Oltean: fontos, hogy a fiatalok elsősorban ne politizálásban, hanem közösségépítésben gondolkodjanak
Fotó: Miért
Az autonómia önmagában nem hívószó az erdélyi magyar fiatalok többsége számára. Ők kiszámítható jövőre, vállalkozóbarát gazdasági környezetre, versenyképes egészségügyi rendszerre, minőségi oktatásra vagy a fenntartható fejlődésre várnak megoldásokat az RMDSZ-től – mondta a Krónikának Oltean Csongor, a Magyar Ifjúsági Értekezlet (Miért) elnöke. A 32 éves képviselőjelölt az RMDSZ jövőjéről úgy fogalmazott, a szakmaiságon át kell vezessen az út az érdekképviselet felé.
2020. november 14., 09:322020. november 14., 09:32
2020. november 14., 10:242020. november 14., 10:24
– Képviselő lesz? Az RMDSZ Bihar megyei képviselőjelölt-listájának harmadik helye erre nem jelent garanciát.
– Az, hogy képviselő leszek-e, vagy sem, az eredményhirdetéskor fog kiderülni. Számomra ez a kampány lehetőség arra, hogy beszéljek az erdélyi magyar fiatalok problémáiról. Olyan Erdélyért akarok dolgozni, ahol a fiatalok családot alapítanak, és karriert építenek, és akik elmennek külföldre, azoknak megérje hazatérni. Konkrét, mindennapi problémákat fogalmazok meg, és ezekre konkrét válaszokat javasolok. Jó mozgósítással összejön a harmadik hely is. De ehhez az kell, hogy mindenki megértse, csak ott tudjuk megvédeni közösségünket, ahol a döntések születnek, ezt kell tudatosítanunk a választókban, mert vannak még rejtett tartalékaink. Hiszek abban, hogy az eddigiekhez képest több képviselőt és szenátort tudunk bejuttatni a bukaresti parlamentbe.
– Az RMDSZ és az EMNP viszonya finoman fogalmazva nem volt felhőtlen Bihar megyében. Hogy látja, a minapi RMDSZ–EMSZ-megállapodás változtat ezen a helyzeten? Lesz néppárti kampány is az RMDSZ Bihar megyei jelöltjei mellett?
– A helyhatósági kampányban sok településen versenyhelyzet alakult ki, ez sok helyen mély sebeket hagyott, és ez Bihar megyére különösen érvényes.
Bihar megyében most ugyanazért a célért kell dolgoznunk. Fiatal jelöltként pedig arra számítok, hogy az EMSZ-es fiatalokat is be tudjuk vonni a kampányba, hiszen közöttük is van sok tehetséges fiatal, aki részt vállal a közösségépítésben.
– Miután a Magyar Ifjúsági Értekezlet nem kapott befutó helyet, ön azt nyilatkozta, hogy az RMDSZ-ben sokan mosolyogva, cinikusan tekintettek az ifjúsági szervezet kérésére. Mi az oka ennek a negatív hozzáállásnak?
– Tisztában voltunk vele, hogy a szövetség szabályzata nem tér ki arra, hogy a Miért képviselője befutó helyet kapjon a parlamentben. Nem volt erre precedens. A kérést mégis jogosnak éreztük. Több politikus nyíltan vagy háttérbeszélgetésekben ezt a kérést ellenezte. Az okát annak tulajdonítom, hogy ezek a politikusok még nem ismerték fel, hogy ma nem születik egyetlen olyan törvény sem Románia parlamentjében, amelynek valamilyen formában ne lenne hatása a fiatalokra. De tény, hogy az RMDSZ és a Miért partneri viszonya 18 éve töretlenül sikeres, és ez a partnerség a garanciája a szövetség állandó megújulásának.
Fotó: Facebook/Olteán Csongor
– Eközben egyre komolyabb gondot jelent a párt számára, hogy a nagyvárosi magyar fiatalok a Mentsétek meg Romániát Szövetség fiatal jelöltjeire szavaznak. Érzi az RMDSZ ennek a problémának a súlyát?
– Bizonyára vannak átszavazók, ez a politikában természetes. De vegyük figyelembe, hogy az RMDSZ az elmúlt években, a kisebbségi jogok mellett nagyon sok, fiatalokat is érintő, aktuális témában állást foglalt.
– Tapasztalata szerint a fiatalok körében miért övezi világszerte általános érdektelenség a politikát?
– Azt gondolom, téved az a politikus, aki a fiatalok közügyek iránti érdektelenségét a szavazáson való részvétellel vonja párhuzamba. Én folyamatosan azt látom, tapasztalom, hogy világszerte a fiatalok véleményt formálnak különböző dolgokban. Legyen az környezetvédelem, faji megkülönböztetés, és még sorolhatnám. Vannak utcai megmozdulások, tömeges online megnyilvánulások. Nem hiszem, hogy beszélhetünk egy általános érdektelenségről. Azt viszont fontosnak tartom, hogy megtaláljuk a fiatalos kommunikáció útját, elsősorban az online térben, Facebookon, Instagramon, TikTokon vagy más felületeken.
– Miért lehet vonzó egy erdélyi magyar fiatal számára, hogy az RMDSZ-ben kezdjen politizálni?
– Az RMDSZ-re nem politikai pártként, hanem érdekvédelmi szervezetként tekintek. Éppen ezért fontosnak tartom, hogy a fiatalok elsősorban ne politizálásban, hanem közösségépítésben gondolkodjanak. Erre kiváló lehetőséget nyújt a Miért ernyője alatt működő több mint 300 ifjúsági szervezet. Önkéntes munkát végeznek, megtanulnak csapatban dolgozni vagy éppen rendezvényeket szervezni. Így kezdtem én is. A következő lépés, hogy tisztséget vállaljon egy helyi ifjúsági szervezetben, ez felelősségvállalás egy kisebb vagy nagyobb közösségért. Sok év telhet el ahhoz, hogy valaki politikai tisztséget töltsön be. Esetemben 11 évről van szó. Az RMDSZ keretet biztosít mindehhez mint az erdélyi magyarság érdekképviseleti szervezete.
– Milyen jövője van az RMDSZ-nek a romániai politikában?
– Valóban érdemes most erről beszélni, amikor a legnagyobb tétje van a parlamenti választásoknak, amikor az a cél, hogy a magyarok feje felett ne lehessen dönteni Romániában, magyar képviselet nélkül ne lehessen kormányt alakítani. A szövetségnek kiváló szakpolitikusai vannak, és erre szüksége van és mindig is lesz a romániai politikának, bármerre halad. Előnyben kell részesíteni az egészségügyet, a szociális ellátórendszert, a pénzügyi decentralizációt az önkormányzatok javára, és különösképpen támogatni a nagy infrastrukturális beruházásokat... Prioritásokat kell felállítani! Röviden összefoglalva: a szakmaiságon át kell vezessen az út az érdekképviselet felé. A fiatalok között is vannak jó szakemberek jó meglátásokkal. Én ezért is látom helyüket a politikában.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
1 hozzászólás