A szűrés a kulcs. Fejér Szilárd szerint a nyálteszt érzékenységét lehet növelni, ha orrból, garatból vett mintát teszünk a köpetnek kijelölt oldatba
Fotó: Haáz Vince
Sorra megdőlnek a fertőzési rekordok, kevesebb mint egy hét alatt megkétszereződött az egy nap alatt diagnosztizált koronavírusos betegek száma. A lapunknak nyilatkozó szakemberek szerint az ötödik hullámban sok múlik azon, hogy minél több fertőzöttet diagnosztizáljanak, őket időben elkülönítsék, ezzel fékezve a járvány terjedését.
2022. február 02., 07:582022. február 02., 07:58
Miközben egyre nő a koronavírussal fertőzöttek száma, és a bukaresti szakemberek szerint alig tíz-tizenöt nap múlva várható az ötödik hullám tetőzése, a közbeszéd középpontjába kerültek a Covid-19-tesztek. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter arra kéri a háziorvosokat, hogy minél többen vegyenek részt a koronavírus-tesztelésben, Raed Arafat, a katasztrófavédelmi főigazgatóság vezetője pedig hétfő este arról beszélt, hogy megvizsgálják a nyáltesztek iskolai használatának eredményességét, és megtörténhet, hogy beszüntetik az alkalmazásukat.
Rafila hétfői bejelentése szerint eddig országos szinten körülbelül 3800 háziorvos kötött szerződést az egészségbiztosítási pénztárakkal koronavírustesztek elvégzésére, de az egészségügyi miniszter szerint ennél sokkal többre lenne szükség.
– nyomatékosította a tárcavezető. Hozzátette: az alapellátásra elkülönített összeg 2022-ben 22 százalékkal fog növekedni, és arra kérte a családorvosokat, vegyék ki a részüket a koronavírus-járvány elleni küzdelemből. A bukaresti egyetemi sürgősségi kórháznál berendezett, a koronavírusos betegek állapotát felmérő járóbeteg-ellátó központ megnyitásán a miniszter kifejtette:
„Az egész most kiépített infrastruktúra célja a kórházakra nehezedő nyomás csökkentése a betegek minél hatékonyabb kezelése érdekében” – magyarázta a tárcavezető, aki azt szeretné, hogy minél több Covid-beteg hozzájuthasson a járóbeteg-központokban biztosított ellátáshoz és a szükség esetén itt felírt ingyenes antivirális kezelésekhez.
„A háziorvosok segíthetnek, hogy uraljuk a helyzetet, minél hamarabb eljussunk oda, hogy leálljon a jelenlegi »durva« hullám” – szögezte le kedden a Krónika megkeresésére Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője. Hozzátette: nem tudják arra kötelezni az orvosokat, hogy szerződést kössenek koronavírus-tesztelésre, holott ezen múlik, hogy minél több embert lehessen diagnosztizálni, elkülöníteni, és meg lehessen fékezni a járvány terjedését. A tisztifőorvos hangsúlyozta,
„Szomorú, hogy a székelyföldi családorvosaink nem olyan készségesek, mint máshol. A háziorvosok valamivel több, mint a fele vállalta a tesztelést Hargita megyében, és kevesebb mint a fele az oltás beadását. A fertőzött páciensek követése sem mindig zajlik megfelelően” – sorolta az igazgató. Rámutatott: hatalmas a választóvonal az orvosok között: egy részük mindenben segíti a járvány elleni küzdelmet, járványtani feltárásokat végeznek, aktívan követik a betegeiket, tesztelnek, oltanak, és van egy másik kategória, amelynek tagjai nem hajlandóak kivenni ebből a részüket, legfeljebb annyit tesznek, hogy az ablakon keresztül kiadják a recepteket.
Hamarosan megvizsgálhatják, mennyire vált be az iskolai tesztelés
Fotó: Veres Nándor
Tar Gyöngyi szerint ezekben a hetekben fontos szerep jut a háziorvosoknak, mert bár tapasztalják, hogy enyhébbek az esetek, ha nincsenek idejében feltárva, terjesztik a vírust, megfertőzhetnek olyan idős embereket, akik ebbe belehalnak.
– szögezte le az orvos, aki szerint háziorvosok belépésével tehermentesíthetik a mentőszolgálatot, a kórházakat.
A tisztifőorvos helyteleníti, hogy sok háziorvos, ha hétvégén kérik a segítségét, azt mondja a betegeinek, hogy hívják az 112-es sürgősségi számot. „Ez nem helyes. A normális betegút az, hogy a családorvos leteszteli a beteget, a tünetegyüttes alapján eldönti, hogy beküldi-e az állapotfelmérő központba, ahol röntgen- és vérvizsgálatot is tudnak végezni, majd vagy beutalják a beteget, vagy hazaküldik, de adnak neki gyógyszert” – sorolta. Azt javasolja a vidéki orvosoknak, hogy a hétvégén is szervezzék meg tesztelést, legalább egy-két órán át az asszisztens végezze el a teszteket, és csak indokolt esetben, a súlyos betegekhez hívjanak mentőt.
Tar Gyöngyi elmondta,
Ugyanakkor – hangsúlyozta – nem muszáj a saját háziorvoshoz fordulni, bármelyik orvost, akik szerződött erre, meg lehet kérni, hogy végezze el a tesztet, ezt a biztosítással nem rendelkezők és a külföldi állampolgárok is megtehetik. „Érdemes tesztelni, mert ha kiderül, hogy fertőzöttek vagyunk, nem terjesztjük tovább a vírust, másrészt az oltatlanok így kaphatnak zöldigazolványt” – fogalmazta meg a szakorvos. Leszögezte: ebben a folyamatban több segítséget vár azoktól a háziorvosoktól is, akik eddig nem álltak kellő mértékben a járvány elleni küzdelem mellé.
A szűrés, a tesztelés fontosságában egyetértenek a szakemberek, abban is, hogy a gyerekek nagymértékben terjesztik a vírust, ennek ellenére az iskolai tesztelés nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Tar Gyöngyi kifejtette, nem rendeltetésszerűen használják a teszteket, a gyerekek nem akarnak online tanulni, így el sem végzik a tesztet, és ezt senki nem kéri tőlük számon. Raed Arafat, a katasztrófavédelmi főigazgatóság vezetője pedig hétfőn kijelentette,
Ha a szakemberek arra a következtetésre jutnak, hogy azok „se nem osztanak, se nem szoroznak”, megtörténhet, hogy beszüntetik alkalmazásukat.
Raed Arafat, a katasztrófavédelmi főigazgatóság vezetője hétfőn kijelentette, az oktatási és az egészségügyi tárca szakértői járványügyi szakemberekkel közösen megvizsgálják a Covid-nyáltesztek iskolai használatának eredményességét.
Fejér Szilárd, a Pro Vitam diagnosztikai központ kutatója ugyanakkor lapunk megkeresésére hangsúlyozta: téves az a felvetés, ami szerint a gyorstesztek nem mutatják ki az omikron-variánst, viszont sokkal kisebb az érzékenységük. Rámutatott, a tünetek megjelenése sem jelenti azt automatikusan, hogy van annyi vírus a szervezetben, amit ezek a tesztek ki tudnak mutatni. Több esetük volt a napokban, amikor a pácienseknek tüneteik és negatív gyorstesztjük volt, majd a PCR-teszt pozitív lett.
„Az ötödik hullám olyan mértékű, hogy akinek tünetei vannak, elsőként az omikron-fertőzésre kell gondolnia, hiszen már olyan sok a fertőzött, és olyan gyorsan terjed a vírus” – fejtette ki a kutató. Szerinte a jelenlegi járványhelyzetben, különösen a városokban, nincs olyan iskolai osztály, óvodai csoport, ahol ne találnának fertőzöttet.
Fotó: Veres Nándor
Fejér Szilárd kifejtette, most már minden családban van a tanintézetekben osztogatott nyálteszt, ennek az érzékenységét tízszeresére lehet növelni, ha orrból, garatból vett mintát teszünk a köpetnek kijelölt oldatba, és úgy csepegtetjük a kazettába. Ez esetben arra kell figyelni, hogy steril vattapamaccsal vegyük a mintát, amit ugyan nem mellékelnek a nyálteszthez, tehát máshonnan kell beszerezni. Ha így is negatív az eredmény, de a tünetek fennállnak, akkor a háziorvoshoz kell fordulni, aki ingyenesen tesztel.
„Ha ez az út mégsem járható, értesíteni kell a közegészségügyi igazgatóságot, vagy vásárolni a gyógyszertárban egy olyan tesztet, amelyhez felső légúti minta kell. Érdemes mindenképpen tesztelni, egyrészt a biztonság miatt, hogy ne szórjuk a vírust, ne fertőzzük meg a környezetünkben élőket, másrészt önvédelemből, hiszen az első napokban enyhe tünetek súlyosbodhatnak. Különösen a veszélyeztetett, immunhiányos pácienseknek fontos, hogy időben tudják, megfertőződtek, így ha az állapotuk súlyosbodik, gyorsabban kapnak segítséget, antivirális terápiát” – fogalmazta meg Fejér Szilárd. Kérdésünkre ugyanakkor úgy vélekedett: az ötödik hullám akár márciusig is kitolódhat, ha az omikron BA2 alvariánsa elterjed.
Három hét múlva csökkenésnek indulhat a koronavírus-fertőzések száma Romániában, márciusban pedig lazíthatnak a járvány terjedésének megakadályozása érdekében bevezetett korlátozásokon – jelentette ki Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.
„A háziorvosok ki sem látszanak a feladatokból, sokan azért nem vállalják a tesztelést, az oltást, mert már nincs rá kapacitásuk” – magyarázta eközben a nagyfokú távolmaradást kérdésünkre Seres Lucia, a Kovászna megyei háziorvosok egyesületének elnöke. Hangsúlyozta: évtizedekkel ezelőtt még öt-hat szakember dolgozott egy rendelőben, az orvos munkáját az asszisztens mellett védőnő, orvosírnok is segítette, ám a mostani finanszírozási rendszer mellett csak egy asszisztenst tudnak alkalmazni. „Két ember nem tud ennyi feladatot ellátni, megbirkózni a hatalmas bürokráciával” – sorolta az orvos, aki azt is nehezményezi, hogy folyamatosan változnak a törvények, esténként a jogszabályokat tanulmányozzák, hogy betarthassák azokat.
Ugyanakkor az ingyenes tesztelést az is megnehezíti, hogy a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) akadozva kézbesíti a kódokat, amivel az orvosok hozzáférhetnek a Corona Forms platformhoz. Seres Lucia ugyanakkor közölte: azok az orvosok, aki erre szerződést kötöttek, azoknál végeznek ingyenes tesztet, akiknél a tünetek alapján fennáll a fertőzés gyanúja.
Két fiatal férfit azzal gyanúsítanak, hogy megtámadtak és kiraboltak egy 85 éves nőt Nagyszebenben, az áldozatot megütötték, és elloptak tőle 60 ezer eurót.
A Temes megyei bíróság csütörtökön három év letöltendő börtönre ítélte többrendbeli vesztegetés elfogadása miatt Marian Gaşpar sebészt, a temesvári kardiológiai intézet szívsebészeti osztályának volt vezetőjét.
Korszerű, több mint 9700 férőhelyes stadion fog épülni Brassóban – tájékoztatott csütörtökön Mihai Constantin.
A hétvégi szigorlatot azért vezették be, hogy ne nőjön a sofőriskolák végzőseinek várakozási ideje, ugyanakkor temesváriak segítik ki az aradi vizsgabiztosokat, miután öt ellen vesztegetés gyanúja miatt eljárást folytat a korrupcióellenes ügyészség.
Kolozsvár bekerült a londoni alapítású Time Out globális utazási magazin egyik toplistájába, mégpedig az eddig méltatlanul alulértékelt, ezért 2025-ben felkeresésre ajánlott izgalmas európai turisztikai célpontok közé.
Csütörtök hajnali 5 órakor egy égő házhoz riasztották a tűzoltókat Aradon. A lángok Buzsák negyedben, egy Caisului utcai családi házban csaptak fel.
Idén a hagyományos időponttól eltérően, november 10-én tartják a papjelöltek befogadásának szertartását Gyulafehérváron.
Büntetőeljárást indított a rendőrség egy 37 éves vajdahunyadi férfi ellen, aki egy airsoft pisztollyal próbált ráijeszteni valakire – közölte szerda este a Hunyad megyei rendőrség.
Gyógyszerhiánnyal, illetve a gyógyszerárak elszabadulásával riogatnak a szakmai szervezetek, miután az EU új irányelve új környezetvédelmi intézkedéseket követel a gyógyszergyártóktól. Szakemberrel jártuk körül a romániai gyógyszerpiac anomáliáit.
Orosz Krisztofer Levente személyében magyar alpolgármestere van Máramarosszigetnek.
szóljon hozzá!