Rendet raknának. A megbírságoltak jelentős hányada nem fizeti ki a büntetést, és közmunkára sem jelentkezik
Fotó: Veres Nándor
Törvénytervezetet dolgoznak ki az önkormányzatok nyilvántartásában szereplő, a kifizetetlen bírságokból összegyűlt kinnlevőségek végrehajtásáról. A jogszabályra azért lenne szükség, mert a ki nem fizetett bírságok az önkormányzatok költségvetésében kinnlevőségként jelennek meg, ezért ennyivel kevesebbet kapnak állami költségvetésből.
2022. január 18., 14:082022. január 18., 14:08
2022. január 18., 17:182022. január 18., 17:18
A különböző bírságokat leginkább azok nem fizetik ki, akik nem rendelkeznek végrehajtó által elvehető javakkal. Az önkormányzattól kapott felszólításokat összetépik, közmunkára nem jelentkeznek. Válaszként a bíróság még nagyobb bírságot ró ki, és az egész folyamat kezdődik elölről. A ki nem fizetett bírságok pedig az önkormányzatok költségvetésében kinnlevőségként jelennek meg, amikor pénzt osztanak az állami költségvetésből, ennyivel kevesebbet kapnak.
Erre a visszás helyzetre javasol megoldást Miklós Zoltán háromszéki képviselő, aki
A háromszéki politikus elmondta, a polgármesterekkel egyeztetett, akik panaszuknak adtak hangot, hogy a kifizetetlen büntetések behajtása szinte lehetetlen feladatot ró rájuk, ezeket a törvényszék átalakítja közmunkára, de azt sem végzik el a megbírságoltak. A polgármesterek azzal szembesülnek, gyakorlatilag nincs semmilyen eszközük, hogy a bírságok kifizetésére vagy a közmunka elvégzésére kötelezzék az érintetteket, a vidéki önkormányzatoknál a szakemberhiány tovább tetézi a gondokat – sorolta Miklós Zoltán.
Hozzátette, az a terv körvonalazódott,
Azonban ha 180 nap vagy egy év alatt sem sikerül, akkor legyen lehetőség arra, hogy ezeket tanácshatározattal átadják a pénzügyi hivataloknak. Az államnak vannak jól felkészült szakemberei, rendelkezésére áll a teljes logisztika, hogy ezt a munkát hatékonyan elvégezze, hiszen többek között a társadalombiztosítási és egészségbiztosítási járulékot is behajtják. „Persze, ha egyszer az önkormányzat lemondott erről a lehetőségről, akkor a pénzforrást átadja az államnak, tehát ha a pénzügyi hatóság behajtja ezeket az összegeket, azok már az állami költségvetésbe kerülnek” – részletezte a képviselő.
Fodor István, Sepsibodok polgármestere évek óta szorgalmazza, hogy orvosolják a helyzetet. Az elöljáró lapunknak elmondta, Sepsibodokon 142 megbírságolt személytől több mint 422 ezer lejt kellene behajtani. A bírságok több mint felét csendháborításért, verekedésért, falopásért, a védőmaszk nem viselése miatt rótták ki a rendőrök, a fennmaradó része közúti bírság gépkocsivezetés közben elkövetett szabálytalanságokért, de a szabálytalan gyalogos közlekedésért is büntettek a rendőrök.
– panaszolta a polgármester. Hozzátette, küldözgetik a felszólításokat, újabb és újabb határidőket szabnak, mindezt feleslegesen, a legtöbben ezeket el sem olvassák, mert nem is tudják, ahogy megkapják, dobják a szemétbe. Javaik nincsenek, így végrehajtani nem tudják a büntetés értékét, de szakemberük sincs, aki ezt meglépje.
Amikor már minden, törvény által megengedett határidő lejár, összeállítják az iratcsomókat, és elküldik a törvényszékre. Onnan visszakapnak egy névsort, hogy a megbírságoltak hány napot kell ledolgozzanak a köz javára.
Ilyenkor az iratcsomót visszaküldik a bíróságra, ahol még nagyobb bírságot rónak ki, késedelmi kamatokat számolnak, és az egész folyamat kezdődik elölről. „Ha ezeket az embereket valamilyen módon nem kényszerítik, soha nem fogják kifizetni a bírságokat. Ha az adóhatóság sem tudja behajtani, akkor börtönbüntetést kell meghatározni. A törvénytisztelő emberek úgy is kifizetik a büntetéseket, ha éhezniük kell, sokan pedig csak nevetnek a markukba, hogy a hatóságok tehetetlenek, csak küldözgetik a papírokat, bármekkora összegre megbírságolhatják őket, ha azt nem fizetik ki” – részletezte Fodor István.
Az országban számos település van ebben a helyzetben, és hatalmas összegek várnak behajtásra – összegezte a sepsibodoki polgármester.
Az önkormányzatok elvégzik a bírságok behajtását, vagy átadják az adóhatóságnak, ez fontos eleme kell hogy legyen a törvénynek – szögezte le lapunknak Portik Vilmos, Marosvásárhely alpolgármestere. Rámutatott, a városnak „erős érvágás” lenne, ha elveszítenék ezeket az összegeket.
Portik Vilmos hangsúlyozta, a helyzet településenként változik. Marosvásárhelyen az az álláspont, hogy a szakigazgatóság hatékonyabban tud eljárni ebben a kérdésben, mint a központosított adóhatóság. A vásárhelyi alpolgármester emlékeztetett, hogy eredetileg az adóhivatal feladata volt a ki nem fizetett bírságok behajtása, még az elmaradt helyi adókat is ők kellett kifizettessék. Ez a hatáskör a kétezres évek legelején került át az önkormányzatokhoz, éppen azért, mert az adóhatóság nem volt elég hatékony. Jelenleg szerte az országban változó, hogy ezen a téren az önkormányzatok mennyire sikeresek – mutatott rá Portik Vilmos.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Portálunk kérdőíves felmérést indított a médiafogyasztási szokások megismerése érdekében. És ha már kutatunk, akkor a Krónikát is górcső alá vesszük.
szóljon hozzá!