2024. december 19., csütörtök

Érdekkonfliktussal gyanúsítják a szatmárnémeti repülőtér igazgatóját

Az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) csütörtökön közölte, hogy feljelentette az ügyészségen a szatmárnémeti repülőtér vezérigazgatóját, Mihai Pătraşcut, amiért saját magát nevezte ki egy uniós finanszírozású beruházás projektmenedzserének.

Érdekkonfliktussal gyanúsítják a szatmárnémeti repülőtér igazgatóját
2024. december 18., szerda

Dolgozni jönnek Romániába, de csábítóbbak a nyugati bérek

Az év első 11 hónapjában elfogott, Arad megyén keresztül az országot illegálisan elhagyni próbáló külföldiek többsége munkavállalás céljából érkezett Romániába.

Dolgozni jönnek Romániába, de csábítóbbak a nyugati bérek
2024. december 18., szerda

Márton Áron mostantól a Tiszteletreméltó címet viseli a pápai jóváhagyás nyomán

Ferenc pápa december 18-án engedélyezte annak a dekrétumnak a közzétételét, amely elismeri, hogy Márton Áron püspök az életszentséget hősies fokban gyakorolta.

Márton Áron mostantól a Tiszteletreméltó címet viseli a pápai jóváhagyás nyomán