Fotó: Kozán István
Nyílt levélben fordult a kormányhoz a Romániai Építészek Rendje (OAR), kérve, hogy folytassák az eljárást Verespatak UNESCO világörökségi listára való felvétele érdekében.
2021. július 05., 16:412021. július 05., 16:41
2021. július 05., 17:292021. július 05., 17:29
A nyílt levél aláírói emlékeztetnek, hogy a verespataki történelmi bányatelep 2021 júliusában kerülne a világörökségi bizottság vitájára, miután 2020 elején újraindult az eljárás. „A közbeszédben azonban olyan aggasztó jelzések jelentek meg, amelyek arra utalnak, hogy ismét veszélybe került az ügy visszatérése a bizottság elé. Következésképpen a Román Építészek Rendje, amely
és támogatja, hogy a verespataki rendkívüli kulturális és természeti örökség értékeit felelősségteljesen fejlesszék és értékeljék, felszólítja a kormányt, hogy ne ismételje meg a román állam 2018-ban elkövetett hibáit, amikor a világörökségi listára és a veszélyeztetett világörökségi listára való felvételre irányuló eljárást igazságtalanul és indokolatlanul leállították” – olvasható a dokumentumban.
Az építészek emlékeztetnek, hogy 2018-ban, amikor a bizottság a bahreini Manamában ülésezett, az akkori román kormány leállította Verespataknak a világörökségi listára történő felterjesztését. Az Építészek Rendje attól tart, hogy a mostani kormány megismétli az akkori hibát, amely visszafordíthatatlan következményekkel járhat, mert
egy újabb jelöléshez pedig elölről kellene kezdeni a teljes kiértékelési procedúrát. A levél aláírói nem tartják elfogadhatónak azt az érvet, miszerint a román állam és a Gabriel Resources vállalat közötti per miatt kell leállítani a dosszié bizottság elé terjesztését – közölte az Agerpres.
A Román Építészek Rendje szerint az, hogy a világörökségi bizottság elismeri Verespatak értékét, bizonyítani fogja, hogy alaptalanok a Gabriel Resources LTD és a Gabriel Resources (Jersey) LTD vádjai, miszerint Románia önkényesen megsérti jogaikat. A feliratkozási folyamat felfüggesztése előtt az volt a terv, hogy a világörökségi bizottság megfontolja egyrészt Verespatak világörökségi listára való felvételét, másrészt a veszélyeztetett világörökségi listára való felvételét is.
Ez a státusz növelné annak valószínűségét, hogy a történelmi örökség nemzetközi finanszírozást kapjon a védelemre. A feliratkozási folyamat felfüggesztése oda vezetett és oda vezet, hogy tovább mélyül Verespatak megsemmisülésének veszélye – állítja a szervezet.
A nyílt levél kezdeményezői szerint az indítványt az indokolja, hogy a közbeszédben olyan információk jelentek meg, amelyek értelmében a kormány ismét a tárgyalások elhalasztását vagy a dosszié teljes visszavonását fontolgatja.
„Arra kérjük Önöket, hogy ne tegyenek semmilyen intézkedést vagy adminisztratív lépést annak érdekében, hogy megakadályozzák Verespatak 2021 júliusában esedékes UNESCO-jelöltségének megvitatását. Kérjük, hogy bízzák meg azzal a román államot képviselő küldöttséget, hogy egyértelműen Verespatak UNESCO világörökségi listájára történő felvételét támogassa a bizottság előtt” – olvasható a nyílt levélben.
Az aláírók kérik, hogy a kormány képviselői tartsák magukat a kormányprogramban vállaltakhoz, valamint azokhoz az ígéretekhez, amelyeket a nemzetközi közösség, az UNESCO és a verespataki lakosok előtt tettek. Ezek értelmében kéri, hogy a kormány tegye a települést a fenntartható fejlődés modelljévé, amely a kulturális és természeti örökség értékesítésén és a civil szerepvállaláson alapul; a bányamúzeum igazgatását helyezze át a kulturális minisztérium hatáskörébe; folytassa a műemléki jegyzékben szereplő objektumok helyreállítását; támogassa a helyi közigazgatást a verespataki általános urbanisztikai terve megvalósításában.
A nyílt levél aláírói között van a Declic közösség, a Mining Watch Románia, a Pro Patrimonio alapítvány, a romániai Greenpeace, az ActiveWatch, az Act for Tomorrow egyesület és még sokan mások.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!