Fotó: Krónika
2007. november 23., 00:002007. november 23., 00:00
„Értesítettük a rendőrséget, nyomoznak az ügyben” – tette hozzá. Az önkormányzat pár hete kezdte el a kóbor lovak befogását, az elmúlt időszakban közel félszáz állatot koboztak el. A helyi tanács határozata értelmében a befogott lovakat legtöbb 72 óráig tartják, ez idő alatt a tulajdonos 500 lejes bírság ellenében kiválthatja ezeket, ellenkező esetben az állatokat vágóhídra viszik. Értesülésünk szerint mintegy 15 állat levágását rendelték el. De több esetben is előfordult, hogy a gazdák erőszakkal vitték el ezeket.
Albert Álmos szerint felajánlották a gazdáknak, hogy az őrkői erdő és a Sugásfürdő fele vezető út közötti részen legeltethetik állataikat, de kevesen élnek a lehetőséggel. „Múlt héten találkoztunk a romákkal, megmutattuk a legelőt, de valamiért nem akarnak törvényes útra lépni” – mondta. A polgármester szerint a gazdák törvénytelenül tartják lovaikat, nincsenek bejegyezve, és nincs csip a fülükben, amely révén nyomon követhetőek. „A befogott kóbor lovak fülébe elhelyezik a csipet, de a gazdák fogóval összenyomják, mivel gyakran adják-veszik állataikat, és nem szeretik, ha a hatóságok nyomon követhetik ezt” – tette hozzá Albert Álmos.
Dima Mihály, az Amenkha egyesület elnöke, az őrkői romák vezetője a Krónikának elmondta: a cigányok számára létfontosságú a lótartás, mivel szekérrel gyűjtik az ócskavasat és papírt, amiből előteremtik a napi betevőjüket. „Azért tartjuk rendkívül szigorúnak a tanács döntését, mert 500 lejt kevesen tudnak előteremteni” – mondta. Dima szerint a legelő nem megfelelő, mert közel van a városhoz, és a lovak könnyen elszabadulnak.
„A polgármesterrel való tárgyaláskor felvetettük, hogy az önkormányzat alkalmazzon 4 romát, akik felügyelik az állatokat, így számon kérhető, ha elkóborolnak a lovak, és még munkahelyek is teremtődnek” – közölte Dima. Szerinte az önkormányzatnak nem a büntetésekre, hanem a megelőzésre kellene hangsúlyt fektetnie.
(fotó: Szekeres Attila)
Szatmár megye területén kábítószert forgalmazó bűnbandát számolt fel a rendőrség, két gyanúsított 30 napos előzetes letartóztatásba került. A bűnügyi eljárás során 15 házkutatást hajtottak végre a hatóság emberei.
Szolidaritási akciót hirdet az Ökumenikus Segélyszervezet a nehéz helyzetbe került Parajd támogatására – közölte a karitatív szervezet csütörtökön az MTI-vel.
A Maros Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai a megyei közlekedési rendőrséggel közösen megelőző-jellegű ellenőrzési akciót tartottak a sorompó nélküli vasúti átjárók környékén.
A parajdiak megsegítésére indított gyűjtést Török László, Nagyszalonta polgármestere. Közleményében úgy fogalmaz, hogy ,,Nagyszalonta nem felejti el hova tartozik! Parajd, veletek vagyunk!”
Most, a bányakatasztrófa árnyékában mérettetik meg a sóvidéki turizmus rezilienciája, tehát rugalmas ellenálló képessége – fejtette ki a Krónika megkeresésére dr. Horváth Alpár egyetemi oktató.
Tűzoltók, rendőrök, csendőrök, katonák és önkéntesek küzdenek továbbra is az áradás következményeivel, erősítik és magasítják a gátakat, töltéseket, szivattyúzzák a vizet a gazdaságokból – közölte a Kovászna megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Tönkrementek a mélyben levő sókészletek a parajdi sóbányában, de az Országos Sóipari Vállalat (Salrom) szerint mindent elkövetnek, hogy újraindítsák a sókitermelést és a turisztikai tevékenységet egyaránt.
Többéves pereskedés után elkezdődhet az építkezés az egykori Minerva részvénytársaság Brassai utcai telkén, ahol erdélyi jelentőségű, többfunkciós művelődési és tudományos központot hoznának létre. A terveket sajtótájékoztatón ismertették.
Hat diák rosszul lett az aradi sportiskolában csütörtök délben. A katasztrófavédelmi felügyelőség vegyianyag-vizsgáló szakértői és a közegészségügyi igazgatóság is helyszíni vizsgálatot indított, hogy kiderítsék, mi okozta a csoportos rosszullétet.
Elöntötte a bezúduló víz a parajdi sóbánya Telegdy-részét is, az utolsó területet, amelynek megmentésében még bíztak Parajdon – nyilatkozta csütörtökön a székelyföldi település polgármestere.