Agroturizmust, wellnessközpontot szeretnének erdélyi községekben EU-s forrásokból

Agroturizmust, wellnessközpontot szeretnének erdélyi községekben EU-s forrásokból

A Maros megyei Görgényszentimre község szép természeti környezetben fekszik, a helyiek szeretnék, ha fellendülne a környék turizmusa

Fotó: Czajlik Zoltán / Görgényszentimrei kastély / Facebook

Többek közt agroturizmust szeretnének beindítani, wellnessfürdőt létrehozni azokon az erdélyi településeken, amelyek európai uniós forrásokban részesülnek a turizmus fellendítése céljából.

Kiss Judit

2023. február 05., 09:262023. február 05., 09:26

Számos erdélyi települést is turisztikai erőforrásokkal rendelkező övezetté nyilvánított a kormány a fejlesztési minisztérium javaslatára. Ennek alapján összesen 11 megye 21 településének lesz nagyobb esélye arra, hogy európai forrásokból turisztikai célú fejlesztéseket eszközöljön, ezek között van nyolc Kolozs megyei település is: Bonchida, Alparét, Récekeresztúr, Doboka, Gyeke, Révkolostor, Cege és Páncélcseh. Bihar megyéből Bihardobrosd, Maros megyéből Görgényszentimre került be a finanszírozandó települések sorába, Szilágy megyéből Benedekfalva, Temes megyéből pedig Niczkyfalva.

Parajdi mintára fürdőt létesítenének Görgényszentimrén

A Maros megyei Görgényszentimre község szép vidéken fekszik, beosztott települései: Görgényüvegcsűr, Görgényorsova, Kásva, Görgényadorján, Pálpatak, Kincsesfő, Szécs, Kásvavölgy, Lárgatelep. A község összlakossága a 2011-es népszámlálási adatok szerint 6091 fő volt, ebből majdnem 65 százalék vallotta magát románnak és 27 százalék magyarnak, a friss népszámlálási adatok szerint a községnek mintegy 500 fővel csökkent a lakossága.

A megye keleti részén fekvő Görgényszentimre RMDSZ-es alpolgármestere, Kiss Tibor István a Krónika megkeresésére kifejtette, örülnek minden fajta fejlesztési lehetőségnek, ami fellendíti, bővíti a község turizmusának lehetőségeit.

Azt is üdvözlik, hogy küszöbön áll a bicikliút létrehozása: a község polgármestere a fejlesztési minisztériumban a napokban írja alá a Görgényszetimrén létesítendő kerékpárútra vonatkozó szerződést. Cseke Attila fejlesztési és Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter a napokban jelentette be, hogy öt erdélyi megyében épülnek bicikliutak töltéseken és gátakon, Maros megyében 34 kilométeres szakaszon. Kiss Tibor István elmondta, a további turisztikai fejlesztési tervekről egyeztetnie kell még elöljáró kollégáival.

Galéria

Görgényszentimre fő turisztikai látványossága a Rákóczi-Bornemisza kastély, amelyhez egy 17 hektáros dendrológiai park tartozik

Fotó: Haáz Vince

A település fő látványossága, a görgényszentimrei kastély a Maros Megyei Tanács tulajdonában van, mert község helyi költségvetéséből nem tudtak fejlesztéseket, felújításokat eszközölni, úgyhogy a megyei tanács fogja indítványozni az épületre vonatkozó további beruházásokat.

Idézet
Én a helyi fejlesztések terén wellnessfürdő létrehozásában gondolkoznék”

– mondta az alpolgármester. A Sóvidékhez közel fekvő településen adottak ehhez a földrajzi feltételek, a környéken található Görgénysóakna és Görgényorsova is gazdag sóban. Az alpolgármester azt mondta, parajdi mintára azt szeretné, ha fürdőközpont létesülne. Parajdon ugyanis a polgármesteri hivatal tulajdonában van a fürdő, nagyon jó befektetés, turisztikai szempontból főnyeremény, hiszen állandóan vonzza a turistákat.

„Ha lenne lehetőség, Görgényszentimrén is szeretnénk hasonló fürdőközpontot, nagyon jó lenne. Az itteni vidék gyönyörű, ez jelenti a környék egyik nagy vonzerejét, és biztosan sokan vennék igénybe a fürdőt” – mondta Kiss Tibor István. Kérdésünkre arról is beszélt, hogy jelenleg mi vonzza a szépséges tájon kívül a környékre a turistákat:

természetesen a görgényszentimrei Rákóczi–Bornemisza kastély, amihez egy 17 hektáros dendrológiai park tartozik.

A park dombvidéken található, és a tetőn egy katolikus kápolna található – ez is vonzza a látogatókat.

Kifejtette, erdészeti iskola is működik a településen, így a parkban különféle tevékenységeket végeznek, halastava is van a parknak, a víz közepén egy kisebb lefedett rész, ahová le lehet ülni. „Mindez nagyon el volt hanyagolva, az elmúlt években sikerült rendbe hoznunk a helyi önkormányzat költségvetéséből. Most már nem kell szégyellnünk magunkat, hiszen szépen rendbe tettük, leköveztük az utat a helyi munkásainkkal” – fejtette ki az alpolgármester.

A görgényszentimrei kastély története I. Rákóczi György (1593–1648) idejébe nyúlik vissza, a fejedelem jól megközelíthető lakhelyet építtetett, hogy a Görgényi havasokban szervezett vadászatok idejére legyen hol megszállnia. 1717-ben Bornemisza János a császártól 99 évre elzálogosította, a korábbi vár köveit felhasználva, barokk stílusban újíttatta fel és bővíttette ki. 1893-ban a magyar állam erdészeti iskolát létesített a kastélyban, az iskola számára 1970-ben új épületet építettek, majd fokozatosan kiköltöztették onnan a tanintézményt.

A Maros megyei önkormányzat által fenntartott kastély a Maros Megyei Múzeum gondozásában működik.

Kulturális rendezvények helyszíne, kiállításokat, múzeumpedagógiai műhelyeket szerveznek, a látogatók ilyenkor megismerkedhetnek a vadászkastély történelmével is.

A főépület mögött elterülő dendrológiai park elődjét még I. Rákóczi György alapította, majd a 19. században a Bornemisza család bővítette, gazdagította. A parkban több mint 350 ritka faféleség létezik, közülük több mint 100 külföldről származó egzotikus fajta. A kastélypark ideális hely a kikapcsolódásra és a botanikus kertek rajongóinak lehetőséget kínál növénytani ismereteik bővítésére – olvasható a Maros megye turisztikai célpontjait népszerűsítő Asociația Visit Mures Egyesület honlapján.

Agroturizmust szeretnének a Kolozs megyei Páncélcsehen

A Kolozs megyei Páncélcseh község is szerepel a finanszírozandó települések listáján. A megye északnyugati határán, Szilágy megye szomszédságában fekvő község beosztott falvai: Magyarderzse, Magyarköblös, Szentkatolnadorna, Szótelke. A 2011-es népszámlálási adatok szerint Páncélcseh községnek 1800 lakosa volt, és a lakosság 77 százaléka vallotta magát románnak. A mostani népszámlálási adatok szerint 1717 fős a település.

Butuza Răzvan-Adrian polgármester érdeklődésünkre elmondta, Páncélcseh és környéke dombvidék, ahol a legfontosabb jövedelemforrás az állattenyésztés.

„Szeretnénk létrehozni egy útvonalat a szomszédos községekkel partnerségben: Récekeresztúrral, Páncélcsehhel, Dobokával, Bonchidával közösen. Azt kellene elérni, hogy a környékbeli településeken vendéglátóhelyek létesüljenek. Szeretnénk fellendíteni az agroturizmust is a környéken” – mondta a polgármester. Hozzátette, a mintegy 29 kilométerre fekvő Bonchidának van turisztikai látványossága, hiszen ott található a Bánffy-kastély, itt szervezik az Electric Castle fesztivált, Páncélcsehen viszont nincsenek nevezetes látnivalók.

Galéria

Kilátás Páncélcseh határából. A helyiek azt szeretnék, ha a környékbeli dombvidéken fellendülhetne az agroturizmus

Fotó: Páncélcseh község / Facebook

„Számunkra a legfontosabb az állattenyésztés, így e köré kell építenünk a terveinket. Mivel sajnos itt nincsen mondjuk tenger, nem nagyon van mit tennünk, a táj adottságait kell kihasználnunk, az agroturizmust kellene fellendíteni” – mondta Páncélcseh község polgármestere, hozzátéve, ennél konkrétabb elképzeléseik egyelőre nincsenek, de még körvonalazódnak a tervek.

A településen egyébként több száz éves református templom található, amelyet a magyar kormány által működtetett Rómer Flóris terv keretében renováltak részlegesen 2017-ben.

Galéria

A Kolozs megyei Páncélcseh 13. században épült református temploma rossz állapotban van, a magyar kormány jóvoltából gyors tetőfedési beavatkozást végeztek rajta 2017-ben

Fotó: Páncélcseh község / Facebook

Amint a Rómer Flóris terv – megújuló magyar műemlékek a Kárpát-medencében elnevezésű projekt honlapján olvasható, a vélhetőleg a 13. század végén, vagy 14. század elején épült templom általános állapota jelenleg összességében méltatlan, lehangoló. Gyors beavatkozási terv alapján került sor 2017-ben a templom fedésének javítási munkálataira. A templomot a 14. század végén freskókkal díszítették, az épület jelentőségét részlegesen feltárt, részben kiemelkedően jó állapotban fennmaradt freskói adják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 12., péntek

Vérfrissítésen megy keresztül az RMDSZ kolozsvári tanácsosi frakciója

Oláh Emese jelenlegi alpolgármester lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje a júniusi helyhatósági választáson, ugyanakkor a jelenlegi négy tanácsos közül három helyen változás lesz a szövetség jelöltjei között lebonyolított rangsorolás alapján.

Vérfrissítésen megy keresztül az RMDSZ kolozsvári tanácsosi frakciója
2024. április 12., péntek

Lassan furdalják a hegy oldalát, újabb óriásgép érkezett a „pénzvesztő” erdélyi vasúti szakaszra

Megérkezett a harmadik alagútfúró gép a Brassó és Segesvár között épülő új vasútvonalra. Közben a Románia leghosszabb, 6,9 kilométeres alagútjainál már márciusban bevetett óriásgép egy hónap alatt csupán 50 métert haladt előre.

Lassan furdalják a hegy oldalát, újabb óriásgép érkezett a „pénzvesztő” erdélyi vasúti szakaszra
2024. április 12., péntek

Szenvedélybetegeknek tart négynapos terápiás programot a Bonus Pastor Alapítvány

Szenvedélybetegek és hozzátartozóik számára szervez terápiás programot Magyarózdon a Bonus Pastor Alapítvány.

Szenvedélybetegeknek tart négynapos terápiás programot a Bonus Pastor Alapítvány
2024. április 12., péntek

A Verespatak-ügy a társadalom győzelmének tekinthető – Érintettek idézték fel a bányaprojekt meghiúsulásának részleteit

Fontos történések, illetve megvalósítások nyomába eredtek a kolozsvári Mathias Corvinus Collegium legutóbbi rendezvényének meghívottjai.

A Verespatak-ügy a társadalom győzelmének tekinthető – Érintettek idézték fel a bányaprojekt meghiúsulásának részleteit
2024. április 12., péntek

Három év múlva már 160 kilométer/órával roboghat a vonat Arad és Temesvár között

A közlekedési minisztérium kiadta az építési engedélyt az Arad és Temesvár közötti 48 kilométeres vasútvonal korszerűsítésére, valamint további 6 kilométernyi sínpár újul meg Arad térségében – jelentette be pénteken Sorin Grindeanu szaktárcavezető.

Három év múlva már 160 kilométer/órával roboghat a vonat Arad és Temesvár között
2024. április 12., péntek

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében

Ugrásszerűen megnőtt a kanyarós megbetegedések száma Arad megyében, a hatóságok azt javasolják a kisgyerekek szüleinek, fogadják meg szakembereknek a védőoltás felvételére, a fertőző betegség megelőzésére vonatkozó ajánlását.

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében
Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében
2024. április 12., péntek

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében

2024. április 12., péntek

Saját nevelésű sertésből falatozott egy öttagú család Szatmár megyében, kórházba kerültek

Öttagú család – két felnőtt és három gyermek – került kórházba, miután a saját háztáji gazdaságukban nevelt sertés húsából ettek – közölte pénteken a Szatmár megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA).

Saját nevelésű sertésből falatozott egy öttagú család Szatmár megyében, kórházba kerültek
2024. április 12., péntek

Csoma Botondot indítja az RMDSZ a Kolozs megyei tanácselnöki székért folyó küzdelemben

Csoma Botond RMDSZ-es parlamenti képviselő lesz a szövetség jelöltje a Kolozs megyei tanácselnöki tisztségért folyó küzdelemben a június 9-ei helyhatósági választásokon – döntött csütörtöki ülésén Kolozs Megyei Képviselők Tanácsa.

Csoma Botondot indítja az RMDSZ a Kolozs megyei tanácselnöki székért folyó küzdelemben
2024. április 12., péntek

Erdélyi prefektusokat és alprefektusokat is leváltott a kormány

Tizennégy prefektust és tizenegy alprefektust váltott le csütörtök este a kormány.

Erdélyi prefektusokat és alprefektusokat is leváltott a kormány
2024. április 11., csütörtök

Nekrológ – Elhunyt Almási Vince, az Arad megyei Kisiratos község korábbi polgármestere

Hetvenöt éves korában, gyors lefolyású, súlyos betegség következtében szerda este elhunyt Almási Vince, az Arad megyei Kisiratos község volt polgármestere.

Nekrológ – Elhunyt Almási Vince, az Arad megyei Kisiratos község korábbi polgármestere