Fotó: Haáz Vince
Előbb 1990 tavaszán a szélsőséges Vatra Românească akadályozta meg, hogy bejusson a bukaresti törvényhozásba, utána az RMDSZ vezetői tettek róla, hogy ez biztosan ne sikerüljön. Ennek ellenére Kincses Előd ügyvédnek nem a saját kudarcai fájnak a leginkább, hanem a magyar közösséget érintő igazságtalanságok: mint például a törvény kicselezése a marosvásárhelyi orvosi egyetem esetében, vagy Fodor Imre volt polgármester 2000-ben történt cserbenhagyása, és ezzel együtt a marosvásárhelyi elöljárói szék húsz évre történt átengedése. Élsportolóként Kincses Előd már fiatalon megtanult egy-egy vereség után talpra meg az élre állni.
2021. december 18., 15:062021. december 18., 15:06
– Világéletében ellenzéki volt, olyan, aki őszintén és határozottan hangot adott a véleményének. Nyolcvan évvel ezelőtt az életet is így kezdte, ha igazságtalanság érte, vissza-visszafeleselt a szüleinek, tanárainak, edzőinek?
– Maradjunk annyiban, hogy már nyolcvan évvel ezelőtt szereztem egy meglepetést a szüleimnek, mert sprinterként jöttem a világra, hét hónapra születtem – kevesebb mint másfél kilóval. Egyébként szófogadó gyermek voltam, a szüleimnek nem okoztam gondot. Ugyanez mondható el a két kisebb testvéremről, Emeséről és Elemérről is. Bár az öcsém első osztályos elemistaként, haza-hazaszökött az iskolából.
Akárcsak a legtöbb erdélyi magyar értelmiséginek, a régi rendszer az én tetszésemet sem tudta megnyerni. Nem mertem nyíltan szembeszállni a hatalommal, mint ahogyan egyesek utólag állítják magukról, de rendszeresen hallgattam a Szabad Európa Rádiót, megbízható baráti körben pedig kifejtettem a politikai meggyőződéseimet.
Katonai törvényszék által tárgyalt politikai pereket addig is vállaltam, mint például a gyergyóditrói Pál Béla ügyét, akit azért hurcolt meg a hatalom, mert memorandumokat küldözgetett a párt központi bizottságához, rámutatván azokra a törvénytelen eszközökre, amelyekkel Ceauşescu igyekszik megfosztani jogaitól a romániai magyarságot. Mielőtt a katonai törvényszék elé kerülhetett volna, a ditrói matematikatanárt egy hónapra eltüntette a Szekuritáté, de úgy, hogy még a családja sem tudta, mi történt vele. A szigorúan titkos tárgyaláson megpróbáltam ügyvédként viselkedni, mire a katonai főügyész a folyosón tett is egy félre nem érthető megjegyzést: „Ügyvéd elvtárs, magának van családja? Ha igen, gondoljon rá!”
– Aki ilyen magas igazságérzettel rendelkezik, és jogot végez, miért lesz ügyvéd, és nem törvénybíró?
– Ahhoz, hogy a bíró a lehető legobjektívebben tudja megítélni a történteket, és igazságos döntést hozzon, elengedhetetlen a megfelelő ügyészi és ügyvédi hozzáállás. Magyarán: az ügyvéd is az igazságért küzd. Arról nem is beszélve, hogy egy diktatórikus rendszerben a bírák sokszor politikai parancsot teljesítettek, nem igazságot, hanem gazságot szolgáltattak. Az ügyvédnek meg kimondottan kihívásnak számított – főleg a politikai perekben – az igazságért harcolni.
– Pályafutása során mindig a jó oldalon állt? Soha nem védett gyilkosokat, gazembereket, bűnözőket?
– Dehogynem, hiszen a védelemhez való jog alkotmányos emberi jog. Ne feledjük, a gyilkost is megilleti a védelem. Egyébként nagyon érdekes ügyek a gyilkosságok, hisz felmerül a kérdés: a tettes miért is jutott abba a helyzetbe, hogy embertársát megölje? Annak idején a Marosvásárhelyen ládás gyilkosságként elhíresült bűntényben például a cinkostársat, azaz a gyilkos szeretőjének a védelmét vállaltam el azok után, hogy az apa nélkül maradt tizenöt éves gyermeke hozzám fordult. Most is a fülembe csengenek a kamasz fiú szavai: „Ügyvéd úr, akármilyen, mégiscsak az anyám”. Mint ahogyan azt a megrázó jelenetet sem tudom elfelejteni, amikor a gyermekkel bementünk beszélőre a börtönbe. Az akkori közhangulatban nem volt, nem lehetett sikerem az ügyben, így a válni nem akaró férjétől mindenáron szabadulni próbáló feleségre maximális büntetést, a húsz év börtönt szabtak ki. A gyilkost, akit egy másik kolléga védett, viszont halálra ítélték, és ki is végezték.
– Ismerve a romániai igazságügyi rendszert és a magyar kérdéshez való viszonyulását, az utóbbi két évtizedben miért vállalt annyi, vesztesnek bizonyult ügyet?
– Abból indultam ki, hogy jogaink védelmében minden lehetőséget ki kell használnunk. És csakugyan: több, a közösség számára fontos pert sikerült megnyernem. Csak néhányat sorolnék…
Szintén Vásárhelyen elértem azt, hogy a rendőrség álláspontjával ellentétben a székely zászló nem számít reklámzászlónak, engedély és illeték befizetése nélkül kitűzhető. Strasbourgig kellett eljutnom, hogy megnyerjem Tőkés László zászlópereit is. Ezzel szemben egy igazságtalan, de rendkívül fájdalmas vereséget szenvedtem a marosvásárhelyi orvosi egyetemmel szemben, igaz, az egyetemi charta ügyébe az Ungureanu-kormány is belebukott.
Az egyetem vezetősége és azok a titkosszolgálati szervek, amelyek mögöttük állnak, jellegzetes román fifikával cselezték ki a tanügyi törvényt, pontosabban írták fölül a romániai Felsőoktatási Minőségbiztosítási Hatóság (ARACIS) döntésével. Egy olyan határozattal, miszerint a klinikai gyakorlat nyelve csak a román lehet, amelyet még csak a kormánynak sem mutattak be, nemhogy elfogadtatták volna a kabinettel! Sajnos ezt a multikulturális egyetemeken kötelező anyanyelvhasználatot kicselező, kiterjesztően alkalmazott „sztenderdet” Szamosközi István, a Babeş–Bolyai tanára is megszavazta a testület egyetlen magyar tagjaként. Nem kizárt, hogy voksa hozzájárult az egyetemen belüli érinthetetlenségéhez.
De mondok egyebet is: a marosvásárhelyi táblabíróságon, ahol a magyar nyelven folytatandó gyakorlatok és szemináriumok sorsát vitattuk, úgy veszítettünk, hogy a két román bíró közül csak az egyik volt azon a véleményen, hogy az egyetemi gyakorlatnak, szemináriumnak minden szinten az állam nyelvén kell folynia. Mona Baciu bírónő különvéleményében kifejtette, az egyetemi chartának a magyar nyelv használatát korlátozó rendelkezései sértik a tanügyi törvényt is. Sajnos a harmadik bíró, egy magyar nemzetiségű férfi átszavazott, így 2–1 arányban megszületett a végső, jogsértő ítélet, a teljes körű magyar nyelvű képzést nem sikerült visszaállítani. Ezek után csak politikai döntéssel lehetne kiharcolni a törvény által garantált teljes körű anyanyelvű oktatáshoz való jogot. Ugyanis, mint említettem, az ARACIS a kormány fennhatósága alá tartozik. Nagyon remélem, az RMDSZ-nek végre lesz annyi ereje, hogy elérje az egyetemi chartába foglalt ARACIS-sztenderd módosítását, és ezáltal a Ceaușescu által korlátozott magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészeti képzés visszaállítását.
– A történelemben nincs olyan, hogy mi lett volna, ha… Mégis megkockáztatom: miként látta volna magát a román szenátusban 1990 és 1992 között, ha a Vatra Românească magyarellenes erői az RMDSZ asszisztálása mellett nem kaszálják el az Ön jelöltségét?
– Azt hiszem, olyan diákként, aki a bukaresti jogi fakultáson egyetlen magyar volt az évfolyamon, sikerült jól kiismernem a románokat – jó és rossz oldalukkal együtt. A bukaresti mentalitás ismerőjeként, elkötelezett, a román nyelvet nem nyekeregve beszélő jogászként nem kizárt, hogy jobb irányba tudtam volna befolyásolni az RMDSZ politikáját.
Fotó: Haáz Vince
– Mivel magyarázza, hogy az olyan emberek, mint Tőkés László, Király Károly vagy Ön egyik rendszernek sem jelentették a szíve csücskét, sem az 1989 előttinek, sem az utána következőnek?
– Hogy ’89 előtt miért nem lehettünk azok, egyértelmű. Aki nem úgy gondolkodott, ahogyan a Kárpátok géniusza elvárta, arra ferde szemmel néztek. Ami kimondottan engem illet, a Ceauşescu-korszakban meg se gondoltam, hogy ellenzéki politikai tevékenységet vállaljak. Az ügyvédekre amúgy is bizalmatlanul tekintett a rendszer. A karakán, nemzetközileg elismert ellenállót, Király Károlyt a rendszerváltást követően a hazai magyar irodalmár értelmiségiek próbálták marginalizálni, holott ő volt az egyedüli politikus a társaságból, aki Domokos Gézáékkal ellentétben sokkal jobban ráérzett az új korszak régi gondjaira.
Most, hogy Király Károly már nincs közöttünk, felidézem azt, milyen körülmények között veszítette el szenátori mandátumát és ezzel együtt a szenátusi alelnöki tisztségét. Mivel az volt a véleménye, hogy Románia egységes nemzetállamként való maghatározása ellehetetleníti a székelyföldi területi autonómiát, nem vett részt az alkotmányszavazáson. Csak zárójelben: az RMDSZ részt vett, és ellene szavazott. Eldönthetetlen kérdés, ha minden magyar képviselő és szenátor megtagadja a részvételt a szavazáson, vajon a román politikum fel merte volna-e vállalni, hogy megfossza a magyarságot a politikai képviselettől.
Már 1990 februárjában észre lehetett venni, hogy minimalizálni akarják Király Károlynak az RMDSZ-ben betöltött szerepét. Valahogy így jártam én is. A sepsiszentgyörgyi gyűlésen Markó Béláék a vásárhelyi színi egyetemen a kommunista rendszer filozófiáját oktató tanárt javasolták az országos alelnöki tisztségbe, holott azelőtt pár nappal, a marosvásárhelyi Kultúrpalotában tartott szavazáson Sütő András után én kaptam a legtöbb szavazatot. Akkor mondta Sütő András: „Kincsest annyian támadják, mint Drégely várát”.
A kétfős bírói tanácsot a mindmáig aktív Ioan Sabău-Pop és Ionel Pantea alkotta. Előbbi nem szorul különösebb bemutatásra, hiszen a magyar olvasók jól ismerik, utóbbiról pedig annyit, hogy mindig, amikor leitta magát, azzal dicsekedett, hogy ő misszióval érkezett Marosvásárhelyre. Ügyvéd kollégám, néhai Mihály Sándor hiába szerkesztette meg a jelöltségünk törlése miatti fellebbezést, az RMDSZ nem nyújtotta be. A szervezet ezzel egyrészt megnyitotta a szenátus ajtaját Markó Béla előtt, másrészt öt éven át ellehetetlenítette a Magyarországról való hazatérésemet, ugyanis a fekete március miatt bűnügyi eljárást varrtak a nyakamba.
– Minek következtében szüntették meg?
– Annak, hogy az Európai Emberjogi Bírósághoz fordulhattam.
– Azok után, hogy 1990 márciusában majdhogynem vérdíjat tűztek ki a fejére, utólag hogyan alakult a románsággal való viszonya?
– Az 1990. január 12-én az utolsó közös román–magyar tüntetésen mondott főtéri beszédem után, amikor követeltem a halálos sortüzek felelőseinek megbüntetését, a szélsőséges uszítók célpontja lettem, ez a folyamat évekig eltartott. Ezt az időszakot leszámítva mindig is a kölcsönös tisztelet jellemezte a románokkal való kapcsolatomat. Aki látta a Balkán bajnok című filmet, észrevehette, hogy a márciusi pogromkísérlet egyik vezéregyénisége, Ioan Judea ezredes szinte elismerőbben beszél rólam, mint az RMDSZ-es politikusok. Egy időben, ha összefutottunk a főtéren, azt mondogatta: „domnule Kincses, mi ketten mentettük meg Vásárhelyt!” A mondat fele része igaz…
– A hírhedt fekete márciuson kívül mit tart politikai pályafutása legfájdalmasabb mozzanatának?
– Azon már rég túltettem magam, hogy az RMDSZ öt alkalommal akadályozott meg abban, hogy bekerüljek a törvényhozásba. Viszont a marosvásárhelyi polgármesteri szék elveszítését mindmáig nem tudom megemészteni. Sokkal jobban fáj Fodor Imre 2000-ben elszenvedett veresége, és annak körülményei, mint a saját kudarcaim.
Ennek az előzménye az az előválasztás volt, amelyet az RMDSZ megyei elnökeként szerveztem, többek közt Marosvásárhelyen is, ahol akkor nem működött városi szervezet. Annak dacára, hogy a tagság nagyon szép számban járult az állóurnák elé, a választmány és a Területi Képviselők Tanácsa élenjárói, az RMDSZ sokáig elmozdíthatatlan régi vágású emberei mindenáron felül akarták írni a marosvásárhelyi tanácsoslistát, mégpedig úgy, hogy a saját csókosaikat juttassák a befutó helyekre. Engedve a nyomásnak, a jobbára vidékiekből álló választmány megváltoztatta a vásárhelyi listát, csakhogy én ezt nem voltam hajlandó tudomásul venni. A választási irodához a marosvásárhelyiek szavazatai alapján kialakult eredeti listát nyújtottam be, ennek viszont az lett az azonnali következménye, hogy felfüggesztettek az elnöki tisztségből.
Helyembe azt a dr. Kelemen Atillát nevezték ki, aki nem jogászdoktor, hanem az állatorvosi tudományok doktora. Ez nem egy lenéző megjegyzés, hanem olyan tény, amelynek komoly jelentősége van. Mégpedig azért, mert a sebtében felkent utódom nem oktatta ki szakszerűen az RMDSZ szavazóbizottságba delegált tagjait, így azok a jóhiszemű, de felkészületlen emberek nem tudták, hogy szükség esetén a körzetekben kell megóvni a szavazatszámlálást, nem a városi vagy megyei választási bizottságban. Így fordulhatott elő, hogy az első fordulóban a Dorin Florea körül csoportosuló román pártok képviselői azzal a csellel, hogy a Fodor Imre javára a tulipánra leadott pecsét kissé kilóg a négyzetből, csaknem háromezer szavazatot érvénytelenítettek. Embereink a szavazókörzetekben nem nyújtották be az óvást, így nem került sor a kötelező újraszámlálásra. Ezek után hiába kérte az RMDSZ a városi szavazatszámláló bizottságban a voksok újraszámlálását, a törvény szerint nem volt kötelező ennek elrendelése.
– Mire véli az RMDSZ egyre látványosabb Fidesz-közelségét? Változott a pártpolitika, kicserélődtek az emberek, így diktálja az anyagi érdek, vagy ennél is összetettebb a kérdés?
– Úgy, ahogy mondja: ennél jóval összetettebb. Annak idején a volt szövetségi elnök, nem túl nagy politikai előrelátással, elsőnek üdvözölte Gyurcsány Ferenc választási győzelmét. Amikor visszatért a Fidesz, érezhette, hogy megfagyott körülötte a levegő, ezért kénytelen volt félreállni, és átadni a helyét az általa kinevelt és preferált Kelemen Hunornak. Az új elnök hamar felismerte, hogy a romániai kisebbségi magyarság nem képezheti a budapesti kormánypárt ellenzékét, és az egyetlen járható utat választotta, éspedig az együttműködés útját. Nagyon rossz lenne, ha a mindenkori magyar kormány ellenségként tekintene a határon túli magyarságra. Ez akkor is érvényes, ha az itteni magyarság elvárásaival szemben történetesen Márki-Zay Péter lenne a majdani miniszterelnök. Amondó vagyok, hogy a balliberálisok jelöltjét nem kellene már most úgy felhergelni, hogy ellenségként kezeljen bennünket.
– Az, hogy az RMDSZ csúcsvezetői egy ideje ismét igyekeznek odafigyelni az erdélyi magyarság politikai preferenciáira, azt is jelentheti, hogy a szövetség kezd visszatérni az eredeti útjára?
– Nem lehet a választói akarattal szemben politizálni. Egy pártnak, legyen az szövetségként is bejegyezve, nem jó olyasvalamit tenni, amitől a tagsága és támogatói elfordulnak tőle. A politikában ugyanis a szavazatszám adja meg az adott szervezet erejét – ez a demokrácia előnye, ugyanakkor hátránya is.
Kincses Előd
Jogász, közíró 1941. október 2-án született Marosvásárhelyen. A bukaresti egyetemen szerzett jogi diplomát, szülővárosában jogtanácsos, majd gyakorló ügyvéd lett. 1989-ben ő volt a védője Tőkés Lászlónak a temesvári lelkész kilakoltatási perében, amely végül az 1989-es romániai forradalomhoz vezetett. 1990. január 2-ától Király Károly utódaként a Nemzeti Megmentési Front (FSN) és a Nemzeti Egység Ideiglenes Tanácsa Maros megyei alelnöke lett. Az 1990. március 19–20-i marosvásárhelyi pogrom (fekete március) során alelnöki tisztségében kulcsszerepet játszott az események alakításában. Az etnikai összecsapások után a román szélsőséges elemek támadásainak középpontjába került, az első letartóztatások és koncepciós perek időszakában Magyarországon és Bécsben keresett menedéket. A politikai helyzet csillapodtával visszatért Erdélybe, jelenleg is aktív tevékenységet folytat ügyvédként, közéleti szereplőként, a politikából azonban kiszállt.
Huszonnégy órára őrizetbe vették a három évvel ezelőtt az autójába rejtett pokolgéppel megölt aradi üzletember, Ioan Crişan lányát és két feltételezett bűntársát.
Bár nem vett részt semmilyen szervezkedésben, a forradalom leverését követő kirakatperek során hamis tanúzásra akarták kényszeríteni, és mert nem vallott diáktársai ellen, negyedéven kicsapták a teológiáról. Ami ezután következett, maga volt a borzalom.
Idén is verses-zenés megemlékezést, fáklyás felvonulást szervezett a kincses városban a Kolozs Megyei Magyar Diáktanács október 23-án az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek tiszteletére.
Érdemes a magyarokra figyelni, mert a végén mindig a magyaroknak lesz igazuk: így volt ez 1848-cal, 1956-tal is, és így lesz 2024-gyel is – hangoztatta Lázár János szerdán a Kolozsvári Magyar Operában.
A kolozsvári magyar történelmi egyházak, intézmények, civil és ifjúsági szervezetek közös összefogással ismét több programpontból álló megemlékezést szerveztek az 1956-os magyar szabadságharc hőseinek tiszteletére a kincses városban.
Bár még csak október van, idén már másodszor szorul javításra a Nagyváradot az észak-erdélyi autópályával összekötő, idén március végén átadott gyorsforgalmi út.
A Fidesz politikusai azért kampányolnak, hogy minél több magyar vegyen részt a közelgő romániai parlamenti és államfőválasztáson, célkitűzés, hogy az RMDSZ visszakerüljön a bukaresti kormányba – jelentette ki Lázár János szerdán Kolozsváron. A magyar kormány építési és közlekedési minisztere szerint Románi&am
A kormány szerdai ülésén jóváhagyta két már megkezdett vasúti beruházás, a Kolozsvár–Nagyvárad–Biharpüspöki és a Karánsebes–Temesvár–Arad, összesen több mint 320 kilométeres vasútvonal korszerűsítésének finanszírozását.
A román köztévé marosvásárhelyi stúdiójának munkatársa, Horațiu Sermășan ellen eljárást indított a csatorna fegyelmi bizottsága, amiért a helyhatósági választások eredményéről szóló tudósításában azon sajnálkozott, hogy „nem közülünk való” jelölt nyert.
Romániai magyarként, erdélyi románként az ember nap mint nap tapasztalhatja, hogy a nyelvi különbségek kényes, vicces, feszültséggel és nevetéssel teli pillanatokat is tudnak okozni.
1 hozzászólás