Fotó: Jakab Mónika
A World Vision Románia felmérése szerint a tanárok 65 százaléka úgy véli, több pénzt kellene fordítani az iskolák informatikai és más szaklaborjaira, 34 százalékuk pedig a mosdókra szánna több pénzt.
2022. szeptember 04., 13:502022. szeptember 04., 13:50
A World Vision Románia vasárnapi közleménye értelmében minden második tanár úgy véli, hogy több pénzre lenne szükség az iskolák sportlétesítményeinek fejlesztésére, 44 százalék az épületek felújítására, 41 százalék a játszóterekre és könyvtárakra, 34 százalék a mosdókra, 30 százalék pedig az iskola könnyebb megközelítésének biztosítására – beleértve a buszok beszerzését – is több pénzt fordítana.
Ugyanakkor a megkérdezett tanárok 87 százaléka szeretné, ha valamennyi veszélyeztetett tanintézetben biztosítanák a tanulóknak a meleg ételt és a felzárkóztató órákat, mert így megelőzhető lenne az iskolai lemorzsolódás – vélik az Agerpres által idézett közlemény szerint.
A World Vision Románia adatai szerint tízből egy családban nincs online tanulásra alkalmas eszköz, a hátrányos helyzetű közösségekben sok iskolában és családban még mindig hiányzik az ehhez az oktatási módhoz szükséges infrastruktúra.
A szegénység miatt a serdülőkorú tanulók 35 százalékának soha nincs vagy csak néha van meg minden szükséges tanszere és könyve, és tízből egy szülő legalább egy gyermekét ideiglenesen vagy végleg kiíratja az iskolából, hogy tudjon megbirkózni a költségekkel.
Arra a kérdésre, hogy milyen intézkedéseknek kellene az oktatási rendszer prioritásai között szerepelniük, a World Vision Románia által megkérdezett diákok a következőket válaszolták: digitalizálás (61 százalék); meleg étel az iskolában minden diák számára (56 százalék); felzárkóztató oktatás (53 százalék); magasabb ösztöndíjak (40 százalék); az iskolai infrastruktúra fejlesztése (26 százalék).
Ami a veszélyeztetett iskolákban jelen lévő erőszak mértékét illeti, tízből két gyermek azt mondta, hogy az erőszak jelen van vagy nagyon jelen van az iskolájában. Ezt a szülők is megerősítik, 30 százalékuk szerint jelen van erőszak az iskolában. Ugyanakkor a tanulók mindössze 2 százaléka mondta azt, hogy a tanárához fordulna, ha bántalmazás érné.
Több mint 17 800 tanintézetben csaknem 3 millió óvodás és iskolás kezdi el a 2022/2023-as tanévet hétfőn.
A román gazdaság nem szárnyal, de a kis eredményeket is el tudja adni a politikum – állapította meg a Krónikának Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-foglalkoztatási hivatal igazgatója, akivel a romániai munkaerőpiacról beszélgettünk.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
szóljon hozzá!