A vallásszabadság emlékműve Tordán
Fotó: Biró István
Pénteken az Országház felsőházi termében tartanak konferenciát, majd este a Pesti Vigadóban gálaestet abból az alkalomból, hogy idén fennállásának 450. évfordulóját ünnepli a Magyar Unitárius Egyház (MUE) - hangzott el a budapesti sajtótájékoztatón.
2018. március 08., 11:032018. március 08., 11:03
2018. március 08., 11:042018. március 08., 11:04
Fennállásának 450. évfordulóját ünnepli 2018-ban a Magyar Unitárius Egyház (MUE). A jubileumi évben konferenciákat, ünnepi megemlékezéseket tartanak Erdélyben és Magyarországon - hangzott el a programokat ismertető szerdai sajtótájékoztatón a budapesti egyházközség Nagy Ignác utcai székházában.
A központi programok sorában szerepel július 7-én egy konferencia Kolozsváron, ugyanekkor ugyanott átadják a korábban püspöki szákházként működő, felújított Vallásszabadság házát, mely a jövőben kiállító- és közösségi térként, konferenciaközpontként funkcionál.
A jubileumi év záró programja a kolozsvári ünnepi zsinat és Dávid Ferenc, az Unitárius Egyház alapító püspöke egészalakos szobrának átadása lesz - hangzott el.
A központi programok mellett számos családi és kulturális programot szerveznek a gyülekezetek.
A jubileumi évben a Magyar Posta emlékbélyeget, a Magyar Nemzeti Bank pedig emlékérmet ad ki.
A Magyar Unitárius Egyház az 1568-as tordai országgyűlés vallásügyi határozatának kihirdetésétől számítja intézményes fennállását. A január 6. és 13. között Tordán tartott erdélyi országgyűlés Európában először hirdette meg a vallásszabadságot, kimondva a négy vallás, a katolikus, az evangélikus, a református és az unitárius szabadságát és egyenjogúságát.
Az unitárius egyházat az 1520 körül Kolozsváron született Dávid Ferenc erdélyi reformátor alapította. Az unitáriusok tagadják a szentháromságtant, vagyis egyetlen isteni személyt ismernek el. Az unitárius templomok bejáratánál gyakorta olvasható az „egy az Isten” felirat.
Vlagyimir Putyin elnök helikoptere dróntámadás kereszttüzébe került a Kurszki területen a héten tett látogatása során az orosz sajtó szerint.
Moszkva és Kijev befejezte az ezer-ezer fős fogolycserét, további 303 katona tért vissza Oroszországba, illetve Ukrajnába – közölte vasárnap az orosz védelmi minisztérium.
Romániát hagyta el a legtöbb lakos az elmúlt 20 évben az Unió tagállamai közül – derül ki az Eurostat statisztikai hivatal Európa népessége – 2025-ös kiadás című kutatásából, mely számos más érdekességre, ugyanakkor szomorú adatokra is rávilágít.
Késes támadás történt a hamburgi pályaudvaron péntek este 18 óra után – írja a Bild. A merényletben legalább tizenketten megsérültek, ebből hárman életveszélyes állapotban vannak.
Ukrajna és Oroszország végrehajtotta az ezer-ezer fős fogolycsere-megállapodás első szakaszát, amelynek keretében 390 ukrán fogoly tért haza – számolt be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Konstanca lehet az egyik első célpont egy, a NATO elleni orosz támadás esetén – vélekedik Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, a NATO európai erőinek korábbi főparancsnoka.
Lesz következő fordulója Oroszország és Ukrajna tárgyalásainak, de irreális, hogy ezt a Vatikánban tartsák meg, a találkozó idejéről és helyszínéről még nem döntöttek – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő azzal vádolta meg csütörtök este Franciaországot, Nagy-Britanniát és Kanadát, hogy arra bátorítja a Hamász „tömeggyilkosait”, hogy vég nélkül harcoljanak.
Ukrajnának fel kellene adnia minden olyan elképzelést, hogy visszaállítsa a Szovjetunió 1991-es összeomlása nyomán létrejött, vagy akár a 2022-es nagyszabású orosz invázió előtti származó határokat – mondta csütörtökön Valerij Zaluzsnij.
Az amerikai kormányzat megvonja a Harvard Egyetem jogát a külföldi diákok fogadására részben „terroristapártoló” tevékenység miatt – közölte a belbiztonsági minisztérium csütörtökön.
szóljon hozzá!