Szőcs Zoltán és Beke István (archív felvétel)
Fotó: Médiatér
Pert indítana a román állam ellen az általuk elszenvedett sérelmek miatt a korábban terrorizmus vádjával elítélt Beke István és Szőcs Zoltán. Bár a bíróság első nekifutásra elutasította keresetüket, a két kézdivásárhelyi férfi a fellebbezést fontolgatja.
2022. december 07., 16:312022. december 07., 16:31
2022. december 07., 16:322022. december 07., 16:32
„Törvénykezési hibákra” hivatkozva perelné a román államot a székelyföldi terrorperben öt-öt év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Beke István és Szőcs Zoltán. A Covasna Media és az Observator de Covasna lapok a román bíróságok honlapjára, a portal.just.ro-ra hivatkozva írt Bekéék keresetéről, amelyet – elévülésre hivatkozva – nemrég alapfokon elutasított a Kovászna megyei törvényszék. A román hírportálok a két kézdivásárhelyi férfit is megkérdezték az óvási szándékukról.
Beke István és Szőcs István kérdésükre azt nyilatkozta: egyeztetnek az ügyvédjükkel és közösen döntenek arról, hogy megfellebbezik vagy sem a Kovászna megyei törvényszék ítéletét. A román sajtó szerint az első körben visszautasított, a román állam és a bukaresti pénzügyminisztérium ellen benyújtott kereset tárgyánál a következő szerepel: „törvénykezési hibák okozta kár jóvátétele” (reparare prejudicii erori judiciare), és polgári perként volt bejegyezve.
A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) egykori aktivistái 2020 májusa óta kérhették feltételes szabadlábra helyezésüket. A jogerős döntés előtt négy kérést nyújtottak be, a börtön illetékes bizottsága a jó magaviseletük alapján valamennyi esetben ajánlotta a szabadon bocsátást, a bíróság azonban többször elutasította azt. Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt 2018. július 4-én ítélte 5–5 év letöltendő börtönbüntetésre a bukaresti legfelsőbb bíróság, terrorista cselekmények, illetve ezekre való felbujtás miatt.
A HVIM kézdivásárhelyi, illetve erdélyi elnöke ellen hozott ítélet általános megdöbbenést váltott ki az erdélyi magyarság körében, hiszen az első fokon eljáró Bukaresti Táblabíróság megalapozatlannak tartotta az ügyészség által összeállított vádirat nagyobb részét,
Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) állította bíróság elé, mert lehallgatott beszélgetéseikből, és a Beke István lakásán talált petárdákból a román hatóságok arra következtettek, hogy házi készítésű bombát akartak robbantani Kézdivásárhely főterén 2015-ben, a december elsejei román nemzeti ünnepre szervezett katonai parádén. Az erdélyi magyar közvélemény az első pillanattól fogva úgy tekintette, hogy koncepciós eljárás folyik a kézdivásárhelyi fiatalok ellen. Letartóztatásuk után hetekig tüntettek Kézdivásárhelyen.
Jogerős elítélésük után több rendkívüli perújítási kérelmet nyújtottak be, de ezek mindegyikét elutasították a hazai bíróságok. Tavaly júliusi szabadulásuk után ugyanakkor Bekéék elmondták:
Szőcs Zoltán úgy fogalmazott, elsősorban azt sérelmezik, hogy miután első fokon a pirotechnikai eszközökre vonatkozó szabályok megsértése miatt róttak ki rájuk éppen annyi büntetést, amennyit korábban vizsgálati fogságban töltöttek, az utolsó tárgyaláson az ügyészség kérésére a legfelsőbb bíróság megváltoztatta az ügy besorolását, és anélkül ítélkezett, hogy megadta volna a lehetőséget az új besorolás elleni védekezésre.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.
szóljon hozzá!