Fotó: Biró István
A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem magyar tagozata szerint a marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemet (MOGYE) érintő bármilyen fejlesztésnek nem szabad veszélyeztetnie a magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzést.
2018. május 14., 10:382018. május 14., 10:38
2018. május 14., 11:222018. május 14., 11:22
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem magyar tagozatának vezetősége hétfőn foglalt állást azzal kapcsolatban, hogy a MOGYE-t egyesíteni tervezik a román tannyelvű Petru Maior Egyetemmel. A BBTE magyar tagozata közölte, aggodalommal követi a MOGYE magyar tagozatának jövője körül újfent kialakult bizonytalanságot.
A BBTE magyar tagozata leszögezte: elfogadja, sőt kívánatosnak tartja az intézményi modernizálást, fejlődést, azonban felhívta a figyelmet, hogy ez nem mehet a magyar nyelvű oktatás kárára. „Épp ezért a MOGYE-t érintő bármilyen fejlesztésnek nem szabad veszélyeztetnie a magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzést, sőt az intézményi fejlődésnek minden esetben tagozati szinten is tükröződnie kell. A szükséges fejlesztések sorába illeszkedik a magyar nyelvű oktatásért felelős intézetek létrehozatala is” – olvasható a közleményben.
A BBTE magyar tagozatának vezetősége támogatja a MOGYE-n zajló magyar nyelvű oktatást, annak további intézményesülését, hiszen ez nemcsak a magyar nyelvű orvosi és gyógyszerészeti felsőoktatás, de ezen túl a teljes MOGYE javát is szolgálja. „Meggyőződésünk ugyanakkor, hogy a MOGYE-n működő magyar nyelvű képzésnek nincs alternatívája, az állami felsőoktatás kereteinek feladása veszélybe sodorná a magyar szakember-utánpótlást, s egyúttal törvényileg biztosított jogaink feladását is jelentené, ami semmilyen körülmények között nem indokolt” – szögezi le közleményében a kolozsvári felsőoktatási intézmény magyar tagozatának vezetősége.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!