Nagycsaládos csoportkép. A mainál sokkal nagyobb megbecsülés kell övezze azokat a szülőket, akik több gyereket vállalnak (képünk illusztráció)
Fotó: Nagycsaládosok Országos Egyesülete
A választási kampányban hangsúlyosan magyar téma lett Románia demográfiai helyzete és a nagycsaládosok gondjai. A drasztikus népességfogyást nem lehet célzott családtámogatás nélkül megállítani, a román politikum azonban alig tesz valamit a helyzet orvoslásáért. A szűkös önkormányzati forrásokra alapozva elsősorban Erdély magyarok lakta vidékein próbálnak segíteni a sokgyerekes családokon. Ezt az „alternatív” családtámogatási modellt jártuk körül.
2024. november 19., 07:582024. november 19., 07:58
Az államelnöki és a parlamenti választásokra való készülődés jegyében az RMDSZ-kampány kiemelten a családtámogatásra, a gyerekvállalás ösztönzésére fókuszál. A Romániára jellemző demográfiai mélypont románokat és magyarokat egyformán érint. Becslések szerint az idén megszülető gyerekek létszáma százezer körül mozog, ami a Trianon utáni Románia legrosszabb demográfiai látlelete.
A többség egy jelképes adókedvezményen túl semmivel nem maradt – a három, vagy annál több gyereket nevelő nagycsaládok terheiről a kormány megfeledkezett –, a demográfiai katasztrófa megállítása továbbra is várat magára.
Az állami családtámogatás hiányát Erdélyben elsősorban a magyar többségű helyi önkormányzatok próbálják szerény lehetőségeikhez mérten különböző szolgáltatásokkal pótolni. A legfontosabb kezdeményezés az Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester által vezetett önkormányzat nagycsaládos kártyája, ami a háromszéki városban minden olyan családot megillet, ahol legalább három gyereket nevelnek. Antal Árpád a Krónikának elmondta, hogy a hat évvel ezelőtt bevezetett nagycsaládos kártyát eddig mintegy 300 családnak és 1430 családtagnak állították ki.
A nagycsaládos kártyát az igényelheti, aki Sepsiszentgyörgyön él, és nincs adóssága a helyi önkormányzat felé.
Családtámogatásnak számít az az önkormányzati határozat is, amely megtiltotta a város területén működő oktatási intézményeknek, hogy a szülők ún. osztálypénzt fizessenek. A polgármesteri hivatal ezt azzal ,,váltotta ki”, hogy minden tanintézetnek – óvodától gimnáziumig – kifizeti az úgynevezett „szülői hozzájárulás” ellenértékét, ami éves szinten egymillió lejes városházi támogatást jelent a helyi iskolák és óvodák számára.
„A nagycsaládos programot számunkra a helyi autonómia biztosítja. A törvény lehetőséget ad arra, hogy különböző társadalmi rétegeknek kedvezményeket nyújtsunk. Éltünk a lehetőséggel, és az ezzel kapcsolatos tudást és a jogi csomagot szívesen átadjuk más önkormányzatoknak is” – fogalmazott portálunknak a háromszéki megyeszékhely elöljárója.
Ezt a trendet akarják erősíteni a hazatelepülőknek nyújtott ingyen telekkel és az építkezési engedély gyors kibocsátásával. Eddig 37 telket adtak át olyan családoknak, amelyek külföldi tartózkodás és munkavállalás után eldöntötték, hogy szülőföldjükön folytatják. Az érdeklődés növekedése miatt a helyi tanács egy városrendezési tervvel újabb területeket parcelláz ki az újonan hazatelepülők számára. Antal Árpád szerint egyre több a hazatelepülő, sőt olyan is van, aki a kilencvenes években kitelepedett szülők külföldön született gyerekeként tért vissza Háromszékre.
A sepsiszentgyörgyi példát több székelyföldi településen is alkalmazzák. Kézdivásárhelyen néhány éve szintén kedvezményben részesülnek a nagycsaládosok: egész évben díjmentesen parkolhatnak a tömbházak között, illetve az önkormányzat által üzemeltetett nyilvános parkolókban; 50 százalékos kedvezménnyel juthatnak hozzá a helyi tanács alárendeltségébe tartozó kulturális intézmények (Vigadó Művelődési Központ és Udvartér Színház) által kibocsátott bérletekhez; ugyancsak 50 százalékos kedvezmény a Deme László Műjégpálya belépőihez; kedvezményt kapnak a sportbázis belépőire és bérleteire is.
Néhány erdélyi városban ingyenes vagy kedvezményes parkolást biztosítanak a nagycsaládosoknak
Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata/Facebook
A csíkszeredai önkormányzat 2021-ben honosította meg a nagycsaládos kártyát, amit három év alatt 236 család kapott meg. Csíkszeredában a nagycsaládos igazolvánnyal kedvezményes árú belépőjegyet lehet váltani a Csíki Játékszín, a Hargita Székely Néptáncszínház, a Csíki Székely Múzeum, a Csíki Mozi és a Művészetek Háza saját előadásaira, programjaira. Alacsonyabb áron vásárolható belépő a Csíki Sportcentrum ügykezelésében levő sportlétesítményekbe, továbbá 50 százalékos kedvezmény jár a teljes értékű parkolóbérletek kiváltásánál, a tömegközlekedési járatokra pedig térítésmentes bérlet váltható – tájékoztatta a Krónikát Sógor Enikő alpolgármester.
,,A szociális típusú családtámogatások finanszírozását a felzárkóztatási jövedelemről szóló 2016/196-os számú törvény szabályozza. Akik rászorultsági alapon támogatást kapnak, további szociális ellátásokhoz is hozzájutnak, így például meleg ételhez és nappali központok szolgáltatásaihoz” – fogalmazott portálunknak Sógor Enikő.
Erdély és a Partium más részein nem igényelhető nagycsaládos kártya. A jóval tehetősebb polgármesteri hivatalok sem honosították meg, mint például Kolozsvár vagy Nagyvárad, ahol a különböző „családi támogatások” összemosódnak a rászorultsági alapon járó szociális támogatásokkal.
Nagyvárad polgármesterének magyar tanácsosa, Zatykó Gyula a Krónikának elmondta, hogy külön nagycsaládos támogatást nem folyósítanak. Ehhez a legközelebb az a szolgáltatásuk áll, amellyel a rászoruló családok gyerekeit támogatják két nappali központ fenntartásával, ahol román és magyar pedagógusok segítik az iskolai program után a gyerekeket. Itt meleg ebédet és uzsonnát kapnak, és szakmai felügyelet mellett oldják meg a házi feladatot.
amit a közeljövőben lehet megpályázni, miután a helyi tanács elfogadja a kiírás szabályzatát. Olyan családok igényelhetik a négyzetméterenként 25 lejbe kerülő parcellákat, amelyek tagjai tartósan külföldön éltek és dolgoztak, és eldöntötték, hogy hazatelepednek Nagyváradra, ahol munkavállalóként vagy vállalkozóként jelentkezhetnek a licitre meghirdetett házhelyekért. Zatykó szerint ha igény lesz rá, a helyi önkormányzat beépítésre váró további telkeket is kijelöl a program számára.
Egyértelmű, hogy Romániában gyerekcipőben jár a családtámogatási rendszer, amit új alapokra kell helyezni ahhoz, hogy az ország demográfiai mélyrepülése kezelhető legyen. Antal Árpád polgármester szerint arra volna szükség, hogy azokat a szülőket támogassák, akik a gyerekükért élnek, és nem azokat, akik a gyerekükből élnek.
Nem csak pénzt adni, mert sok esetben a pénzt nem a gyerekek nevelésére fordítják. Ha különböző szolgáltatásokat tesz mellé az állam, akkor valóban a gyereken tudna segíteni” – mutatott rá portálunknak Sepsiszentgyörgy RMDSZ-es polgármestere. Antal Árpád fontosnak tartja a szülőket támogató számottevő adókedvezményeket annak függvényében, hogy kinek hány gyereke van. Ha az RMDSZ jól fog szerepelni a parlamenti választásokon, abban bízik, hogy ezeknek az elképzeléseknek egy részét sikerül megvalósítani.
Sógor Enikő szerint is kulcsfontosságú a gyermekvállalás és a fiatal családok támogatása, ezért a kormányzatnak számos olyan intézkedést kellene bevezetnie, amely segít a gyermekek felnevelésében és a nagycsaládok által vállalt többletterhek hordozásában.
,,Az RMDSZ kormányzati jelenléte alatt kezdődött el a legnagyobb bölcsődeépítési program az ország történetében, amely több mint 200 új, modern bölcsőde felépítését célozta. A családtámogatási programok egy része sajnálatos módon azonban megszűnt, amióta az RMDSZ-t kiszorították a kormányból. Most a bölcsődeépítési programot is csökkenteni próbálják. Ha sikerül megszerezni a közösség támogatását, az idei parlamenti és államfőválasztás után az RMDSZ ismét kormányra kerülhet, és folytathatja a családokat támogató programok bevezetését” – vélekedett a Krónikának Csíkszereda alpolgármestere.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
szóljon hozzá!