„Elképzelhetetlennek tartották Várad elcsatolását” – Fleisz János történész a román kormányfő kijelentéseiről

A román hadsereg bevonulása Nagyváradra 1919. április 20-án •  Fotó: Forrás: Crisana.ro

A román hadsereg bevonulása Nagyváradra 1919. április 20-án

Fotó: Forrás: Crisana.ro

„Egy színmagyar városba jött be a román hadsereg, így senki nem gondolta, hogy itt marad. A helyi lakosság elképzelhetetlennek tartotta, hogy egy ilyen magyar várost Romániához csatoljanak” – ismertette a román hadsereg 1919. április 20-ai nagyváradi bevonulásának körülményeit a Krónikával Fleisz János nagyváradi történész, akit Nicolae Ciucă kormányfő „éljenzős” kijelentéseire reagáltattunk.

Pap Melinda

2022. április 22., 08:322022. április 22., 08:32

2022. április 22., 09:022022. április 22., 09:02

Nyilvánvaló, hogy nem a magyarok voltak azok, akik éljeneztek a román hadsereg 1919. április 20-ai nagyváradi bevonulásakor, hanem a román lakosság – fejtette ki a Krónikának az akkori események kapcsán Fleisz János történész. A nagyváradi egyetemi oktató – akinek fő kutatási területe a város 1867–1940 közötti időszaka – hozzátette: Várad akkor több mint 90 százalékban magyar lakossága úgy értelmezte, a román katonák az antant nevében jönnek a rendet fenntartani, a békét biztosítani, így más településektől eltérően valóban nem volt feszültség.

Idézet
Aztán a románok rögtön át is vették a hatalmat, és már másnap, április 21-én bejelentették, hogy Nagyvárad ezentúl Nagyromániához tartozik”

– ismertette az eredetileg nem várt fejleményt Fleisz.

A nagyváradi történészt annak kapcsán kérdeztük, hogy Nicolae Ciucă kormányfő szerdán Nagyváradon, a román hadsereg bevonulásának 103. évfordulója alkalmából tartott nagyszabású ünnepségen úgy fogalmazott: románok, magyarok és más nemzetiségű lakosok is éljenezve fogadták a bevonuló román hadsereget, hiszen a román katonák valójában felszabadították Nagyváradot a „bolsevik uralom alól”. Szerinte a város ezáltal a Román Királyság „védelme” alá került, és a hatalomátvétel „békésen” történt, anélkül, hogy leváltották volna a korábbi magyar adminisztráció tisztviselőit.

Idézet
„A szabadság, demokrácia és béke jegyében a multietnikus és multikulturális Nagyvárad sorsát Romániára bízta”

– fogalmazott a kormányfő.

korábban írtuk

Ciucă szerint a magyarok is éljenezve fogadták a bevonuló román katonákat Nagyváradon
Ciucă szerint a magyarok is éljenezve fogadták a bevonuló román katonákat Nagyváradon

Románok, magyarok és más nemzetiségű lakosok is éljenezve fogadták a 103 évvel ezelőtt, 1919. április 20-án Nagyváradra bevonuló román hadsereget – jelentette ki Nicolae Ciucă miniszterelnök szerdán a partiumi városban.

Nem számítottak hatalomátvételre

A korabeli tényeket ismertetve Fleisz János lapunknak kifejtette: zavaros időszakról van szó, amikor a Tanácsköztársaság volt hatalmon Nagyváradon, és a változás épp a román bevonulás előtti napokban történt meg, amikor a helyieknek – Rimler Károly polgármesternek és társainak – sikerült visszavenni a hatalmat a „vörösöktől”.

Idézet
„Egy nagyon bonyolult helyzet volt, nehezen érthető meg ennyi év után. A város október óta nagyon nehéz időszakot élt át, és volt egy félelem, hogy visszatérnek a „vörösök”. Ami azzal járt, hogy elkobozzák a magánvagyont, és ezt senki sem szerette volna, hiszen Nagyvárad fejlett polgári város volt”

– mutatott rá az összefüggésekre a történész. Hozzátette, tudni kell, hogy a román hadsereg az antant nevében jött, mint aki helyreállítja a rendet, és visszaszorítja a „vörös veszedelmet”.

Fleisz János történész (balra) nemrég vette át az EMKE életműdíját Kolozsváron •  Fotó: MTI/Kiss Gábor Galéria

Fleisz János történész (balra) nemrég vette át az EMKE életműdíját Kolozsváron

Fotó: MTI/Kiss Gábor

A városvezetés nagy dilemma előtt állt, mivel ha Nagyváradon történt volna egy összecsapás, elpusztította volna a várost. „Ilyen szempontból érthető Rimler Károly lépése: az volt a célja, hogy a város biztonságban legyen. Vannak, akik kritizálják, hiszen még sürgette a románokat, hogy mihamarabb bejöjjenek Nagyváradra, és megszüntessék a „vörös veszedelmet”. És valóban, ez viszonylag barátságos módon történt, a város Kolozsvár felőli bejáratánál fogadták a bevonuló román hadsereget, amelynek élén Traian Moșoiu tábornok állt” – idézte fel a 103 évvel ezelőtti eseményeket Fleisz.

Elmondta, a városban nem számítottak a román hatalomátvételre, azt gondolták, hogy Nagyvárad hovatartozását majd a békeszerződés fogja eldönteni.

„Aztán a románok rögtön át is vették a hatalmat, és már másnap, április 21-én bejelentették, hogy ezentúl Nagyvárad Nagyromániához tartozik. Már senki sem kérdezte a helyieket, hiszen a katonaság már bent volt, és kinevezték a román vezetőket, akiket a helyhatóság fölé helyeztek. Katonai vezetőség alakult ki, mely együttműködött a polgármesterrel” – mesélte Fleisz. Emlékeztetett, Rimler Károly hosszú távon nem vállalta az együttműködést, és nyugdíjba ment; bár letette a hűségesküt, utódja is lemondott, így hamarosan román polgármester lett, és elindult a város elrománosítása.

Hűségesküt kellett tenni

A magyar tisztviselők hivatalban maradásáról az egyetemi tanár elmondta: a román bevonuláskor megtarthatták állásaikat, de utána Aurel Lazăr azt akarta, hogy letegyék a hűségesküt a román állammal szemben. „Amit többen megtagadtak, hiszen a békeszerződés még nem volt meg, így egyértelmű volt, ha leteszik a hűségesküt, tulajdonképpen elébe mennek” – magyarázta. Azok a hivatalnokok, akik mégis letették, egy ideig megtarthatták állásukat, tette hozzá.

Idézet
„Nagyvárad birtokba vétele igazából májusban történt meg, amikor a román királyi pár, Ferdinánd király és Mária királynő eljött, hogy birtokba vegye a várost. Onnantól kezdve hivatalosan is úgy tekintették, hogy Nagyvárad Románia része”

– összegzett a történész.

Fleisz János kérdésünkre elmondta, hogy ekkor Nagyvárad szinte színtiszta magyar város volt. A hivatalos adatok szerint 1910-ben a lakosság 93 százaléka magyar anyanyelvű volt, ebbe beletartozott a nagyszámú zsidóság is, mely magyar kultúrájú volt, és magyar anyanyelvűnek vallotta magát, míg a román nemzetiségűek száma 5,6 százalék volt.

„Egy színmagyar városba jött be a román hadsereg, így senki nem gondolta, hogy itt marad. A helyi lakosság elképzelhetetlennek tartotta, hogy egy ilyen magyar várost Romániához csatoljanak. Nem volt ilyen félelem, azt hitték, a békerendszer megoldja a helyzetet. Nyilvánvaló, hogy utána egyre inkább nőtt a feszültség, hogy a várost elrománosítják. Ez nagyon hamar megtörtént” – vázolta a történész, aki szerint Trianon után Nagyváradon valójában folytatódott a korábban elkezdett elrománosítás.

Még így is, az 1930-as romániai népszámláláskor a lakosság kétharmada magyar nemzetiségű volt, a románok 1970 után kerültek többségbe, amikor a kommunista hatalom felduzzasztotta a város lakosságát.

Fleisz János lapunk kérdésére kifejtette: a helyi hatóságok az utóbbi években rendszerint nagy ünnepséget szerveznek a román hadsereg bevonulásának évfordulóján Nagyváradon. „A románok és magyarok között kétfajta kapcsolat volt, együttműködés és konfliktus. Ez az esemény az együttműködés kategóriájába került, amikor békésen bejött a román katonaság, és megszállta Nagyváradot” – mutatott rá a motivációra a történész.

Hegedüs Csilla RMDSZ-szóvivő •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Hegedüs Csilla RMDSZ-szóvivő

Fotó: Veres Nándor

Hegedüs: már teljesen mindegy

Amint arról beszámoltunk, Nicolae Ciucă miniszterelnök nagyváradi kijelentéseiről lapunk a kormányon lévő RMDSZ szóvivőjét, Hegedüs Csillát is megkérdezte.

Idézet
„Száz év távlatából nézve ma már teljesen mindegy, hogy ki örvendett, és ki nem az eseménynek. Ugyanakkor minden történelmi eseményt lehet többféleképpen értelmezni, ez a történészek dolga. Nekünk ma az a fontos, hogy az erdélyi magyar közösség otthon érezze magát a szülőföldjén, fejlődjön, gyarapodjon, biztonságban érezze magát

– mondta a Krónikának Hegedüs Csilla. – Ehhez járul hozzá az a számtalan befektetés is, amit a kormány tagjaiként sikerül Erdélyben megvalósítanunk. Kiváló példa erre a szerdán átadott nagyváradi sportcsarnok, amely Cseke Attila miniszterünk munkáját dicséri, és amelyet magyarok és románok is egyaránt használnak majd.” A nagyszabású nagyváradi ünnepségen egyébként a fejlesztési miniszter is részt vett, holott az RMDSZ Bihar megyei elnökeként nem ápol „baráti kapcsolatot” a nemzeti liberális párti (PNL) megyei és városi vezetéssel.

korábban írtuk

Az RMDSZ Ciucă váradi kijelentéséről: „ma már mindegy, ki örvendett és ki nem” a román hadsereg bevonulásának
Az RMDSZ Ciucă váradi kijelentéséről: „ma már mindegy, ki örvendett és ki nem” a román hadsereg bevonulásának

„Száz év távlatából nézve ma már teljesen mindegy, hogy ki örvendett és ki nem az eseménynek”, a román hadsereg nagyváradi bevonulásának – jelentette ki a Krónikának Hegedüs Csilla.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 19., hétfő

A földgáz drágulása miatt állíthatták le ismét a termelést a marosvásárhelyi Azomureșben

Ismét leállították a termelést az egyetlen romániai műtrágyagyárban, a marosvásárhelyi Azomureșben – írja az Economedia.ro gazdasági portál.

A földgáz drágulása miatt állíthatták le ismét a termelést a marosvásárhelyi Azomureșben
2024. augusztus 19., hétfő

Hétfőn és kedden is érvényben maradnak a hőségriasztások, 40 fokhoz közelít a hőmérők higanyszála

Frissítette az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a vörös, narancssárga és sárga hőségriasztásokat, amelyek hétfőn és kedden is érvénybe maradnak az ország nagy részén.

Hétfőn és kedden is érvényben maradnak a hőségriasztások, 40 fokhoz közelít a hőmérők higanyszála
2024. augusztus 18., vasárnap

Mint a mustármag: református gyülekezeti házat avattak a Kolozs megyei Búzában

Református gyülekezeti házat avattak vasárnap a Kolozs megyei Búzában – a mezőségi falu 440 lelkes református gyülekezete magyar állami támogatással épített új gyülekezeti otthont a 2006-ban felszentelt temploma mellé.

Mint a mustármag: református gyülekezeti házat avattak a Kolozs megyei Búzában
2024. augusztus 18., vasárnap

Halálos baleset történt Brassó megyében

Frontálisan ütközött vasárnap két autó Brassó és Sárkány között, Vledény környékén – tájékoztatott a rendőrség közlekedési információs központja, az Infotrafic.

Halálos baleset történt Brassó megyében
Halálos baleset történt Brassó megyében
2024. augusztus 18., vasárnap

Halálos baleset történt Brassó megyében

2024. augusztus 18., vasárnap

Négy autó ütközött egy székelyföldi balesetben, egy gyereket a SMURD helikopterével szállítottak kórházba

Kilenc személy érintett a Kovászna megyei Oltszemnél vasárnap történt autóbalesetben, amely során négy autó ütközött – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Négy autó ütközött egy székelyföldi balesetben, egy gyereket a SMURD helikopterével szállítottak kórházba
2024. augusztus 18., vasárnap

Szélsőséges marad az időjárás: van, ahol a hőség, máshol viharok rontják a komfortérzetet

Vörös, narancssárga és sárga hőségriadókat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének háromnegyedére.

Szélsőséges marad az időjárás: van, ahol a hőség, máshol viharok rontják a komfortérzetet
2024. augusztus 17., szombat

Leleplezték a kolozsvári Szent Mihály-templom szakszerű helyreállításáért odaítélt Europa Nostra díjhoz járó bronzplakettet

Leleplezték szombaton az Europa Nostra díjhoz (Európai Örökség Díj) járó bronzplakettet a kolozsvári Szent Mihály-templom falán.

Leleplezték a kolozsvári Szent Mihály-templom szakszerű helyreállításáért odaítélt Europa Nostra díjhoz járó bronzplakettet
2024. augusztus 17., szombat

Azonnali figyelmeztetés: több székelyföldi településen is leszakadhat az ég

Másodfokú, vagyis narancssárga riasztást adott ki a várható viharok miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Kovászna és Hargita megyére szombat délután.

Azonnali figyelmeztetés: több székelyföldi településen is leszakadhat az ég
2024. augusztus 17., szombat

Nekirontott a turistáknak egy hárombocsos anyamedve a Transzfogarasi út erdélyi szakaszán (Videó)

Nekirontott a turistáknak egy hárombocsos anyamedve a Transzfogarasi út erdélyi szakaszán.

Nekirontott a turistáknak egy hárombocsos anyamedve a Transzfogarasi út erdélyi szakaszán (Videó)
2024. augusztus 17., szombat

„Megostromolták” az autósok a román–magyar határt: van, ahol a másfél órát is eléri a várakozási idő

Autósorok kígyóznak szombat délután több határátkelőhelyen, a Romániából Magyarországra autóval közlekedő sofőröknek akár másfél órát is várniuk kell az átkelésre.

„Megostromolták” az autósok a román–magyar határt: van, ahol a másfél órát is eléri a várakozási idő