Fotó: Kozán István
Nyílt levélben fordult a kormányhoz a Romániai Építészek Rendje (OAR), kérve, hogy folytassák az eljárást Verespatak UNESCO világörökségi listára való felvétele érdekében.
2021. július 05., 16:412021. július 05., 16:41
2021. július 05., 17:292021. július 05., 17:29
A nyílt levél aláírói emlékeztetnek, hogy a verespataki történelmi bányatelep 2021 júliusában kerülne a világörökségi bizottság vitájára, miután 2020 elején újraindult az eljárás. „A közbeszédben azonban olyan aggasztó jelzések jelentek meg, amelyek arra utalnak, hogy ismét veszélybe került az ügy visszatérése a bizottság elé. Következésképpen a Román Építészek Rendje, amely
és támogatja, hogy a verespataki rendkívüli kulturális és természeti örökség értékeit felelősségteljesen fejlesszék és értékeljék, felszólítja a kormányt, hogy ne ismételje meg a román állam 2018-ban elkövetett hibáit, amikor a világörökségi listára és a veszélyeztetett világörökségi listára való felvételre irányuló eljárást igazságtalanul és indokolatlanul leállították” – olvasható a dokumentumban.
Az építészek emlékeztetnek, hogy 2018-ban, amikor a bizottság a bahreini Manamában ülésezett, az akkori román kormány leállította Verespataknak a világörökségi listára történő felterjesztését. Az Építészek Rendje attól tart, hogy a mostani kormány megismétli az akkori hibát, amely visszafordíthatatlan következményekkel járhat, mert
egy újabb jelöléshez pedig elölről kellene kezdeni a teljes kiértékelési procedúrát. A levél aláírói nem tartják elfogadhatónak azt az érvet, miszerint a román állam és a Gabriel Resources vállalat közötti per miatt kell leállítani a dosszié bizottság elé terjesztését – közölte az Agerpres.
A Román Építészek Rendje szerint az, hogy a világörökségi bizottság elismeri Verespatak értékét, bizonyítani fogja, hogy alaptalanok a Gabriel Resources LTD és a Gabriel Resources (Jersey) LTD vádjai, miszerint Románia önkényesen megsérti jogaikat. A feliratkozási folyamat felfüggesztése előtt az volt a terv, hogy a világörökségi bizottság megfontolja egyrészt Verespatak világörökségi listára való felvételét, másrészt a veszélyeztetett világörökségi listára való felvételét is.
Ez a státusz növelné annak valószínűségét, hogy a történelmi örökség nemzetközi finanszírozást kapjon a védelemre. A feliratkozási folyamat felfüggesztése oda vezetett és oda vezet, hogy tovább mélyül Verespatak megsemmisülésének veszélye – állítja a szervezet.
A nyílt levél kezdeményezői szerint az indítványt az indokolja, hogy a közbeszédben olyan információk jelentek meg, amelyek értelmében a kormány ismét a tárgyalások elhalasztását vagy a dosszié teljes visszavonását fontolgatja.
„Arra kérjük Önöket, hogy ne tegyenek semmilyen intézkedést vagy adminisztratív lépést annak érdekében, hogy megakadályozzák Verespatak 2021 júliusában esedékes UNESCO-jelöltségének megvitatását. Kérjük, hogy bízzák meg azzal a román államot képviselő küldöttséget, hogy egyértelműen Verespatak UNESCO világörökségi listájára történő felvételét támogassa a bizottság előtt” – olvasható a nyílt levélben.
Az aláírók kérik, hogy a kormány képviselői tartsák magukat a kormányprogramban vállaltakhoz, valamint azokhoz az ígéretekhez, amelyeket a nemzetközi közösség, az UNESCO és a verespataki lakosok előtt tettek. Ezek értelmében kéri, hogy a kormány tegye a települést a fenntartható fejlődés modelljévé, amely a kulturális és természeti örökség értékesítésén és a civil szerepvállaláson alapul; a bányamúzeum igazgatását helyezze át a kulturális minisztérium hatáskörébe; folytassa a műemléki jegyzékben szereplő objektumok helyreállítását; támogassa a helyi közigazgatást a verespataki általános urbanisztikai terve megvalósításában.
A nyílt levél aláírói között van a Declic közösség, a Mining Watch Románia, a Pro Patrimonio alapítvány, a romániai Greenpeace, az ActiveWatch, az Act for Tomorrow egyesület és még sokan mások.
Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
szóljon hozzá!