Fotó: László Ildikó
Az Országos Építészeti Felügyelet (ISC) Hargita megyei részlege tízezer lejre bírságolta Székelyudvarhely polgármesterét, a polgármesteri hivatal jegyzőjét és a város főépítészét a Tamási Áron gimnázium bentlakásépületén végzett javítási munkálatokra kibocsátott engedélyek miatt – közölte hétfőn a prefektúra.
2024. február 19., 16:172024. február 19., 16:17
2024. február 19., 17:442024. február 19., 17:44
Mint ismert, az épület egyik fala decemberben összeomlott, a tragédia nyomán két tanuló életét vesztette. Az incidens okait kivizsgáló vegyes bizottság ülésén az Országos Építészeti Felügyelet bejelentette, hogy befejeződött az omlás nyomán keletkezett törmelék eltakarítása és a belső stabilizálási munkálatok, a külső megerősítés pedig jövő héten zárul le.
A Hargita megyei tanfelügyelőség eközben arról tájékoztatott, hogy az oktatási minisztérium ellenőrző testülete elkészítette a jelentését, és elrendelte, hogy az oktatási intézményben zajló valamennyi tevékenységről félévente jelentést kell készíteni. Március második felében tanfelügyelőségi ellenőrzést tartanak a gimnáziumban.
Fotó: László Ildikó
Gálfi Árpád polgármester közösségi oldalán posztolt bejegyzéséből kiderül, hogy őt, a főjegyzőt és a főépítészt fejenként tízezer lejre bírságolta az építkezési felügyelet. Az elöljáró indokolatlannak tekinti a büntetést, szerinte ugyanis a székelyudvarhelyi városháza nem adott engedélyt az épületen végezhető beavatkozásra. Gálfi közölte, az építési felügyelet azt kifogásolta, hogy az udvar területrendezésére vonatkozó építési engedélynek nem volt az illetékes hatóság által készített és ellenőrzött műszaki terve. A diákotthon udvarán ugyanis van egy szolgalmi út, de magánterületen áll, és alkalmi forgalomra szánták, nem pedig közhasználatra tervezett közút, ezért nem vonatkoznak rá ugyanolyan előírások – érvelt a polgármester.
„Olyasmit kérnek számon ismét, aminek köze sincs a valósághoz. (...) A fenti mondvacsinált hibákra hivatkozva azt kérte az Állami Építési Felügyelet vezetője a prefektustól, hogy bíróságon támadja meg az építkezési engedélyt, és kérje annak visszavonását” – írta Gálfi Árpád. A polgármester közölte, minden „vádpontot” visszautasítanak, a büntetést pedig munkatársaival együtt kifizetik ugyan, de bírósági úton próbálnak érvényt szerezni az igazuknak.
Február elején az udvarhelyi tanintézet azt közölte, hogy ütemterv szerint haladnak a Tamási Áron Gimnázium részben beomlott diákotthonának állagmegőrzési munkálatai. A romok eltakarítása után a belső munkálatokat is befejezték, az ideiglenes tető is elkészült. A nyomozó hatóságok felügyelete alatt kiásták a beomlott épületrész melletti sáncot. Ezután a külső munkálatok, az épület és a fölötte lévő domboldal alátámasztása következik, és egy 200 méter hosszú kerítést építenek.
A Maros megyei törvényszék szerdán hozott jogerős döntése értelmében 60 napos hatósági felügyelet alatt marad a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium beomlott bentlakásánál csatornázási munkálatokat végző cég ügyvezetője.
A székelyudvarhelyi oktatási intézmény kétszintes diákotthonának megközelítőleg egyharmada december 18-án dőlt össze, miután az épület külső fala, amely mellett két méter mély vízelvezető árkot ástak, leomlott. A romok négy diákot temettek maguk alá: egy földszinten lakó 17 éves fiú életét vesztette, az emeleti szoba romjai alól kimentett három lány közül pedig kettő könnyebben, a harmadik súlyosan megsérült, ő a Maros megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban hunyt el pár héttel a tragédia után.
Az ügyészség gondatlanságból elkövetett emberölés, illetve testi sértés gyanújával folytat büntetőeljárást annak a cégnek az ügyvezetője ellen, amely csatornázási munkát végzett a diákotthonnál, és ennek keretében több mint két méter mély árkot ásatott az épület fala mellett.
Elhunyt a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium részben leomlott diákotthonának súlyos sérüléseket szenvedett, Marosvásárhelyen ápolt áldozata – közölte az Agerpres hírügynökséggel a Maros megyei klinikai sürgősségi kórház szóvivője.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!