Agroturizmust, wellnessközpontot szeretnének erdélyi községekben EU-s forrásokból

A Maros megyei Görgényszentimre község szép természeti környezetben fekszik, a helyiek szeretnék, ha fellendülne a környék turizmusa •  Fotó: Czajlik Zoltán / Görgényszentimrei kastély / Facebook

A Maros megyei Görgényszentimre község szép természeti környezetben fekszik, a helyiek szeretnék, ha fellendülne a környék turizmusa

Fotó: Czajlik Zoltán / Görgényszentimrei kastély / Facebook

Többek közt agroturizmust szeretnének beindítani, wellnessfürdőt létrehozni azokon az erdélyi településeken, amelyek európai uniós forrásokban részesülnek a turizmus fellendítése céljából.

Kiss Judit

2023. február 05., 09:262023. február 05., 09:26

Számos erdélyi települést is turisztikai erőforrásokkal rendelkező övezetté nyilvánított a kormány a fejlesztési minisztérium javaslatára. Ennek alapján összesen 11 megye 21 településének lesz nagyobb esélye arra, hogy európai forrásokból turisztikai célú fejlesztéseket eszközöljön, ezek között van nyolc Kolozs megyei település is: Bonchida, Alparét, Récekeresztúr, Doboka, Gyeke, Révkolostor, Cege és Páncélcseh. Bihar megyéből Bihardobrosd, Maros megyéből Görgényszentimre került be a finanszírozandó települések sorába, Szilágy megyéből Benedekfalva, Temes megyéből pedig Niczkyfalva.

Parajdi mintára fürdőt létesítenének Görgényszentimrén

A Maros megyei Görgényszentimre község szép vidéken fekszik, beosztott települései: Görgényüvegcsűr, Görgényorsova, Kásva, Görgényadorján, Pálpatak, Kincsesfő, Szécs, Kásvavölgy, Lárgatelep. A község összlakossága a 2011-es népszámlálási adatok szerint 6091 fő volt, ebből majdnem 65 százalék vallotta magát románnak és 27 százalék magyarnak, a friss népszámlálási adatok szerint a községnek mintegy 500 fővel csökkent a lakossága.

A megye keleti részén fekvő Görgényszentimre RMDSZ-es alpolgármestere, Kiss Tibor István a Krónika megkeresésére kifejtette, örülnek minden fajta fejlesztési lehetőségnek, ami fellendíti, bővíti a község turizmusának lehetőségeit.

Azt is üdvözlik, hogy küszöbön áll a bicikliút létrehozása: a község polgármestere a fejlesztési minisztériumban a napokban írja alá a Görgényszetimrén létesítendő kerékpárútra vonatkozó szerződést. Cseke Attila fejlesztési és Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter a napokban jelentette be, hogy öt erdélyi megyében épülnek bicikliutak töltéseken és gátakon, Maros megyében 34 kilométeres szakaszon. Kiss Tibor István elmondta, a további turisztikai fejlesztési tervekről egyeztetnie kell még elöljáró kollégáival.

Görgényszentimre fő turisztikai látványossága a Rákóczi-Bornemisza kastély, amelyhez egy 17 hektáros dendrológiai park tartozik •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Görgényszentimre fő turisztikai látványossága a Rákóczi-Bornemisza kastély, amelyhez egy 17 hektáros dendrológiai park tartozik

Fotó: Haáz Vince

A település fő látványossága, a görgényszentimrei kastély a Maros Megyei Tanács tulajdonában van, mert község helyi költségvetéséből nem tudtak fejlesztéseket, felújításokat eszközölni, úgyhogy a megyei tanács fogja indítványozni az épületre vonatkozó további beruházásokat.

Idézet
Én a helyi fejlesztések terén wellnessfürdő létrehozásában gondolkoznék”

– mondta az alpolgármester. A Sóvidékhez közel fekvő településen adottak ehhez a földrajzi feltételek, a környéken található Görgénysóakna és Görgényorsova is gazdag sóban. Az alpolgármester azt mondta, parajdi mintára azt szeretné, ha fürdőközpont létesülne. Parajdon ugyanis a polgármesteri hivatal tulajdonában van a fürdő, nagyon jó befektetés, turisztikai szempontból főnyeremény, hiszen állandóan vonzza a turistákat.

„Ha lenne lehetőség, Görgényszentimrén is szeretnénk hasonló fürdőközpontot, nagyon jó lenne. Az itteni vidék gyönyörű, ez jelenti a környék egyik nagy vonzerejét, és biztosan sokan vennék igénybe a fürdőt” – mondta Kiss Tibor István. Kérdésünkre arról is beszélt, hogy jelenleg mi vonzza a szépséges tájon kívül a környékre a turistákat:

természetesen a görgényszentimrei Rákóczi–Bornemisza kastély, amihez egy 17 hektáros dendrológiai park tartozik.

A park dombvidéken található, és a tetőn egy katolikus kápolna található – ez is vonzza a látogatókat.

Kifejtette, erdészeti iskola is működik a településen, így a parkban különféle tevékenységeket végeznek, halastava is van a parknak, a víz közepén egy kisebb lefedett rész, ahová le lehet ülni. „Mindez nagyon el volt hanyagolva, az elmúlt években sikerült rendbe hoznunk a helyi önkormányzat költségvetéséből. Most már nem kell szégyellnünk magunkat, hiszen szépen rendbe tettük, leköveztük az utat a helyi munkásainkkal” – fejtette ki az alpolgármester.

A görgényszentimrei kastély története I. Rákóczi György (1593–1648) idejébe nyúlik vissza, a fejedelem jól megközelíthető lakhelyet építtetett, hogy a Görgényi havasokban szervezett vadászatok idejére legyen hol megszállnia. 1717-ben Bornemisza János a császártól 99 évre elzálogosította, a korábbi vár köveit felhasználva, barokk stílusban újíttatta fel és bővíttette ki. 1893-ban a magyar állam erdészeti iskolát létesített a kastélyban, az iskola számára 1970-ben új épületet építettek, majd fokozatosan kiköltöztették onnan a tanintézményt.

A Maros megyei önkormányzat által fenntartott kastély a Maros Megyei Múzeum gondozásában működik.

Kulturális rendezvények helyszíne, kiállításokat, múzeumpedagógiai műhelyeket szerveznek, a látogatók ilyenkor megismerkedhetnek a vadászkastély történelmével is.

A főépület mögött elterülő dendrológiai park elődjét még I. Rákóczi György alapította, majd a 19. században a Bornemisza család bővítette, gazdagította. A parkban több mint 350 ritka faféleség létezik, közülük több mint 100 külföldről származó egzotikus fajta. A kastélypark ideális hely a kikapcsolódásra és a botanikus kertek rajongóinak lehetőséget kínál növénytani ismereteik bővítésére – olvasható a Maros megye turisztikai célpontjait népszerűsítő Asociația Visit Mures Egyesület honlapján.

Agroturizmust szeretnének a Kolozs megyei Páncélcsehen

A Kolozs megyei Páncélcseh község is szerepel a finanszírozandó települések listáján. A megye északnyugati határán, Szilágy megye szomszédságában fekvő község beosztott falvai: Magyarderzse, Magyarköblös, Szentkatolnadorna, Szótelke. A 2011-es népszámlálási adatok szerint Páncélcseh községnek 1800 lakosa volt, és a lakosság 77 százaléka vallotta magát románnak. A mostani népszámlálási adatok szerint 1717 fős a település.

Butuza Răzvan-Adrian polgármester érdeklődésünkre elmondta, Páncélcseh és környéke dombvidék, ahol a legfontosabb jövedelemforrás az állattenyésztés.

„Szeretnénk létrehozni egy útvonalat a szomszédos községekkel partnerségben: Récekeresztúrral, Páncélcsehhel, Dobokával, Bonchidával közösen. Azt kellene elérni, hogy a környékbeli településeken vendéglátóhelyek létesüljenek. Szeretnénk fellendíteni az agroturizmust is a környéken” – mondta a polgármester. Hozzátette, a mintegy 29 kilométerre fekvő Bonchidának van turisztikai látványossága, hiszen ott található a Bánffy-kastély, itt szervezik az Electric Castle fesztivált, Páncélcsehen viszont nincsenek nevezetes látnivalók.

Kilátás Páncélcseh határából. A helyiek azt szeretnék, ha a környékbeli dombvidéken fellendülhetne az agroturizmus •  Fotó: Páncélcseh község / Facebook Galéria

Kilátás Páncélcseh határából. A helyiek azt szeretnék, ha a környékbeli dombvidéken fellendülhetne az agroturizmus

Fotó: Páncélcseh község / Facebook

„Számunkra a legfontosabb az állattenyésztés, így e köré kell építenünk a terveinket. Mivel sajnos itt nincsen mondjuk tenger, nem nagyon van mit tennünk, a táj adottságait kell kihasználnunk, az agroturizmust kellene fellendíteni” – mondta Páncélcseh község polgármestere, hozzátéve, ennél konkrétabb elképzeléseik egyelőre nincsenek, de még körvonalazódnak a tervek.

A településen egyébként több száz éves református templom található, amelyet a magyar kormány által működtetett Rómer Flóris terv keretében renováltak részlegesen 2017-ben.

A Kolozs megyei Páncélcseh 13. században épült református temploma rossz állapotban van, a magyar kormány jóvoltából gyors tetőfedési beavatkozást végeztek rajta 2017-ben •  Fotó: Páncélcseh község / Facebook Galéria

A Kolozs megyei Páncélcseh 13. században épült református temploma rossz állapotban van, a magyar kormány jóvoltából gyors tetőfedési beavatkozást végeztek rajta 2017-ben

Fotó: Páncélcseh község / Facebook

Amint a Rómer Flóris terv – megújuló magyar műemlékek a Kárpát-medencében elnevezésű projekt honlapján olvasható, a vélhetőleg a 13. század végén, vagy 14. század elején épült templom általános állapota jelenleg összességében méltatlan, lehangoló. Gyors beavatkozási terv alapján került sor 2017-ben a templom fedésének javítási munkálataira. A templomot a 14. század végén freskókkal díszítették, az épület jelentőségét részlegesen feltárt, részben kiemelkedően jó állapotban fennmaradt freskói adják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)

Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)
2025. április 01., kedd

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
2025. április 01., kedd

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba

Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba
2025. április 01., kedd

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia

A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia
2025. április 01., kedd

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert

Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert
2025. április 01., kedd

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön

Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön
2025. április 01., kedd

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá

Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá
2025. április 01., kedd

Nehezen azonosítottak egy hetekig a Marosban lebegő holttestet

Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.

Nehezen azonosítottak egy hetekig a Marosban lebegő holttestet
2025. április 01., kedd

Kilőtték a Predeálon egy hegyimentőt életveszélyesen megsebesítő medvét

Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.

Kilőtték a Predeálon egy hegyimentőt életveszélyesen megsebesítő medvét
2025. április 01., kedd

Magyar–német viszony Erdélyben Iohannis után: nyitott a közeledésre a romániai németek elnöke

Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.

Magyar–német viszony Erdélyben Iohannis után: nyitott a közeledésre a romániai németek elnöke