A polgármesterek berzenkedtek attól, hogy saját forrásból működtessék az oltásközpontokat
Fotó: Veres Nándor/MTI
Nincs naprakész egységes informatikai rendszer a krónikus betegek nyilvántartásával, ezért bár az oltáskampány második szakaszában a 65 évesnél fiatalabb krónikus betegségben szenvedők is jogosultak az ingyenes oltásra, még mindig vannak elakadások a regisztrálásukkal. Bizonytalan, hogy az internetes platformon tudják-e igazolni a jogosultságot, ezért két megoldás maradt: vagy jelentkeznek a háziorvosuknál, vagy telefonon regisztrálnak. A háziorvosok közben túlterheltségre panaszkodnak.
2021. január 21., 17:242021. január 21., 17:24
Nagyon sok 65 évesnél fiatalabb krónikus betegnek nem sikerült regisztrálnia a koronavírus elleni oltási kampány második szakaszára az erre a célra létrehozott internetes platformon, mivel nincs naprakész adatbázis, amelyben szerepelne a becsült adatok szerint nagyjából 4–5 millió páciens neve, kórtörténete – panaszolták lapunknak a regisztráció pénteki elindítása óta krónikus betegek és háziorvosok egyaránt.
– adott hangot elégedetlenségének szerdán a Krónika megkeresésére Szabó Soós Klára, a Hargita megyei háziorvosok egyesületének elnöke is. Aláhúzta: a krónikus betegek adatainak kötelező módon meg kellene jelenniük az egészségbiztosítási pénztár nyilvántartásában, hiszen a háziorvosok minden évben átadják a krónikus betegek névjegyzékét – ez a szerződéskötés feltétele. Másrészt minden hónapban küldenek elszámolást arról, hogy a krónikus betegeknek milyen receptet, küldőpapírt írtak. „Hol és miként tárolják az adatokat? Most kellene a nyilvántartást arra használni, hogy ezek a betegek regisztrálhassanak az oltásra, de inkább a háziorvosokra hárítják a feladatot, lebénítva az egészségügyi alapellátást” – fogalmazta meg az orvos. Hozzátette:
hiszen azt középfokú végzettséggel is el lehet látni”.
Módosul az oltási kampány második szakaszának a stratégiája egy újonnan elfogadott kormányhatározat szerint. Eszerint az illetékesek oly módon alakítják át az oltási kampány regisztrációs platformját, hogy az idősek és krónikus betegek előnyt élvezzenek.
„A fejetlenség, a bürokratikus pluszfeladatok miatt csak Csíkszeredában január óta négy háziorvos zárta be a rendelőjét. Elképesztő, hogy húsz év alatt eurómilliókért nem tudtak beüzemelni egy országos adatbázist.
– szemléltette Szabó Soós Klára. Rámutatott, a háziorvosok legfontosabb feladata az oltási kampányban, hogy szakszerűen tájékoztassanak. Rengeteg időt emészt fel, hogy a kételkedők kérdéseire, aggályaira válaszoljanak. „Senkit nem akarok meggyőzni, vagy ráerőltetni az oltást. De objektíven, világosan elmondom, melyek az előnyei, milyen mellékhatások léphetnek fel, és ha ezt mérlegre tesszük, több az immunizálás haszna. Elmondom, hogy én is beoltottam magam. Ezekre a kérdésekre csak szakember tud hitelesen válaszolni, különben oda jutunk, hogy az emberek a Facebookról tájékozódnak” – szögezte le Szabó Soós Klára.
Fotó: Pinti Attila
A Hargita megyei háziorvosok egyesületének elnöke különben már pénteken, az egészségügyi minisztériummal tartott online egyeztetés során azzal a javaslattal rukkolt elő, hogy a 65 év alatti krónikus betegek, akik nem tudnak online bejelentkezni az oltási platformon, tegyék meg ezt a honlapon megadott telefonszámon. Javaslatát el is fogadták, utána már dr. Valeriu Gheorghiţă, a Covid–19 elleni oltási kampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) vezetője is nyilatkozott erről.
Ez lehet egy régebbi kórházi kibocsátó, orvosa által kiállított irat, egy recept, amiből kitűnik, hogy krónikus betegséggel kezelik. „Minden idült betegségben szenvedő embernek van otthon legalább egy ilyen orvosi dokumentuma” – mondta Szabó Soós Klára.
„Létezik ugyan nyilvántartás, de az nem alkalmas arra, hogy a betegségkódok alapján beazonosítsa a krónikus betegeket, tehát az oltási regisztrációs platformon nem alkalmazható” – avatott be a részletekbe Dragoș Tatu, a Kovászna Megyei Egészségbiztosítási Pénztár elnöke. Mint részletezte, az adatbázisuk az ingyenes és térítéses szolgáltatások, gyógyszerek elszámolásához kötött, nem a havi jelentésekhez.
„Nem rendelkezünk olyan adatbázissal, amely megkönnyítené a koronavírus elleni oltásra regisztrálást. A személyi szám alapján rákereshetünk mindenkire, ez esetben megjelenik minden kezelése, vizsgálata, egészségügyi ellátása, a felírt gyógyszerek, de betegségkódok alapján nem készíthetünk listát. Az adatbázist nem adhatjuk át, mert személyes adatokat tartalmaz. A háziorvosoknál van a krónikus betegek pontos nyilvántartása, ezért az ő segítségüket kell kérni a regisztráláshoz” – tanácsolta az egészségbiztosítási pénztár vezetője.
Az orvoslás speciális szakterülete a belgyógyászat, ami holisztikus megközelítésben látja a beteget. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében a kettős képesítésű dr. Ormos Éva kolozsvári belgyógyásszal és sürgősségi szakorvossal beszélgetünk.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
szóljon hozzá!