A Maros megyei Görgényszentimre község szép természeti környezetben fekszik, a helyiek szeretnék, ha fellendülne a környék turizmusa
Fotó: Czajlik Zoltán / Görgényszentimrei kastély / Facebook
Többek közt agroturizmust szeretnének beindítani, wellnessfürdőt létrehozni azokon az erdélyi településeken, amelyek európai uniós forrásokban részesülnek a turizmus fellendítése céljából.
2023. február 05., 09:262023. február 05., 09:26
Számos erdélyi települést is turisztikai erőforrásokkal rendelkező övezetté nyilvánított a kormány a fejlesztési minisztérium javaslatára. Ennek alapján összesen 11 megye 21 településének lesz nagyobb esélye arra, hogy európai forrásokból turisztikai célú fejlesztéseket eszközöljön, ezek között van nyolc Kolozs megyei település is: Bonchida, Alparét, Récekeresztúr, Doboka, Gyeke, Révkolostor, Cege és Páncélcseh. Bihar megyéből Bihardobrosd, Maros megyéből Görgényszentimre került be a finanszírozandó települések sorába, Szilágy megyéből Benedekfalva, Temes megyéből pedig Niczkyfalva.
Parajdi mintára fürdőt létesítenének Görgényszentimrén
A Maros megyei Görgényszentimre község szép vidéken fekszik, beosztott települései: Görgényüvegcsűr, Görgényorsova, Kásva, Görgényadorján, Pálpatak, Kincsesfő, Szécs, Kásvavölgy, Lárgatelep. A község összlakossága a 2011-es népszámlálási adatok szerint 6091 fő volt, ebből majdnem 65 százalék vallotta magát románnak és 27 százalék magyarnak, a friss népszámlálási adatok szerint a községnek mintegy 500 fővel csökkent a lakossága.
Azt is üdvözlik, hogy küszöbön áll a bicikliút létrehozása: a község polgármestere a fejlesztési minisztériumban a napokban írja alá a Görgényszetimrén létesítendő kerékpárútra vonatkozó szerződést. Cseke Attila fejlesztési és Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter a napokban jelentette be, hogy öt erdélyi megyében épülnek bicikliutak töltéseken és gátakon, Maros megyében 34 kilométeres szakaszon. Kiss Tibor István elmondta, a további turisztikai fejlesztési tervekről egyeztetnie kell még elöljáró kollégáival.
Görgényszentimre fő turisztikai látványossága a Rákóczi-Bornemisza kastély, amelyhez egy 17 hektáros dendrológiai park tartozik
Fotó: Haáz Vince
A település fő látványossága, a görgényszentimrei kastély a Maros Megyei Tanács tulajdonában van, mert község helyi költségvetéséből nem tudtak fejlesztéseket, felújításokat eszközölni, úgyhogy a megyei tanács fogja indítványozni az épületre vonatkozó további beruházásokat.
– mondta az alpolgármester. A Sóvidékhez közel fekvő településen adottak ehhez a földrajzi feltételek, a környéken található Görgénysóakna és Görgényorsova is gazdag sóban. Az alpolgármester azt mondta, parajdi mintára azt szeretné, ha fürdőközpont létesülne. Parajdon ugyanis a polgármesteri hivatal tulajdonában van a fürdő, nagyon jó befektetés, turisztikai szempontból főnyeremény, hiszen állandóan vonzza a turistákat.
„Ha lenne lehetőség, Görgényszentimrén is szeretnénk hasonló fürdőközpontot, nagyon jó lenne. Az itteni vidék gyönyörű, ez jelenti a környék egyik nagy vonzerejét, és biztosan sokan vennék igénybe a fürdőt” – mondta Kiss Tibor István. Kérdésünkre arról is beszélt, hogy jelenleg mi vonzza a szépséges tájon kívül a környékre a turistákat:
A park dombvidéken található, és a tetőn egy katolikus kápolna található – ez is vonzza a látogatókat.
Kifejtette, erdészeti iskola is működik a településen, így a parkban különféle tevékenységeket végeznek, halastava is van a parknak, a víz közepén egy kisebb lefedett rész, ahová le lehet ülni. „Mindez nagyon el volt hanyagolva, az elmúlt években sikerült rendbe hoznunk a helyi önkormányzat költségvetéséből. Most már nem kell szégyellnünk magunkat, hiszen szépen rendbe tettük, leköveztük az utat a helyi munkásainkkal” – fejtette ki az alpolgármester.
A görgényszentimrei kastély története I. Rákóczi György (1593–1648) idejébe nyúlik vissza, a fejedelem jól megközelíthető lakhelyet építtetett, hogy a Görgényi havasokban szervezett vadászatok idejére legyen hol megszállnia. 1717-ben Bornemisza János a császártól 99 évre elzálogosította, a korábbi vár köveit felhasználva, barokk stílusban újíttatta fel és bővíttette ki. 1893-ban a magyar állam erdészeti iskolát létesített a kastélyban, az iskola számára 1970-ben új épületet építettek, majd fokozatosan kiköltöztették onnan a tanintézményt.
A Maros megyei önkormányzat által fenntartott kastély a Maros Megyei Múzeum gondozásában működik.
A főépület mögött elterülő dendrológiai park elődjét még I. Rákóczi György alapította, majd a 19. században a Bornemisza család bővítette, gazdagította. A parkban több mint 350 ritka faféleség létezik, közülük több mint 100 külföldről származó egzotikus fajta. A kastélypark ideális hely a kikapcsolódásra és a botanikus kertek rajongóinak lehetőséget kínál növénytani ismereteik bővítésére – olvasható a Maros megye turisztikai célpontjait népszerűsítő Asociația Visit Mures Egyesület honlapján.
Agroturizmust szeretnének a Kolozs megyei Páncélcsehen
A Kolozs megyei Páncélcseh község is szerepel a finanszírozandó települések listáján. A megye északnyugati határán, Szilágy megye szomszédságában fekvő község beosztott falvai: Magyarderzse, Magyarköblös, Szentkatolnadorna, Szótelke. A 2011-es népszámlálási adatok szerint Páncélcseh községnek 1800 lakosa volt, és a lakosság 77 százaléka vallotta magát románnak. A mostani népszámlálási adatok szerint 1717 fős a település.
„Szeretnénk létrehozni egy útvonalat a szomszédos községekkel partnerségben: Récekeresztúrral, Páncélcsehhel, Dobokával, Bonchidával közösen. Azt kellene elérni, hogy a környékbeli településeken vendéglátóhelyek létesüljenek. Szeretnénk fellendíteni az agroturizmust is a környéken” – mondta a polgármester. Hozzátette, a mintegy 29 kilométerre fekvő Bonchidának van turisztikai látványossága, hiszen ott található a Bánffy-kastély, itt szervezik az Electric Castle fesztivált, Páncélcsehen viszont nincsenek nevezetes látnivalók.
Kilátás Páncélcseh határából. A helyiek azt szeretnék, ha a környékbeli dombvidéken fellendülhetne az agroturizmus
Fotó: Páncélcseh község / Facebook
„Számunkra a legfontosabb az állattenyésztés, így e köré kell építenünk a terveinket. Mivel sajnos itt nincsen mondjuk tenger, nem nagyon van mit tennünk, a táj adottságait kell kihasználnunk, az agroturizmust kellene fellendíteni” – mondta Páncélcseh község polgármestere, hozzátéve, ennél konkrétabb elképzeléseik egyelőre nincsenek, de még körvonalazódnak a tervek.
A Kolozs megyei Páncélcseh 13. században épült református temploma rossz állapotban van, a magyar kormány jóvoltából gyors tetőfedési beavatkozást végeztek rajta 2017-ben
Fotó: Páncélcseh község / Facebook
Amint a Rómer Flóris terv – megújuló magyar műemlékek a Kárpát-medencében elnevezésű projekt honlapján olvasható, a vélhetőleg a 13. század végén, vagy 14. század elején épült templom általános állapota jelenleg összességében méltatlan, lehangoló. Gyors beavatkozási terv alapján került sor 2017-ben a templom fedésének javítási munkálataira. A templomot a 14. század végén freskókkal díszítették, az épület jelentőségét részlegesen feltárt, részben kiemelkedően jó állapotban fennmaradt freskói adják.
A magyar óvoda, sőt minden magyar intézmény a magyarság megmaradásának a kulcsa, mert itt fejlődnek a magyar gyermekek − mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a partiumi Szalacson, ahol óvodát adtak át.
Több százan vettek részt csütörtökön este azon a békés megmozduláson, amelyet kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek hirdettek meg a hét elején történt, magyarverésbe torkollt szurkolói randalírozással szembeni tiltakozásképp.
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban.
A medvéknek a lakott területektől való távoltartását célzó intézkedéseket sürgetnek Brassóban, ahol a tavaly 330 riasztás érkezett, mert a vadállatok bemerészkedtek a városba.
Több év kihagyás után ismét Kolozsvárra látogat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) megalakulásának 140. évfordulójára szervezett emlékünnepség záró programjaként lép fel.
Negyedik alkalommal gyűlnek össze a lovaskultúra iránt érdeklődők idén nyáron a Barcasági Magyar Lovasnapon. Az eseményt június 14-15-én rendezik remeg Barcaújfaluban.
Újabb állami kezdeményezés kínál legtöbb tízezer lejes támogatást a polgároknak: a kályhaprogram új, energiatakarékosabb fa-, brikett- vagy pellettüzelésű fűtőkészülék beszerzésére ösztönzi 27 megye csaknem 900 hegyvidéki településének lakosságát.
Bezáratta csütörtök délelőtt a kolozsvári Széchenyi téri (Mihai Viteazul) piacot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), hogy Sellenberk községben megjelent egy anyamedve egy boccsal.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
szóljon hozzá!