A múlt keddi vihar tönkretette a város parkjait: mintegy 800 fát döntött ki
Fotó: Bálint Eszter
Romániában a törvények módosítására lenne szükség a kártérítés és lakásbiztosítás terén az egyre gyakoribb viharok miatt – nyilatkozott Dumitru Țiplea Bihar megyei prefektus az Ebihoreanul.ro hírportálnak.
2023. augusztus 02., 12:422023. augusztus 02., 12:42
A bukaresti kormány területi képviselője az egy hete, július 25-én kitört nagyváradi viharral kapcsolatban hívta fel a figyelmet a problémára, melynek kárfelmérési eljárása kedden került a prefektúra illetékes bizottságaihoz. Ezek állítják össze az iratokat, mellyel gyorssegélyt igényelnek a kormány tartalékalapjából a károk helyreállításához.
Dumitru Țiplea – aki prefektusként a megyei vészhelyzeti bizottság elnöke is – elmondta: a prefektúra összesíti az intézményeknél keletkezett kárt, de javasolja, hogy
„Mivel ezek jelenségek egyre gyakoribbak, javasolni akarjuk a vonatkozó törvények kiegészítését, hogy a természeti csapások között a viharok is szerepeljenek” – fogalmazta meg a prefektus. Țiplea elmondta, az Országos Meteorológiai Szolgálattal (ANM) is levelezett az ügyben, ugyanis
Az ANM másodfokú viharriasztást adott ki, óránként 90–100 kilométeres sebességű szelet jelzett, de óránként 144 kilométeres sebességű széllökések voltak. Így nem viharról, hanem szélsőséges meteorológiai jelenségről lehet beszélni – írta a hírportál.
Egy hét alatt sem sikerült még a parkokból elhordani a letarolt fákat. Kedd délután még mindenhol kidőlt fák, letört ágak voltak a Nagyvásátéren
Fotó: Bálint Eszter
A pontos besorolás a kártérítés szempontjából fontos. Romániában a szélsőséges időjárás kárvallottjai egy júniusi kormányhatározat révén részesülnek gyorssegélyben, melyet az erdélyi villámárvizek nyomán hoztak. A jogszabály árvizek, heves esőzések, földcsuszamlások és ezekhez kapcsolódó „különleges meteorológiai jelenségek” esetén biztosít kártérítést az érintett lakosoknak a kár nagysága függvényében.
a törvény csak az árvizet, földrengést és földcsuszamlást sorolja fel lehetséges veszélyként.
A nagyváradi polgármesteri hivatal összesítése szerint a július 25-i vihar nyomán egymillió eurós kár keletkezett a középületekben, közterületeken.
Fotó: Bálint Eszter
Florin Birta polgármester reményének adott hangot, hogy megítélik a városnak a kormánytámogatást, melyből megtörténhet a helyreállítás. „Általában a természeti csapásoknál az árvizeket említik, a viharokat nem” – emlékeztetett a törvényi hiányosságra. Bejelentette, hogy a következőkben felmérik a megmaradt fák állapotát és zöld stratégiát hirdetnek: a következő négy évben tízezer fát ültetnek. Ezek kiválasztásakor a klímaváltozásra gondolva olyan fajták mellett döntenek, melyek jobban ellenállnak a szélsőséges időjárásnak.
Az MTI szerint Nagyváradon az elmúlt három évben 2500 fát ültettek összesen, a városvezetés most készíti elő a 2024–2027 közötti időszak feladatfüzetét, mely szerint évente ültetnének ugyanennyit.
A július 25-i vihar 26 Bihar megyei településen okozott károkat, elsősorban lakóépületek tetőzetében – számolt be pénteken a prefektusi hivatal.
Példátlanul heves, a régióban szokatlan erejű volt a vihar, amely kedden Nagyváradon, illetve Bihar megyén végigsöpörve hatalmas pusztítást végzett – közölte Raed Arafat.
Kiírták a licitet a nagyszabású, három erdélyi megyét felölelő kerékpárút-építési projekt Bihar megyei szakaszának megépítésére. A Velo Apuseni néven futó bicikliút két év alatt épülhet meg Félixfürdő és a Pádis-fennsík között.
Megsérült szerdán a Gemina gyalogsági hadosztály két katonája a Beszterce-Naszód megyei Aszúbeszterce (Dorolea) lőterén – közölte a védelmi minisztérium.
Alacsony kihasználtság miatt megszünteti az elektromosroller-megosztó szolgáltatást a temesvári tömegközlekedési vállalat. Alternatívaként a kerékpármegosztó rendszert és a Begán közlekedő vaporettókat ajánlják az utasok figyelmébe.
„Helyben vagyunk!” mottóval tizenhatodik alkalommal szervezik meg idén a Kolozsvári Magyar Napokat (KMN). Az augusztus 17–24. között tartandó seregszemle ez alkalommal is a kincses városi magyar közösség biztos pontja kíván lenni térben és időben.
Sokan azt tartják, hogy a fogorvosi rendelők drágák, a fogászati szolgáltatások állami támogatása pedig minimális. Románia a szájegészségügy terén is kullog az Európai Unióban. A témát Simori Noémi kolozsvári fogorvossal jártuk körül videós cikkünkben.
Nagyszabású infrastrukturális fejlesztést „melegítenek fel” Székelyföldön: Sepsiszentgyörgy bekapcsolódik a Brassó környéki helyiérdekű vasút kiépítésébe, amely így a háromszéki megyeszékhelyt is érintené.
A Szervezettbűnözés- és Terrorelleni Ügyosztály (DIICOT) ügyészei és rendőrségi nyomozók kilenc házkutatást tartottak kedden Vâlcea, Szeben és Gorj megyében egy román és Srí Lanka-i állampolgárokból álló bűnszervezet felszámolása érdekében.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) nagyszabású fejlesztésekbe kezdett, amelyek nemcsak az intézmény infrastrukturális megújulását, hanem az erdélyi magyar felsőoktatás jövőjét is meghatározzák.
A Máramaros megyei rendőrség büntetőeljárást indított, miután arról értesült, hogy egy borsai nő időközönként ketrecbe zárva tartotta fogyatékkal élő felnőttkorú fiát.
Többek között egy új vasúti pályaudvar és a tehervonatok számára egy kötöttpályás terelőút építésének a tervét jelentette be az Arad megyei önkormányzat.
szóljon hozzá!