„Érdemjegyet adni a hitre?” – Nem akármilyen „tárgy”, hiszen a szeretetet tanítja, a békés együttélésre vezet a hittan

„Érdemjegyet adni a hitre?” – Nem akármilyen „tárgy”, hiszen a szeretetet tanítja, a békés együttélésre vezet a hittan

Szentmisét tartottak a szekción résztvevő pedagógusoknak a Bolyai Nyári Akadémia keretében

Fotó: Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége/Facebook

Miként lehet osztályozni iskolai keretek közt a hitet? A mérés, értékelés és fejlesztés szempontjait helyezte előtérbe az RMPSZ katolikus hittantanároknak szóló Bolyai Nyári Akadémia (BNYA) szekciója. A hitoktatás előtt álló kihívásokról, a perspektívákról és módszerekről a szekció felelőseként dr. Ozsváth Judit, a BBTE Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézetének munkatársa, matematikatanár, a leendő római katolikus hittantanárok módszertani képzésének vezetője beszélt a Krónikának.

Kiss Judit

2024. augusztus 03., 10:082024. augusztus 03., 10:08

2024. augusztus 03., 10:282024. augusztus 03., 10:28

Gyergyószentmiklóson szervezték a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) római katolikus hittantanároknak szóló Bolyai Nyári Akadémia (BNYA) szekcióját, amely július 26-án zárult. A szentmisével kezdődött eseménysorozat Megújuló hitoktató ‒ megújuló hitoktatás volt.

Galéria

Szekciófelelősök. Ferenczi Attila (állva), mellette ül Ozsváth Judit

Fotó: Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége/Facebook

Amint a szövetség közölte, a pedagógusoknak, szakembereknek szóló akadémiai szekció tematikája:

a hitoktató lelki és szakmai megújulásának hatékony módszerekkel való segítése, valamint kompetenciafejlesztési, értékelési és mérési lehetőségek a hittanórán.

A július 8-án kezdődött BNYA keretében számos területen részesültek továbbképzésben a pedagógusok.

„Minden szekciónk különleges és sajátos programot kínál az Akadémia fő témájának megfelelően, ám itt a szellemi fejlődési lehetőségek mellett a lelki és a spirituális töltekezésre is lehetőség adódik: a programban a szakmai előadások mellett zarándoklat és szentmisék is helyet kapnak” – közölte az RMPSZ. A hittan szekció felelősei: dr. Ozsváth Judit, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézetének munkatársa, a leendő római katolikus hittantanárok módszertani képzésének vezetője és Ferenczi Attila magyar nyelv és irodalom és hittan szakos tanár, a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium igazgatója.

Galéria

Fotó: Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége/Facebook

A szervezői és szakmai előkészületek mellett a felelősök helyi partnereket is bevontak, ennek köszönhetően a Salamon Ernő Gimnázium mellett a Szent Miklós Templom és Plébánia, valamint Ft. Dávid György főesperes is házigazdaként fogadja a résztvevőket, ugyanakkor más helyi támogatók is segítik a szekció gördülékenységét. A programban számos, egyedinek számító rendezvény szerepelt: többek közt zarándoklat a Gyergyói-medencében Jakab Antal püspök nyomában, Gidró Melinda és Portik Zsolt előadásai az iskolai értékelésről, a gyergyói örmények hagyatékával való ismerkedés, az Elfogy a levegő című film rendezőjével, Moldovai Katalinnal tartott kerekasztal-beszélgetés, szentmisék, kirándulások.

Galéria

Előadás a hittantanárok továbbképzésén

Fotó: Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége/Facebook

Ozsváth Judit a Krónika megkeresésére a hittanoktatás előtt álló kihívásokról, a perspektívákról és módszerekről, lehetőségekről beszélt. Többek közt elmondta, hogy

a romániai magyar és nem magyar nyelvű iskolákban tanuló, az állam által elismert vallásfekezetekhez tartozó magyar diákoknak alkotmányos joguk van az iskolai hittanórákon való részvételhez.

„A hittan a törzsanyag része, a nem teológiai profilú iskolákban a kerettanterv heti egy órát biztosít számára minden szinten. A teológiai líceumokban nyilván többet. Attól kezdve, hogy a kiskorú diák szülője, törvényes gyámja vagy a nagykorú diák kérvényezte a hittanórán való részvételt, kötelező számára az óralátogatás. Választható jellege a lelkiismereti szabadsághoz kapcsolódik” – fejtette ki az egyetemi oktató.

Galéria

Fotó: Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége/Facebook

Hozzátette, mindezt teljesen helyénvalónak tartja és nem szereti, amikor azt mondják, hogy „örülnünk kell” az iskolai hittan jelenlegi státusának.

Idézet
Az iskola megjelenése óta – a kommunizmus időszakának kivételével –, mindig helye volt, sőt, nagyon hosszú ideig kiemelt helye és szerepe volt az iskolai hittannak és az egyetemi teológiai oktatásnak. Ehhez képest napjainkra sokat romlott a helyzet.

Pedig nem akármilyen „tárgyról” van szó, hanem arról, amely az élet célját magyarázza, a szeretetet tanítja, így az élet minőségi megélésére és a békés együttélésre vezet – ha valamit, akkor ezeket nagyon meg kellene tanulnunk” – mondta az egyetemi oktató.

Galéria

Fotó: Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége/Facebook

Úgy fogalmazott, ilyenformán inkább fájdalommal fogadja el a jelenlegi helyzetet, heti két vagy három hittanórának már jobban törülne.

„Sajnos ez a szemlélet és gyakorlat nagyban hozzájárult ahhoz, hogy ott tart a mai világunk, ahol tart. Éppen ezek miatt arról is nehezen beszélek, hogy a hitoktatásnak kell az iskolai rendszerhez „igazodnia”. Az igazodjon a másikhoz, amely a (hit)életre nevel, amelyik nemcsak okosabb, de jobb emberekké szeretné formálni a diákokat, amelyik a legfontosabb kompetenciákat akarja fejleszteni?” – húzta alá a hittan fontosságát Ozsváth Judit.

Galéria

Fotó: Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége/Facebook

Kimondottan abszurdnak tartja, hogy hittanból osztályzatokat kell adni, vizsgákon, versenyeken részt venni – ha a „rendszer” része akar maradni a tantárgy.

„Tudomásul veszem ezt a helyzetet, de nem örülök neki. És elsődlegesen nem a – nálunk nem létező – egyházi iskolákban látom a megoldást. Épphogy újra össze kellene kötni az egyházat és a világot, a szakrálisnak át kellene járni a mindennapit.

Idézet
A világot, benne az emberrel szépnek, szentnek, megbecsülendőnek, szerethetőnek kellene bemutatni a diáknak minden tantárgy által, nem versengésre, hanem a szeretet parancsai szerinti életre, empátiára, feltétel nélküli elfogadásra, bizalomra kellene nevelni,

érzékenyen, szépen, meghajolva a szeretetből teremtő és a mindnyájunkban élni akaró Isten előtt” – fejtette ki az egyetemi oktató.

Galéria

A szekció résztvevői a papokkal a gyergyószentmiklósi templomban

Fotó: Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége/Facebook

Úgy fogalmazott, hogy sajnos ez a gondolkodás ma már utópisztikusnak hat, holott ez csak a nagybetűs Rendhez való visszatérés lenne – a Rendhez, amit a rendszerek sajnos elveszítettek.


„Ebben a helyzetben nehéz jó módszertant adni a hittanhoz. Néha az egyháziak is azon vitatkoznak, hogy ismeret kell-e vagy a tapasztalathoz, az istentapasztalathoz elvezető élmény. Szoktam mérgelődni azon, hogy ők is beleesnek ebbe a csapdába, mert nem az a kérdés, hogy melyik kell, hiszen mindkettőre szükség van, hanem az, hogy a heti egy órában hogyan lehet mindkettőre figyelni. Innen is látszik, hogy ennek a tárgynak sokkal több időt kellene adni az iskolában” – fejtette ki Ozsváth Judit.

Galéria

Fotó: Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége/Facebook

Az egyetemi oktató, aki egyébként matematikatanár is, arra is kitért, hogy közben az iskolában, ahol például a gimnáziumi osztályokban a matematikának heti négy óra jut, a választhatóság fel sem merül.

„Matematikatanárként mondom ezt. Közben természetesen a plébániai hitoktatás is fontos minden évfolyam számára, azt sem szeretem, amikor másfajta célokat határoznak meg az iskolai és a plébániai hitoktatás számára. Mindkettőnek a szerető Istennel való személyes kapcsolatra kellene elvezetnie a diákot és hozzá kellene segítenie őt ahhoz, hogy aktív tagként testesüljön bele az egyházközösség életébe” – mondta Ozsváth Judit. Mint fogalmazott, az igaz, hogy ehhez a templomba járás és a plébániai életben való részvétel is nagyon fontos, de

a gyermek vagy fiatal számára az egyház a családnál kezdődik és éppen a kortárscsoportjánál, illetve az iskolástársainál „folytatódik”.

„Nem kellene elhatárolni ezeket a síkokat. Elég, ha már az emberi korlátoltság felekezetekre bontotta a szent egységet, és külön csoportokban kell készíteni gyermekeinket a lelki életre.

Galéria

A Bolyai Nyári Akadémia hittantanároknak szóló szekciójának megnyitója

Fotó: Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége/Facebook

A jelenlegi helyzetben tehát az iskolában heti 45 perc adott a diákok lelkének megérintésére és vallási ismereteinek fejlesztésére. Én egyikből sem engednék, hallgatóimat is arra tanítom, hogy a kis időkereten belül kövessenek el mindent annak érdekében, hogy a diák szívére és értelmére is hassanak” – mutatott rá az egyetemi oktató.

Kérésünkre Ozsváth Judit az oktatási módszerekről is beszélt. Elmondta, nagyszerű módszerek léteznek: nagyon jól lehet dolgozni a kooperatív technikákkal, a drámapedagógia, a Franz Kett-pedagógia elemeivel, a digitális platformok is jó lehetőségeket kínálnak, de vannak jó bibliaolvasási, -tanítási módszereink is.

Galéria

Fotó: Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége/Facebook

„Ezeket az egyetemen és a különféle képzéseken tanítjuk, és továbbképzők keretében gyakran van lehetőség a módszeralkalmazási kompetenciák fejlesztésére. Az elemi és gimnáziumi osztályok kompetenciaalapú tanterveihez új hittankönyveket írtunk, ezeknél a biblikus, liturgikus szempontoktól a művészeti nevelésen, a zöld katekézisen át az interdiszciplinaritásig sok mindenre figyeltünk. Ezek is jó segítséget jelenthetnek a többoldalú fejlesztéshez” – mondta az oktató.

Úgy összegzett,

ahhoz, hogy a hittantanárok a diákok értelmét és lelkét – de az egész személyiségét – alakítsák, saját értelmükkel, lelkükkel és személyiségük minden képességével kell „dolgozniuk”.

„Komolyan vett hivatásuk gyakorlása közben ők is fáradnak, fontos számukra a töltekezés. Van még egy, talán mindennél fontosabb szempont. A hittantanár nagyon tudatában kell hogy legyen annak, hogy ő csak egy „csatorna” a jó Isten számára. Lehet, hogy a diák el sem jut a templomig vagy plébániáig, otthon sincs vallásgyakorlás és élő hit, így ez a heti 45 perc marad neki arra, hogy felfedezze a benne élő jó Istent és elinduljon a vele összekapcsolt élet útján” – mondta el az egyetemi oktató. Úgy fogalmazott, hogy ha a hittantanár – a paphoz hasonlóan – egészen a Szentlélekben él, tisztán, hitelesen, szeretetteljesen közvetíti legszentebbet – ezt megérzi a diák. „A testi-lelki tisztaság és a jó Istenhez való kapcsolódás alap tehát. Vagy egészen tisztán átengedjük magunkon a jó Isten Szent Lelkét, aki megérinti a diákot vagy tanítsunk inkább kézimunkát…

Idézet
A lelki megújulás, töltekezés ilyenformán mindennél fontosabb a hittantanár számára”

– mondta a szekció vezetője.

Ozsváth Judit azt is kifejtette, hogy a hittanórának a vallásos és spirituális kompetenciákat kell fejlesztenie elsődlegesen, de nem zárják ki az ismeretek elsajátítását, szintetizálását, megfelelő használatát és „életté alakítását” segítő kompetenciákat sem.

„Mindezeket pedig – minden más tárgyhoz hasonlóan – hittanból is értékelni kell. Ha tetszik, ha nem, hittanból minősítést, majd jegyet kell adni. Ha már adunk, akkor viszont nagyon át kell gondolnink, hogyan tesszük azt: a cél nem a hiányosságokkal való szembesítés, hanem a szeretetteljes fejlesztés ilyen módon is” – mutatott rá. Arra is kitért, hogy

a nem megfelelő – akár túl szigorú, akár túl laza – értékelés rossz irányba alakíthatja a diák lelki életét, és akár torz istenképhez is vezethet.

„Nehezebb dolgunk van, mint bármelyik más tárgyat tanító tanárnak, de talán azért ki lehet ebből is hozni valami jót, ösztönzőt, még fejlesztőt is. Lehet, hogy éppen egy kisebb vagy nagyobb projekt, vagy valamilyen portfóliós, szabadon választott, és értékelt, akár digitális eszközökkel elkészíthető feladat (film, képsorozat stb.) által szereti meg a diák jobban a vallását, mélyül el jobban a hitében, és akár még a hivatásválasztására is hatással lesz. Ugyanezt remélik valahol az általam nem titkoltan nagyon nem kedvelt versenyektől és olimpiáktól is” – fejtette ki az egyetemi oktató. Rámutatott,

a versenyeztetést alapból ellentétesnek érzi az Evangélium üzenetével, és messzi elkerülné a hittannal kapcsolatosan, de sajnos ebben is igazodni kell az oktatási rendszerhez.

Galéria

Szentmisével kezdődött hétfőn a Bolyai Nyári Akadémia hittantanároknak szóló szekciója Gyergyószentmiklóson

Fotó: Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége/Facebook

„Mindezekkel együtt a magam részéről nagyon hálás vagyok azért, hogy az idei Bolyai Nyári Akadémia az értékelést, mérést és fejlesztést helyezi a középpontba. Fontos átvilágítanunk ezeket a dolgokat a katolikus hitoktatás nézőpontjából is, és fontos impulzusokat adnunk a még minőségibb oktató-nevelő szolgálathoz” – mondta Ozsváth Judit.

korábban írtuk

Oktatási törvény: hittanból is lehet majd érettségizni, a tanárok kötelesek tiszteletben tartani a sokszínűséget
Oktatási törvény: hittanból is lehet majd érettségizni, a tanárok kötelesek tiszteletben tartani a sokszínűséget

A képviselőház tanügyi bizottsága elfogadta azt a módosító javaslatot, hogy a humán osztályok diákjai hittanból is érettségizhessenek. Döntöttek arról is, hogy a pedagógusoknak kötelességük tiszteletben tartani a sokszínűséget.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 03., szombat

Két rendőr vesztette életét egy máramarosi közlekedési balesetben

Két rendőr meghalt egy közlekedési balesetben péntek este Magyarláposon, harmadik társukat súlyos sérülésekkel szállították kórházba – tájékoztatott a Máramaros megyei rendőrség sajtószóvivője.

Két rendőr vesztette életét egy máramarosi közlekedési balesetben
2024. augusztus 02., péntek

Disznópestis után újabb kór: a kis kérődzők pestise tizedeli a hazai juh-, és kecskeállományokat

Új halálos vírus, a kis kérődzők pestise tartja rettegésben a romániai juh- és kecsketartó gazdákat. A fertőző betegség állatról állatra terjed, a megbetegített állományokat a hatóság elaltatja. Gazdákat és szakembereket kérdeztünk az új betegségről.

Disznópestis után újabb kór: a kis kérődzők pestise tizedeli a hazai juh-, és kecskeállományokat
2024. augusztus 02., péntek

Medveles is szerepel a Partiumi Magyar Napok idei programjában

Augusztus 14-18. között szervezik meg a 23. Partiumi Magyar Napokat Szatmárnémetiben – írták pénteki közleményükben a szervezők.

Medveles is szerepel a Partiumi Magyar Napok idei programjában
2024. augusztus 02., péntek

A szórványba is visz tudástárából az MCC: az új tanévet Fehér és Brassói megyei iskolákban kezdik (VIDEÓ)

Az erdélyi szórványrégiókban élő diákokat, szülőket és pedagógusokat is interaktív, hasznos programokkal szeretné elérni az MCC. Az ezzel a céllal idén útjára indított MCC Karavánról Fugel Edina, az erdélyi szakmai tevékenységért felelős igazgató beszélt.

A szórványba is visz tudástárából az MCC: az új tanévet Fehér és Brassói megyei iskolákban kezdik (VIDEÓ)
2024. augusztus 02., péntek

Nyugat-nílusi lázzal diagnosztizáltak egy Maros megyei személyt

Idén augusztus elsejéig két megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus – közölte pénteken az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).

Nyugat-nílusi lázzal diagnosztizáltak egy Maros megyei személyt
2024. augusztus 02., péntek

Kánikulára figyelmeztetnek a Bánságban, a Partiumban és több erdélyi megyében, 39 fok is lehet

Pénteken hét megyében és Bukarestben másodfokú (narancssárga) riasztás van érvényben a várható kánikula miatt, a nappali hőmérséklet eléri a 38–39 fokot, és éjszaka sem lesz hűvösebb 20 foknál – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikulára figyelmeztetnek a Bánságban, a Partiumban és több erdélyi megyében, 39 fok is lehet
2024. augusztus 02., péntek

Sokan visszakapják a szabadságukat a mozgássérülteket autóvezetéshez hozzásegítő Pál Károlynak köszönhetően

Pál Károly szovátai vállalkozó közel húsz éve foglalkozik autók mozgássérültek számára történő átalakításával, megannyi embernek adva ezzel „szabadságot”, lehetőséget, hogy teljesebb életet élhessen.

Sokan visszakapják a szabadságukat a mozgássérülteket autóvezetéshez hozzásegítő Pál Károlynak köszönhetően
2024. augusztus 01., csütörtök

„Provokáció, az abnormális normálisként feltüntetése”. Erdélyi magyar egyházfők az olimpia vitatott megnyitójáról a Krónikának

Világszerte felháborodást váltott ki a párizsi olimpia megnyitójának egyik jelenete az egyházak körében. A Krónika állásfoglalásra kérte az erdélyi magyar történelmi egyházak püspökeit, miként vélekednek a keresztényellenesnek tulajdonított jelenségről.

„Provokáció, az abnormális normálisként feltüntetése”. Erdélyi magyar egyházfők az olimpia vitatott megnyitójáról a Krónikának
2024. augusztus 01., csütörtök

RMDSZ-es alpolgármestert választottak Fazekasvarsándon

Az új önkormányzati képviselő-testület megalakulásáig László Sándor Attila RMDSZ-es helyi tanácsos látja el az alpolgármesteri teendőket Varsánd községben. A tisztség Mircea Daniel Bora eddigi alpolgármester váratlan elhalálozásával üresedett meg.

RMDSZ-es alpolgármestert választottak Fazekasvarsándon
2024. augusztus 01., csütörtök

Idén már majdnem 400 „illegális kivándorló” fordult meg az Arad megyei átmeneti menekültszállón

Közel négyszáz olyan személyt szállásoltak el az év első felében az Arad melletti Újpanádon működő átmeneti menekültközpontban, akik ellen illegális határátlépési kísérlet miatt indítottak eljárást.

Idén már majdnem 400 „illegális kivándorló” fordult meg az Arad megyei átmeneti menekültszállón