Balla Géza szerint a borászoknak át kell állniuk a szárazságtűrő fajtákra és a szőlő öntözésére az aszály miatt

Égi áldásra várva. Balla Géza szerint  a korábbi évek terméshozamának a fele termett idén, ennek ellenére nagyon jó a minőség, megfelelő az alkoholszint •  Fotó: Facebook/Balla Géza Pincészet

Égi áldásra várva. Balla Géza szerint a korábbi évek terméshozamának a fele termett idén, ennek ellenére nagyon jó a minőség, megfelelő az alkoholszint

Fotó: Facebook/Balla Géza Pincészet

Kevesebb, de jó minőségű bort fogyaszthatnak majd az idei termésből a borkedvelők a ménesi borvidékről – állítja Balla Géza borász, egyetemi tanár, aki szerint Arad-Hegyalja az utóbbi negyven év legaszályosabb nyarán van túl. A nemzetközi szaktekintély szerint a borászoknak megoldást kell találniuk a túlélésre: vagy szárazságtűrő fajtákat telepítenek, vagy öntözőrendszerekbe fektetnek be, mert egyre több aszályos évnek nézünk elébe.

Pataky Lehel Zsolt

2024. szeptember 04., 10:092024. szeptember 04., 10:09

2024. szeptember 04., 14:142024. szeptember 04., 14:14

Minden eddiginél korábban kezdődött idén a szüret Arad-Hegyalján, a megyeszékhelytől 20 kilométerre keletre, a Maros északi partján húzódó, kiváló mikroklímájú ménesi borvidéken.

Idézet
Ez a negyvenedik szüretem, amit elkezdtem és mindjárt, egy hét múlva be is fejezek, de ilyen helyzetben még soha nem voltam. Előfordultak már száraz és esős időszakok, volt, hogy nem lehetett felmenni a dűlőre, annyira szakadt az eső, de az idei extrém helyzet”

– mondta a Krónikának a több mint 140 hektáron gazdálkodó Balla Géza, akit 2018-ban (első külhoniként) a Magyar Bor Akadémia az év bortermelőjének választott.

Mint fogalmazott, idén „kettészakadt” az ország: a közép- és észak-erdélyi szőlők több csapadékot kaptak, és a szárazság nem volt annyira érezhető, mint Dél-Erdélyben. „Ebből a szempontból sokkal hátrányosabb helyzetben vagyunk. Kiváltképp a történelmi borvidéknek számító Ménes, mivel a dűlőink 450-480 méter tengerszint feletti magasságban terülnek el, ahol a termőréteg nem vastagabb 25-30 centiméternél, sziklás a talaj. Persze, teljesen mindegy, hogy 10-15 centiméteren vannak a növény gyökerei, vagy 50-60 centiméteren, mert fél méter mélyen sincs víz egyáltalán. Örvendenék annak, ha ezek a szőlőtőkék a jövő tavasszal kihajtanának, és nem száradnának ki. Olyan aszály volt, hogy egy normális évhez képest egy hónappal korábban kezdtük el a szüretet” – vázolta a helyzetet.

Olyan aszály volt idén, hogy egy normális évhez képest egy hónappal korábban kezdték el a szüretet Arad-Hegyalján •  Fotó: Facebook/Balla Géza Pincészet Galéria

Olyan aszály volt idén, hogy egy normális évhez képest egy hónappal korábban kezdték el a szüretet Arad-Hegyalján

Fotó: Facebook/Balla Géza Pincészet

Általában – a ménesi borvidéken – fehér szőlőből 80-90 mázsát szüretelnek hektáronként, kék szőlőből pedig 70-80 mázsát; ez az a mennyiség, amiből jó minőségű bort lehet készíteni Balla szerint.

Idézet
Termelhetnek többet is, de azt a bor minősége sínyli meg. Nálam ennél is kevesebb: 70-80 mázsa a fehér szőlő és 60-70 mázsa a kékszőlő hektáronként, én már 10-15 éve ezekkel a terméshozamokkal dolgozom. Na már most, ebben az évben ennek a mennyiségnek a felét szüreteljük. A fürt ugyanannyi, mint máskor, csak nem 150-250 grammos egy fürt szőlő, hanem 80-90 grammos. A szőlőmagvak ugyanakkorák, mint egy normális szőlőbogyó esetében, csak nem nőttek meg a szemek, tehát a lé a bogyóban és a húsos része sokkal kevesebb, ezért nincs mustnyeredék” – magyarázta.

Mindennek ellenére nagyon jó a minőség, megfelelő az alkoholszint, sőt a kékszőlő esetében magasabb, mint azt szerették volna. Gyönyörűek a színanyagok, szép testes, markáns vörös és fehér borok készülnek majd: főleg kadarka, ami a vidék „zászlós” bora, továbbá kékfrankos és feketelányka, illetve királyleányka és a borvidéken őshonos magyarádi mustos fehér (de a világfajták is megtalálhatók Balla Géza ópálosi pincészetében). „Ilyenkor azt mondom, hogy mértékletesen, de sokszor kell fogyasztani bort: kisebb mennyiséget, de jobb minőséget” – jegyezte meg a borturizmussal is foglalkozó vállalkozó.

A pincészet és fogadó Ópáloson •  Fotó: Facebook/Balla Géza Pincészet Galéria

A pincészet és fogadó Ópáloson

Fotó: Facebook/Balla Géza Pincészet

Balla Géza előre jelezte, hogy a konkurencia már „dörzsöli a tenyerét”, hogy így áll Romániában a helyzet, mivel új kapu nyílik az európai piacon a spanyol, olasz és francia borász kollégáknak, azokban az országokban ugyanis nagyon jó szőlőtermés volt. „Már jönnek az ajánlatok lédig borokra, olyan árakon, hogy nem is mondom ki… Tehát a borfogyasztókat megnyugtatom: borból nem lesz hiány! Hogy milyen minőségű lesz az, amit külföldről behoznak, azt én nem vitatom, de az biztos, hogy elmarad attól a minőségtől, amit mi fogunk produkálni. Viszont mi soha nem fogjuk tudni azon az áron adni, amilyen áron kínálják a spanyol, olasz, francia ömlesztett borokat, mert akkor még az önköltségi ártól is messze járunk” – szögezte le az Arad megyei borász.

A Ménessel szomszédos Gyorokon működő Pál Pincészetben már augusztus 5-én megkezdődött a szüret, és most szombaton be is fejezik.

„Néhány éve volt már, hogy augusztus 15-én kezdtük el, de az idei a rekord, ilyen korán még soha nem fogtunk neki szüretelni” – mondta Pál Norbert, a családi vállalkozás vezetője. Az övék kis gazdaság, másfél hektáron termesztenek szőlőt, de ugyanazok a tapasztalataik, mint a nagygazdáknak: a megszokott termésmennyiség felét takaríthatták be, a szőlőszemek nem nőttek meg, de a cukorszint magas, úgyhogy jó minőségű borra számítanak. „A kertben van egy fél hektár szőlő, azt nem érte annyira a tűző nap, mint a dombtetőn levőket, és azokon szépen kifejlődtek a fürtök, de átlagban véve elmondhatom, hogy a fele lett a tavalyinak a termés” – vont mérleget.

Idén nem fejlődtek jól a fürtök •  Fotó: Facebook/Balla Géza Pincészet Galéria

Idén nem fejlődtek jól a fürtök

Fotó: Facebook/Balla Géza Pincészet

Miként a földműveléssel foglalkozók is alternatív növények termesztésén gondolkodnak, Balla Géza szerint a borászok is vagy szárazságtűrő fajták telepítésébe, vagy öntözőrendszerek kialakításba fektetnek be, ha nem akarnak felhagyni a borászattal. „Nagyon meg vagyok elégedve a kadarkával, ami bírja a szárazságot. Amíg a nagy nemzetközi fajták, például a pinot noir, a merlot, vagy a cabernet franc rég összefonnyadt, addig a kadarka szőlőszemei fantasztikusan bírták. De vannak nemzetközi fajták is, mint például a syrah, amelyik Dél-Franciaországból és Egyiptom környékéről származik, amelyik bírja a meleget. Ez lehet az egyik megoldás, a másik pedig módot találni az öntözésre. Valaki hozott egy újságcikket, és megmutatta nekem, hogy egy 15 évvel ezelőtti nyilatkozatomban nagyon elleneztem a szőlő öntözését. Az volt a véleményem, hogy akkor tudunk jó borokat készíteni, ha a szőlő gyökerei minél mélyebbre hatolnak, és onnan szívják fel a nyomelemeket, mint a vasoxid, magnézium, mangán, ami a minőséget adja a bornak. Most viszont tények elé vagyunk állítva: vagy öntözünk, vagy felhagyunk a szőlőműveléssel! Ha még egy-két ilyen évet szán nekünk a Jóisten, ilyen terméshozammal nem lehet fenntartani ezeket a területeket” – vonta le a következtetéseket a lapunknak nyilatkozó bortermelő.

Balla Géza számos szakmai díj büszke tulajdonosa •  Fotó: Facebook/Balla Géza Pincészet Galéria

Balla Géza számos szakmai díj büszke tulajdonosa

Fotó: Facebook/Balla Géza Pincészet

Az öntözés viszont nem egyszerű dolog, kivált a ménesi borvidéken, ami dombos, tehát kérdés, honnan lehet vizet „teremteni”. A környezetvédelmi törvény tiltja a tíz méternél mélyebb kút fúrását öntözésre, addig a mélységig pedig biztosan nem találnak vizet. Balla Géza szerint gyűjtőmedencéket kellene építeni a völgyekben, amelyekben a téli csapadékot lehetne tárolni. „Tehát nem egyszerű ez sem, de valamit kell tennünk, mert az előrejelzések szerint egyre nagyobb a valószínűsége az ilyen aszályos éveknek” – figyelmeztetett a borász.

Az elmúlt években a termelők rendelkezésére álltak a támogatások új ültetvények létrehozására vagy a régiek újra telepítésére, ennek köszönhetően több mint 2500 hektár termőszőlő van a ménesi borvidéken, de mintegy 1500 hektár így is parlagon hever – vázolta a helyzetet Balla Géza. Leggyakoribbak a 10-15 hektáros gazdaságok, de „egy-két olasz kolléga van, aki nagyobb területtel rendelkezik”, több mint száz hektárt művelnek meg. Balla Géza szerint sokan nem gondoltak arra, hogy a szőlő egyszer termőre fordul, és el kell adni vagy fel kell dolgozni. „Ilyenkor kapkodnak, eladnák, de nincs kinek. Én sem tudok felvásárolni, mert a kapacitásom az én termőterületemre lett kialakítva, másrészt nem is akarok szőlőt vásárolni” – mondta. Léteznek források borászati berendezések, pincék építésére is, ezért remélhetőleg minél többen nekifognak a feldolgozásnak is. „Egy gazdának nem szabad eladnia a szőlőt, a kört be kell zárni. Bármilyen körülmények között meg kell próbálni jó minőségű szőlőt termeszteni, abból jó minőségű borokat készíteni megfelelő technológiával, palackozni és piacra dobni. Aki nem próbálja ezt véghez vinni, előbb-utóbb a part szélére ér, és nem biztos, hogy át tudja ugrani” – vélekedik a ménesi borász.

korábban írtuk

Legyünk igényesek a borral kapcsolatban – Balla Géza borász a Nézőpontban
Legyünk igényesek a borral kapcsolatban – Balla Géza borász a Nézőpontban

Nevezik a sziklaborok atyjának is, a külhoni magyar borászok közül elsőként megkapta a borszakma Kossuth-díját, az Év Bortermelője címet Magyarországon. Balla Géza Arad-hegyaljai borásszal forgatott interjút a Székelyhon TV stábja.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

Beizzították a „pénzgyújtóst” adó kályhaprogramot, nehézkesen melegítenek be az önkormányzatok

Újabb állami kezdeményezés kínál legtöbb tízezer lejes támogatást a polgároknak: a kályhaprogram új, energiatakarékosabb fa-, brikett- vagy pellettüzelésű fűtőkészülék beszerzésére ösztönzi 27 megye mintegy 900 hegyvidéki településének lakosságát.

Beizzították a „pénzgyújtóst” adó kályhaprogramot, nehézkesen melegítenek be az önkormányzatok
2025. április 03., csütörtök

Bezáratta a kolozsvári Széchenyi téri piacot a fogyasztóvédelem

Bezáratta csütörtök délelőtt a kolozsvári Széchenyi téri (Mihai Viteazul) piacot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Bezáratta a kolozsvári Széchenyi téri piacot a fogyasztóvédelem
2025. április 03., csütörtök

Újabb erdélyi településen bukkant fel egy anyamedve a bocsával

Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), hogy Sellenberk községben megjelent egy anyamedve egy boccsal.

Újabb erdélyi településen bukkant fel egy anyamedve a bocsával
2025. április 02., szerda

Magyarverés Kolozsváron: békés utcai felvonulást tartanak a magyar ifjúsági szervezetek

Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.

Magyarverés Kolozsváron: békés utcai felvonulást tartanak a magyar ifjúsági szervezetek
2025. április 02., szerda

Kilencéves diákját zaklathatta szexuálisan egy nagyváradi pedagógus

Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.

Kilencéves diákját zaklathatta szexuálisan egy nagyváradi pedagógus
2025. április 02., szerda

Nagyszabású terv a Maros menti sétatér felújítására a partiumi megyeszékhelyen

Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.

Nagyszabású terv a Maros menti sétatér felújítására a partiumi megyeszékhelyen
2025. április 02., szerda

Forráshiánnyal küzd Románia legrégebbi múzeuma, bezárja két egységét a szebeni Brukenthal

Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.

Forráshiánnyal küzd Románia legrégebbi múzeuma, bezárja két egységét a szebeni Brukenthal
2025. április 02., szerda

Az Arany-portán ismertette Nacsa Lőrinc az Erősödő Kárpát-medence Programot

Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.

Az Arany-portán ismertette Nacsa Lőrinc az Erősödő Kárpát-medence Programot
2025. április 02., szerda

Csoma Botond a parlament elé vitte a kolozsvári magyarverés ügyét

Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.

Csoma Botond a parlament elé vitte a kolozsvári magyarverés ügyét
2025. április 02., szerda

Rendkívül súlyos állapotban van a hegyimentő, akire medve támadt

Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.

Rendkívül súlyos állapotban van a hegyimentő, akire medve támadt