„Folyamatosan téma volt”, hogy szeretnék fejleszteni Szilágyperecsent
Fotó: Facebook/Pericei Szilágyperecsen
Szilágyperecsen egy közel háromezer lakosú Szilágy megyei település, melynek vezetése nagy tervekkel vágott neki a 2022-es évnek: turisztikai helységgé nyilváníttatnák a községet, és minél több vendéget csalogatnának a hagymájáról híres faluba. Boncidai Csaba RMDSZ-es polgármestert arról faggattuk, mit is jelentene ez a státusz, és milyen beruházásokra koncentrálnak a cím elnyerése érdekében.
2022. május 02., 07:582022. május 02., 07:58
Helyi érdekű turisztikai településsé szeretnék nyilváníttatni a Zilahtól mindössze 22 kilométerre található Szilágyperecsen községet, melynek közel háromezer lakosának körülbelül kétharmada magyar. Boncidai Csaba polgármester a Krónikának elmondta, az ötlet, miszerint a falu úgynevezett turisztikai helységgé válhatna, több „irányból” érkezett. Ugyanis „folyamatosan téma volt”, hogy szeretnék fejleszteni a települést – a falufejlesztési stratégiában is külön kitértek a turizmusfejlesztésre.
„Tudatában vagyunk, hogy Romániában a turizmus sok szempontból egy fehér folt. Ezen szeretnénk változtatni, vidéki, falusi turizmust kialakítani, kiépíteni” – mondta a polgármester. Az RMDSZ-es elöljáró szerint a migrációs válság nagyon sok változást hozott: az emberek „menekülnek” a zsúfolt nagyvárosokból, Rómát vagy éppen Párizst egyre kevesebben látogatják,
Boncidai Csaba polgármester szerint eljött az ideje, hogy Szilágyperecsen is „megkapaszkodjon” a turizmus terén
Fotó: Facebook/Pericei Szilágyperecsen
Arra a kérdésre, hogy milyen pozitív hozadéka lenne annak, ha Szilágyperecsent hivatalosan turisztikai célponttá nyilvánítanák, a polgármester kifejtette, hogy könnyebben tudnának bizonyos összegekre, támogatásokra pályázni, vagy akár a bankok is „szívesebben” adnának hitelt. Azt is megjegyezte, hogy
Elmondta, hogy az infrastrukturális nagyberuházások programja (POIM) keretében benyújtottak már egy pályázatot, hogy a település középületeinek fűtését termálvízzel, illetve geotermális energiával oldják meg, hogy kiépítsék a szükséges rendszert, ám az „döcögősen halad”. Reményeik szerint a turizmus fellendülése a termálvíz kiaknázásának is új lendületet adna.
Boncidai Csaba szerint ahhoz, hogy megtörténjen a falu turisztikai hellyé nyilvánítása, sok kritériumnak kell megfelelni, a pályázatot részletes dokumentációval kell alátámasztani. Jelenleg a levegő tisztaságát igazoló iratcsomót állítják össze, illetve dolgoznak már a szórakozási, kirándulási lehetőségeket bemutató dokumentáción is, valamint a közbiztonságra, az orvosi ellátásra, a személy- és áruszállításra vonatkozó részen is. A szakértők segítségével elkészített dokumentáció egy országos bizottság asztalára kerül majd, ők hozzák meg a végleges döntést az ügyben.
Szilágyperecsen főutcája hagymaárusokkal (archív felvétel)
Fotó: Makkay József
A településen jelenleg két múzeum üzemel – az egyik a községhez tartozó Szilágybadacsonyban született Iuliu Maniu egykori miniszterelnöknek állít emléket, a másik pedig Victor Deleu politikusnak, Kolozsvár valamikori polgármesterének –, de
A jövőben több panzió építését is tervezik, illetve szeretnének kialakítani egy rendszert a „szabad szobák” kiadására, ezáltal is bővítve a turisták elszállásolásának lehetőségét, de egyúttal segítve a helyieket is.
A polgármester azt is elmondta, hogy Szilágy megye bekerült az országos helyreállítási terv (PNRR) gasztronómiára fokuszáló egyik programjába is, és ennek Szilágyperecsen is részese. Nem véletlenül, hiszen
Remélik, hogy a turizmus fellendítése által sok alternatív munkalehetőséget biztosítanak majd: a polgármester például elképzelhetőnek tartja, hogy a helyiek kiadják a „tiszta szobáikat” vendégeknek, és a megfelelő higiéniai, egészségügyi követelmények teljesítése után ezt helyi ételek felszolgálásával kötnék össze.
Fotó: Makkay József
A szabadidős tevékenységek kapcsán a polgármester elmondta, hogy már tíz éve tervezik kerékpárút építését, ám a Környezetvédelmi Alaphoz beadott pályázatuk nem nyert, így remélik, hogy a PNRR révén valósíthatják majd meg. Elmondta, hogy
a megyei és országos utakat szeretnék mentesíteni a mezőgazdasági gépektől, illetve a kerékpárforgalmat is biztonságosabb helyre terelnék. Mezőgazdasági utakat már több település irányába kialakítottak: Szilágyperecsent Kraszna községgel és Szilágysomlyóval is összeköti egy-egy ilyen „erdőn, mezőn áthaladó”, tiszta levegőjű út.
Boncidai Csaba szerint több környező település elöljárói is gondolkoznak azon, hogy a turizmusra építsenek, de ők az elsők, akik konkrét lépéseket tettek, tesznek ennek érdekében „Sokszor dicsekszünk, hogy mit adott a teremtő, milyen szép vidéket, de nem nagyon teszünk azért, hogy ki is tudjuk használni, és másoknak is fel tudjuk ajánlani” – jelezte a polgármester.
Az orvoslás speciális szakterülete a belgyógyászat, ami holisztikus megközelítésben látja a beteget. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében a kettős képesítésű dr. Ormos Éva kolozsvári belgyógyásszal és sürgősségi szakorvossal beszélgetünk.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
szóljon hozzá!