A hosszú, keskeny orráról ismert, Indiában őshonos gaviál a bőripari orvvadászat miatt a kihalás szélére került
Fotó: Wikipédia
Ázsiai krokodil ősének fosszíliáját fedezték fel a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) kutatói Dél-Erdélyben. Venczel Márton, a kutatócsoport tagja, a nagyváradi Körösvidéki Múzeum tudományos kutatója a Krónikának elmondta, a felfedezés nagy jelentőséggel bír a romániai őslénykutatás szempontjából, ugyanis első ízben igazolták azt, hogy a gangeszi gaviálok (Gavialis gangeticus) ősének tekintett hüllőfajta létezett az ország területén.
2023. január 05., 15:352023. január 05., 15:35
2023. január 05., 17:192023. január 05., 17:19
A Venczel Márton, Vlad A. Pantea, Nicolae Trif paleontológusokból álló kutatócsoport a nagyszebeni Brukenthal Múzeum több mint százéves, a Szeben megyei Vöröstoronyi-szorosban talált őslénytani leletanyagának vizsgálata alapján bizonyította, hogy a hüllők osztályának krokodilok rendjébe és a gaviálfélék családjába tartozó faj őse Dél-Erdély területén is létezett körülbelül 34-48 millió évvel ezelőtt, a paleogén földtörténeti korban. Venczel Márton lapunk érdeklődésére csütörtökön kifejtette, a 20-30 fogból álló leletanyag azért is jelentős, mert
„Ez a leletkollekció már korábban begyűjtött anyag, csak eddig a kutatók nem térképezték fel, hogy a talált fogak hova is tartoznak. Az egyik cédulán viszont az állt, hogy krokodilfog, és ebből kiindulva sikerült felfedezni, hogy a ma Ázsia déli és délkeleti részén élő gaviálok ősei itt is előfordultak” – részletezte a kutatás folyamatát Venczel Márton.
Fotó: Muzeul de Istorie Naturala Sibiu/Facebook
A nagyváradi paleontológus rámutatott, a hüllők jellegzetessége, hogy hosszú, keskeny orral, körülbelül száz fogat rejtő állkapoccsal rendelkeztek, a trópusi éghajlatú sekély tengeri környezetben éltek, és halakra vadásztak. A kutatók azt is feltételezik, hogy ezek a krokokodilfajták a Tethys-óceán nyugati területéről ismert krokodil, a Maroccosuchus közeli ősétől származnak, és vándorlás következtében jutottak el a mai Északnyugat-Afrika területéről Dél-Erdélybe.
Egy másik, az aligátorfélékhez hasonlító krokodilcsoport viszont továbbra is fennmaradt, mivel nem volt annyira érzékeny az időjárás-változásokra, ez a faj egészen a miocén korig megtalálható volt Erdély területén. Különben a mostani kutatás eredményeit a Nagyváradon kiadott, nemzetközi North Western Journal of Zoology kiadványban tették közzé.
Mint arról korábban beszámoltunk, a 2010-es évek végén a BBTE kutatói a tudomány számára korábban ismeretlen, késő krétakori krokodil alakú fosszilis faj ép koponyáját tárták fel a Hátszegi-medencében. A kutatások szerint a felfedezett faj egy olyan evolúciós ághoz tartozik, amely a tudomány eddigi ismeretei szerint a jura és a kréta időszak határán, tehát körülbelül 145 millió évvel ezelőtt megszakadt. Az erdélyi paleontológusok bebizonyították, hogy a Hátszegi-medence Puj települése közelében feltárt apró méretű lelet azt igazolja, hogy az említett evolúciós ág leghamarabb a kréta időszak utolsó felében, a körülbelül 69–70 millió évvel ezelőtti maastrichti korszakban szakadhatott meg. Az Eusuchia alrendbe, atoposzaurid (Atoposauridae) családba tartozó új nem és faj Aprosuchus ghirai néven vonult be a rendszertanokba.
November elsején, pénteken egyházzenei áhítatot tartanak az elhunytak lelki üdvéért a kolozsvári Szent Mihály Templomban.
Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Kolozsváron lesz látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 évét bemutató vándorkiállítás.
Beiktatták tisztségébe hétfőn Bíró Barna Botondot, Hargita megye új tanácselnökét, és a székelyföldi megye közgyűlése is megalakult.
A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
szóljon hozzá!