Még nem tudni, ki lesz Székelyhíd polgármestere az elkövetkező négy évben
Fotó: Makkay József
Még kedden délre sem hirdették ki hivatalosan, hogy ki nyerte a polgármester-választást a Bihar megyei Székelyhídon, ahol hétfő este még úgy tűnt, hogy kilenc szavazattal Boros Dávid, az Erdélyi Magyar Szövetség jelöltje győzött, az éjszakai újraszámlálás eredményei nyomán viszont az volt a konklúzió, hogy egyetlen voks előnnyel, de újrázhat a jelenleg regnáló RMDSZ-es elöljáró, Béres Csaba. Az EMSZ csalásra gyanakszik, ezért nem hagyja annyiban. Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének elnöke megkeresésünkre határozottan elutasította a vádakat.
2024. június 11., 13:092024. június 11., 13:09
2024. június 12., 10:462024. június 12., 10:46
Keddre virradóra az RMDSZ-es elöljáró kérésére újraszámolták a polgármester-jelöltekre a június 9-ei helyhatósági választásokon leadott voksokat Székelyhídon, és hogy-hogy nem, az az eredmény született, hogy mégiscsak Béres Csaba nyerte a választást, egyetlen szavazattal – nyilatkozta a Krónika megkeresésére Habinyák István, az EMSZ Bihar megyei szervezetének elnöke és Csomortányi István, az alakulat ügyvezető elnöke, akik megyei önkormányzati jelöltekként maguk is részt vehettek a kedd hajnali újraszámlálásban.
Az EMSZ óvást nyújtott be a megyei választási irodához, amely szerdán dönt az ügyben.
Tény viszont, hogy egyelőre még nem nyilvános a székelyhídi választás eredménye. Ugyan kedd reggel az EMSZ küldötteinek tudomása szerint születhetett egy jegyzőkönyv, amely rögzíti Béres Csaba jelenlegi RMDSZ-es polgármester győzelmét, ők ezt már nem láthatták, mivel jelöltként ugyan a folyamatban részt vehetettek, de a jegyzőkönyv kiállításakor már nem lehetettek a teremben. A dokumentum viszont azóta sem jelent meg a választási hatóság honlapján, sem a megyei bizottsághoz nem futott be – közölte Csomortányi. „Egy dokumentum van, illetve a jegyzőkönyvek, amelyek összesítése elérhető a világhálón az Országos Választási Iroda honlapján, és aszerint kilenc szavazattal Boros Dávid győzött” – szögezte le lapunknak Csomortányi.
A két nagyváradi politikus amúgy már hétfő hajnalban, amikor látszott, hogy mennyire szoros az eredmény, a 10 ezer lakosú (ebből több mint 6600-an vallották magukat magyarnak) Székelyhídra sietetett, és azóta több gyanús dolgot is tapasztalt. Először az keltett bennük gyanút, hogy hétfőre virradóra egyes szavazókörökből késve, hajnali 2–3 óra körül vitték be a szavazatokat, sőt be is zárkóztak.
Habinyák szerint ez minimum időhúzás volt. De láthatóak csalásra utaló üzenetek a Facebook-közösségi oldalon is – irányította rá a figyelmünket a politikus. „Ezek kiszivárgott belső beszélgetések, amelyek arra utalhatnak, hogy az RMDSZ csalásra készült” – állítja az EMSZ-es politikus. Egy, az RMDSZ székelyhídi szervezetének legfrissebb posztja alatti kommentben például ilyen üzenetet láthatunk: „Nem egyezett, de pótolták a sima, nem kontrollpecséttel ellátott nyomtatványokkal”.
Hogyan fordulhatott elő hasonló, illetve mire utalhat az idézett belső üzenet? – kérdeztük Csomortányitól. Mint rámutatott, csak az EMSZ jelöltjére leadott voksok között találtak olyant, amelyen nem szerepelt a kontrollpecsét. „Ilyesmi akár véletlenül is előfordulhatna, mert mondjuk valaki hanyag a körzetben, esetleg elfelejti lepecsételni. Az izgalmas ebben az, hogy mivel Béresnek és csapatának a munkájával nagyon sokaknak van tele a hócipőjük, ezért eljuttatták hozzánk az ő belső körükből azokat az üzenetváltásokat, amelyeket a kampánycsapat a szavazás időszaka alatt egymással váltott. Ebből az derül ki, hogy előre készültek azzal, hogy a kontrollpecséttel visszaélnek. Ez úgy lehetséges, hogy ezek a falvak kicsik, sokakról lehet tudni, hogy kinek a támogatói, és hogyha valakinek szándékosan olyan szavazólapot adnak, amelyen nincsen kontrollpecsét, akkor tudják, hogy az ő általa leadott szavazat érvénytelen lesz. Mert ezzel könnyű visszaélni egy faluban. Mi azt feltételezzük, hogy ez történt. Az, hogy pótolták a nem kontrollpecséttel ellátott nyomtatványokkal, arra is engedhet következtetni, hogy már leadott szavazatot pótoltak egy olyannal, amelyen nincs kontrollpecsét, vagy arra, amit mondtam, hogy pótolták a hiányt, tehát a két jelölt közötti versenyben a különbözetet érvénytelenítették azzal, ami nincs kontrollpecsét. Azt nagyjából a részvételből minden párt tudta, hogy melyik jelölt hogyan áll, és amikor látták, hogy a mi jelöltünk nagyon-nagyon jól áll, akkor csinálhattak egy ilyet, hogy ezzel pótolták” – fejtette ki Csomortányi.
Kérdésünkre, hogy kérnek-e jogorvoslatot, mindkét EMSZ-es politikus igennel válaszolt: mivel csalást gyanítanak, előbb még ők is újraszámlálást kezdeményeznek, de a rendőrségi feljelentés sem kizárt.
Bihar megyében jobban teljesített az RMDSZ a vasárnapi helyhatósági választásokon, mint négy évvel ezelőtt, legalább 21 polgármestere lesz a szövetségnek – jelentette be hétfőn az RMDSZ Bihar megyei szervezetének elnöke.
A székelyhídi szoros választási eredmények kapcsán a Bihar megyei RMDSZ részéről megkérdeztük Szabó Ödön parlamenti képviselőt, aki a Krónikának elmondta, hogy ők is várják a helyi polgármester-választás végleges eredményeit. A megyei szervezet ügyvezető elnöke hangsúlyozta, hogy az RMDSZ a helyi tanácsban 55, 94 százalékos abszolút többséget szerzett. Az eddigi adatok szerint az Erdélyi Magyar Szövetség 29, 01, a Szociáldemokrata Párt (PSD) 6,38, míg a PNL 5,03 százalékot kapott.
,,Sem én, sem Cseke Attila nem vettünk részt a szavazatok újraszámlálásában. Az egyedüli pártvezető Csomortányi István volt jelen a szavazatszámláláson, annak ellenére, hogy ehhez semmilyen törvényes joga nem lett volna. Ha valaki manipulálni akarja a székelyhídi polgármester-választást, az Csomortányi István” – nyomatékosította portálunknak Szabó Ödön.
Kijelentésére reagáltattuk Csomortányi Istvánt. „Szegény Szabó Ödön rosszul tudja, mert én az EMSZ megyei tanácsosi listáján második helyezett voltam, és ilyen formán nekem az önkormányzati választásokkal kapcsolatos újraszámlálásoknál, számlálásoknál jogom volt ott lenni. Másrészt azért is ott lehettem, mert az urnabiztosokkal nem rendelkező pártok esetében lehetőséget ad a törvény arra, hogy delegáljanak egy-egy személyt ezekben a bizottságokban” – fejtette ki a kisebbik magyar párt politikusa.
Eleve fordítva ül a lovon a kedves Szabó Ödön kolléga! Miért probléma az, hogy ha annak a pártnak, amelyiknek a polgármesterjelöltjéről döntenek, van tudomása arról, hogy mi történik egy olyan bizottságban, amely a jelöltről dönt. Abszurd, hogy elvitatja ezt a dolgot” – szögezte le Csomortányi, aki amúgy a kisebbik magyar pártnak az elmúlt 20 év legfontosabb érmelléki, partiumi eredményének tartja a székelyhídit. „Hiszen ez lenne az első olyan eset, hogy a Székelyföldön kívül dönt úgy egy város lakossága, hogy a harmincvalahány éve regnáló RMDSZ-vezetés helyett EMSZ-es vezetést választ” – fogalmazott a politikus, aki szerint az RMDSZ-nek éppen ezért nem tetszik a kialakult helyzet.
A nem végleges eredmények alapján úgy tűnik, hogy az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) adja a polgármestert a rendszerváltás óta RMDSZ-es politikus által irányított Bihar megyei Székelyhídon.
Mint ismeretes, a hétfőn reggel közzétett első eredmények alapján úgy tűnt, hogy az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) adja a polgármestert a rendszerváltás óta RMDSZ-es politikus által irányított Bihar megyei Székelyhídon: Boros Dávid a voksok 49,35 százalékával maga mögé utasította a jelenleg regnáló Béres Csabát, aki amúgy 2008 óta a magyar többségű, tízezres kisváros polgármestere.
A kisváros lakosságát sem hagyta amúgy hidegen a választási eredmények késlekedése, a hétfői nap folyamán tiltakozó megmozdulásra is sor került a június 9-ei önkormányzati választások végeredménye kiközlésének késlekedése miatt, az akció békés volt, a tiltakozók azt skandálták, hogy „Béres, gyere ki!”. Az RMDSZ ugyanakkor nyugalomra intette a város lakosságát, türelmüket kérve a szavazatszámlálás befejezéséig.
Több tucatnyi helyi lakos gyűlt össze hétfőn a Bihar megyei Székelyhíd polgármesteri hivatala előtt, amiért késik a választások eredményének kiközlése. „Béres, gyere ki!” – üzenik a jelenleg regnáló RMDSZ-es polgármesternek.
Amúgy Székelyhídon a harmadik magyar párt, a Kulcsár-Terza József nevével fémjelzett Magyar Polgári Erő (MPE) is indított polgármesterjelöltet, Adonyi Gyula-Richárdnak a voksok 2,53 százalékát sikerült elérnie a Rezultatevot.ro platformon jelenleg elérhető eredmény szerint, ami 138 szavazatot jelent. Érdekesség egyébként, hogy március végén az MPE – több RMDSZ-közeli szakmai szervezettel egyetemben – együttműködési megállapodást írt alá az RMDSZ-szel, az eseményen jelen volt Kulcsár-Terza József, a harmadik magyar párt elnöke is, de azóta sem sokat hallottak a Bihar megyeiek az alakulatról.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
szóljon hozzá!