Kolozsváron a magas fertőzöttség ellenére viszonylag alacsony az elhalálozások száma
Fotó: Rostás Szabolcs
A tesztelési gyakorisággal, a lakosság általános egészségi állapotával és az egészségügyi ellátórendszer hatékonyságával is összefügghet, hogy egyes régiókban a járvány terjedése ellenére alacsony az elhalálozási arány – mutat rá legújabb elemzésében az Erdélystat. A szociológusok szerint a járványhelyzet a népesség egészségi állapotának jelentős hanyatlásához vezethet.
2020. november 19., 14:242020. november 19., 14:24
2020. november 19., 14:302020. november 19., 14:30
Az Erdélystat legújabb elemzésében a koronavírus-járvány kitörése óta eltelt kilenc hónap adatait vizsgálta figyelembe véve a fertőzöttségi és halálozási mutatókat korosztályok, régiók és megyék szerint. Szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményükben rámutatnak, a 2020. február 26. és november 14. közötti statisztikák szerint
Bukarest után a leginkább érintett megyék többsége erdélyi: Brassó, Szeben, Fehér, Kolozs, Szilágy, Ilfov, Temes, Prahova és Arad megyékben haladta meg az ismert fertőzöttek száma a lakosság 2%-át.
A szociológusok szerint a különbségek hátterében nagy valószínűséggel az eltérő tesztelési gyakoriság áll: a betegségen alapvetően tünetmentesen áteső gyerekek, fiatalok kisebb mértékben végeznek Covid-tesztet, míg az aktív korosztály (saját vagy munkaadói kérésre) nagyobb arányban.
Míg a kiskorúak esetében ez 0,001 ezrelék (5 elhunytat regisztráltak 2020. november 14-ig), a 20–29 évesek körében 0,02‰, a 30–39 évesek körében 0,04‰, a 40–49 éves körében 0,13‰, az 50–59 évesek körében 0,39‰, a 60–69 évesek körében 0,92‰, a 70–79 évesek körében pedig 1,80‰.
– hívják fel a figyelmet a kutatók. Akik szerint az elhalálozások több mint fele a 70 év feletti személyek körében volt regisztrálva, míg Székelyföldön ez eléri a kétharmados arányt.
Elhalálozási ráta korosztályok szerint
Fotó: Erdélystat
Az elhunytak 37%-a az 50–69-es korosztályba tartozik, ez alapvetően a Partiumban átlag feletti (40%). A Covid-halálozások mintegy 6%-át teszik ki az ötven év alattiak, jelentősebb arányok Közép-Erdélyben (8,2%) és a Bánságban (7,1%) vannak a jelenlegi adatok szerint.
– hívják fel a figyelmet a társadalomkutatók, akik szerint ez az eltérés Erdélyen belül is megfigyelhető. Leginkább a dél-erdélyi régióban, Szeben, Brassó és Hunyad megyében is 0,6‰ feletti a Covid-halálozások aránya a rezidens lakossághoz viszonyítva.
Ez hasonló mértékű a két székelyföldi megyében, Hargitában (0,48‰) és Kovásznában (0,40‰) is. A Partiumban Szilágy és Bihar bír nagyon hasonló halálozási aránnyal, a rezidens lakosság 0,5‰-e hunyt el a koronavírus-fertőzéssel összefüggésben a járvány kitörése és 2020. november 14. között. Szatmár megye országos viszonylatban is jól áll, a halálozási arány jelenleg csupán 0,15‰.
De Közép-Erdélyben is kedvező a helyzet, Kolozs megyében a magas fertőzöttségi (tesztelési) arány mellett csupán 0,11‰ a halálozási arány. Maros megyében enyhén átlag feletti, 0,58‰.
– összegeznek a kutatók, akik szerint a bukaresti, Kolozs, Temes vagy akár Brassó és Szeben megyei adatok is erre utalnak. Ezekben a megyékben ugyanis magas az ismert fertőzöttek aránya, viszont a halálozási ráták viszonylag alacsonyak.
Az elemzés röviden arra is kitér, hogy a járvány közvetett hatásai miként érinthetik majd a demográfiai trendeket.
Az is valószínűsíthető, hogy az idei évben a halálozások száma a korábbi évek trendjeinél nagyobb arányban fog növekedni, április és augusztus között mintegy 5%-os halálozási többlet volt Romániában az előzetes statisztikai adatok szerint” – olvasható az Erdélystat közleményében.
A járványhelyzet a lakosság általános egészségi állapotára is kihat
Fotó: Beliczay László
„Ebben a megközelítésben a járvány közvetett hatása a lakosság egészségi állapotára és a halálozások alakulására nagyobb mértékű lehet, mint a Covid19 betegség” – vonják le a következtetést. A társadalomkutatók szerint ezt jól érzékelteti az egészségügyi rendszer igénybevételének alakulása az idei évben, a kórházi kiutalások (alapvetően a fekvőbeteg-ellátás) száma majdnem felére esett március és október között a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva.
„Az egészségügyi problémák elhanyagolása, a krónikus betegségek kezelésének megszakítása, a szűrővizsgálatok elhalasztása a népesség egészségi állapotának jelentős hanyatlásához vezethet” – hívják fel a figyelmet az Erdélystat szakemberei.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy Bihar megyei fiatalembert, aki egy Szatmár megyei településen az egyik utcáról ellopott egy autóbuszt és balesetet okozott – közölte a Szatmár megyei rendőrség.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
Megfagyott két férfi az elmúlt éjjel a Hargita megyei Ége településen.
A Hargita megyei tanács pénteki rendkívüli ülésén az RMDSZ-es Borboly Csabát és Barti Tihamért választotta a testület alelnöki tisztségébe – tájékoztatott a megyei közgyűlés sajtóosztálya.
Leállt péntek délelőtt 10 órakor a vasúti közlekedés Brassó és Segesvár között – tájékoztatott a román állami vasúttárssaság utasszállító részlege (CFR Călători).
Közel négy és félmillió lejébe kerül a román államnak, hogy megvásároljon egy temesvári épületet, amelyben az egyik helyi kórház működik, miután az ingatlan tulajdonosai nem akarják meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Halálra gázoltak egy gyalogost péntek kora reggel a dél-erdélyi (A1-es) autópálya aradi körgyűrűszakaszán.
Két fiatal férfit azzal gyanúsítanak, hogy megtámadtak és kiraboltak egy 85 éves nőt Nagyszebenben, az áldozatot megütötték, és elloptak tőle 60 ezer eurót.
A Temes megyei bíróság csütörtökön három év letöltendő börtönre ítélte többrendbeli vesztegetés elfogadása miatt Marian Gaşpar sebészt, a temesvári kardiológiai intézet szívsebészeti osztályának volt vezetőjét.
Korszerű, több mint 9700 férőhelyes stadion fog épülni Brassóban – tájékoztatott csütörtökön Mihai Constantin.
szóljon hozzá!