A múzeumalapító Ormós Zsigmondról nevezték el a magyar tagozatos iskolát Pécskán

A felújított iskola, amely immár Ormós Zsigmond nevét viseli •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A felújított iskola, amely immár Ormós Zsigmond nevét viseli

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A 130 évvel ezelőtt elhunyt Ormós Zsigmondról, a város neves szülöttéről, néhai temesi főispánról és múzeumalapítóról nevezték el a pécskai román és magyar tannyelvű 2-es számú általános iskolát. A névadó ünnepséget szeptember 9-én, a tanévnyitóval egy időben tartják; a névadót és a döntést az ötletgazda, Kocsik Krisztina iskolaigazgató méltatta a Krónikának. Arad megyében a magyar tanintézmények zöme helyi személyiségek nevét viseli.

Pataky Lehel Zsolt

2024. augusztus 29., 18:462024. augusztus 29., 18:46

2024. szeptember 09., 13:562024. szeptember 09., 13:56

A városi rangját 2004-ben visszakapó Pécska jelentős helyet foglal el a magyar kultúrtörténet térképén: ott született 1875. november 13-án gróf Klebelsberg Kuno művelődéspolitikus, volt vallás- és közoktatásügyi miniszter vagy 1813. február 20-án Ormós Zsigmond politikus, író, művészettörténész és műgyűjtő, de Nagy Oszkár festő (a nagybányai festőiskola jeles képviselője) és Balla Ignác, A pécskai cigánysoron kezdetű műdal szerzője is Pécskán látta meg a napvilágot.

A legutóbbi népszámláláskor valamivel több mint 2300-an vallották magyarnak magukat Pécskán, ez az ismert nemzetiségű lakosság 22 százaléka.

Hagyományőrző szervezetei, gazdag kulturális programjai vannak a helyi magyarságnak, az identitás megőrzésének legfőbb intézményei pedig a római katolikus és a református egyház, valamint az iskola. Utóbbi esetében az eddigi 2-es számú általános iskolát tartják hagyományosan „magyar” iskolának, annak ellenére, hogy román és magyar tagozat egyaránt működik az intézményben.

A 2024–2025-ös tanévtől azonban már Ormós Zsigmond nevét viseli az alma mater – a névadó ünnepséget szeptember 9-én, hétfőn 11 órától az ünnepélyes tanévnyitó keretében tartják. „Egyházi, tanügyi és politikai összefogás eredménye a névválasztás, illetve az engedélyezési folyamat” – nyilatkozta a Krónikának Kocsik Krisztina iskolaigazgató, az ötletgazda.

Az új tanévben 620 diákja lesz az iskolának, ebből 221 a magyar tagozaton, és minden évfolyamon (az előkészítő osztályoktól a nyolcadikosokig) önálló osztályt indítanak – tudtuk meg Kocsik Krisztinától. A tanintézmény épülete a közelmúltban nagyszabású felújításon esett át, úgyhogy a gyerekek ideális körülmények között tanulhatnak.

Az új névtábla •  Fotó: Kocsik Krisztina Galéria

Az új névtábla

Fotó: Kocsik Krisztina

Ormós Zsigmondnak jelenleg emléktáblája van Pécskán, ez a római katolikus templom falán látható, és halálának centenáriumán helyezte el az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE). Temesváron – ahová végül is munkássága kötötte – köztéri szobra is áll, Szakáts Béla temesvári művész alkotása, amit az úgynevezett Személyiségek sétányán avattak fel 2014 májusában, a központi parkban.

Ormós Zsigmond emléktáblája Pécskán •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Ormós Zsigmond emléktáblája Pécskán

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Múzeumalapító, műkritikus, politikus

„Ormós Zsigmond egy sok nemzetiség lakta területen igazi fáklyavivője volt a magyarság ügyének. Ennek jegyében teremtett intézményeket, miután 1871-ben Temes vármegye, majd négy esztendővel később Temesvár főispánjának nevezték ki – fejtette ki egy 2013-as pécskai történészkonferencián Szekernyés János temesvári hely- és művészettörténész. – Fő célkitűzése volt, hogy múzeumot alapítson, és több évtizedes munkálkodás eredményeként 1891-ben meg is nyílt egy önálló épületben, ahol a gyűjteményeket bemutathatták szakáganként. Az iskolákban és a közintézményekben a magyar nyelv terjesztését segítette elő. Beköszöntő beszédében hangoztatta, hogy az itt élő népek békéjének fenntartását tartja legfontosabbnak.” Ormóst Temesváron temették el, de Szekernyés János szerint a kommunista időkben rátemettek a sírjára, csontjait szétdobálták, csupán egy négysoros sírvers volt olvasható a síremlék talapzatán.

Miklósik Ilona temesvári muzeológus, művészettörténész szerint Ormósnak jelentős az írói, újságírói és műkritikusi tevékenysége is. „Olaszországban kezdett foglalkozni a szépművészettel. Megállt a reneszánsznál, a széprajzot, a magasztos eszméket továbbadó festészetet szerette. Képtára és numizmatikai gyűjteménye a mai Temesvári Szépművészeti Múzeum gyűjteményének alapjait jelentette” – mondta.

Helyi személyiségek „panteonja” a pécskai római katolikus templom falán •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Helyi személyiségek „panteonja” a pécskai római katolikus templom falán

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Bodó Barna temesvári politológus szerint „Ormós egy olyan példakép, akit csodálni lehet, követni nagyon nehéz”. „A legmagasabb politikai tisztségektől a rabláncig mindent megtapasztalt. A szabadelvűség meghatározta az életét, nem fogadta el, hogy egyesek kirekeszthetők a társadalomból, mindenkit meghallgatott, ítélkezés esetén a józan ész vezérelte” – foglalta össze a már említett pécskai konferencián.

Helyi személyiségekről nevezték el a magyar iskolák zömét

Az Arad megyei magyar oktatási intézmények többsége az adott településhez kötőtő – főleg irodalmi – személyiségek neveit vették fel az 1989-es rendszerváltás után; kivételt a zimándújfalui általános iskola képez, amelyet az egyetemes magyar irodalom egyik képviselőjéről, Móra Ferencről neveztek el.

Az aradi magyar iskolaközpont, a trianoni határmódosítás után magyar közadakozásból épült egykori Katolikus Gimnázium jogutódja ma Csiky Gergely nevét viseli; a pankotai születésű drámaíró Aradon végezte az iskolát, majd papnak tanult, és fel is szentelték ugyan, de később kilépett a klérusból, és színpadi szerzőként lett híres.

A kommunizmusban meghurcolt Páter Godó Mihály szülőfalujának, Kisiratosnak az általános iskoláját 2009-ben nevezték el a jezsuita szerzetesről. Az ágyai iskola névadója Olosz Lajos helyi születésű költő, a két világháború közötti erdélyi magyar líra kiemelkedő alakja. Nagyzerénd általános iskolája Tabajdi Károly jogász, Arad vármegye és Arad egykori főispánja nevét viseli. Simonyifalván Simonyi Imre költő „adta a nevét” az iskolához.

Magyar általános iskola működik még Kisjenő Erdőhegy nevű városrészében, valamint a Vinga községhez tartozó Majláthfalván, de ezeket nem nevezték el valamely személyiségről. Aradon a volt 10-es számú általános iskola hivatalosan Neuman fivérek-iskola, de abban már nincs magyar oktatás, holott egy évtizeddel korábban még népes magyar tagozat működött a gáji városnegyedben.

korábban írtuk

Elkezdődött a pécskai Magyar Közösségi Ház felújítása, de összefogásra lesz szükség a befejezéshez
Elkezdődött a pécskai Magyar Közösségi Ház felújítása, de összefogásra lesz szükség a befejezéshez

Hat évvel ezelőtt vásárolt meg egy régi portát Magyar Közösségi Ház céljára a Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület. Az Arad megyei magyarság egyik vidéki központját akarták létrehozni, de a kezdeti lendületet megtörte a koronavírus-járvány.

korábban írtuk

„A magyar örökség ápolása olyan, mint az oldalbordám” – díszpolgári címet kapott a pécskai Nagy István tanár és közösségszervező
„A magyar örökség ápolása olyan, mint az oldalbordám” – díszpolgári címet kapott a pécskai Nagy István tanár és közösségszervező

Pedagógusi és közösségszervezői tevékenysége elismeréseként díszpolgári címmel tüntették ki Pécskán Nagy István nyugalmazott fizikatanárt, míg tudományos kutatói munkájáért Pécskai gyökerek-díjat adományoztak dr. Kovács Gábor vegyésznek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 29., vasárnap

Havat is hozott Erdély hegyvidékére a ciklon (VIDEÓ)

Hóval érkezett az Ashley ciklon Románia hegyvidéki tájaira, lehavazott vasárnap a Transzfogarason és a Bâlea-tónál.

Havat is hozott Erdély hegyvidékére a ciklon (VIDEÓ)
2024. szeptember 29., vasárnap

Ahol a templom a minden: „kis Szilágyság” szerveződött a református egyház köré Angyalkúton

Tizennégy szilágysági faluból telepedtek le magyar családok az 1960-as és ’70-es években az Arad megyei Angyalkúton. A rokoni szálak még ma is összefűzik őket, ami erős közösséggé formál kicsiket és nagyokat egyaránt.

Ahol a templom a minden: „kis Szilágyság” szerveződött a református egyház köré Angyalkúton
2024. szeptember 29., vasárnap

Őstermelők előnyben – Nagyobb távolságról is megéri bejárni a nagyváradi piacokra (VIDEÓ)

Elégedett a paradicsomprogrammal, és fejleszteni szeretne a Bihar megyei Szentjobbon gazdálkodó Kubola-Pénzes család. A videós anyagban is megszólaló szentjobbi gazdaasszony szerint a nagyváradiak egyre nagyobb számban keresik az őstermelők portékáit.

Őstermelők előnyben – Nagyobb távolságról is megéri bejárni a nagyváradi piacokra (VIDEÓ)
2024. szeptember 28., szombat

Tiltakoznak régóta méltánytalan bérezésük miatt a közszolgálati rádió stúdióinak alkalmazottai

Figyelmeztető sztrájkkal tiltakoznak méltánytalan munkakörülményeik, kevés fizetésük miatt a román közszolgálati rádió központi és területi stúdióinak alkalmazottai.

Tiltakoznak régóta méltánytalan bérezésük miatt a közszolgálati rádió stúdióinak alkalmazottai
2024. szeptember 28., szombat

Letartóztatták a kenőpénzt elfogadó orvosnőt

Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezték Liliana Coldea orvosnőt, a nagyszebeni vasutaskórház és a megyei sürgősségi kórház volt menedzserét – számolt be szombaton a Szeben megyei ügyészség szóvivője.

Letartóztatták a kenőpénzt elfogadó orvosnőt
2024. szeptember 28., szombat

Itt a vészjelzés: már szombaton délután beköszönt a zord idő

Sárga jelzésű figyelmeztetést bocsátottak ki szombaton reggel a meteorológusok Erdély számos vidékére, ahol bőséges esőzésekre, helyenként viharokra kell számítani.

Itt a vészjelzés: már szombaton délután beköszönt a zord idő
2024. szeptember 27., péntek

Elhatárolódik alkalmazottja tetteitől a kórház, melynek orvosát kenőpénzek elfogadásával gyanúsítják

A nagyszebeni Vasutaskórház vezetősége közleményben határolódott el azoktól a bűncselekményektől, amelyekkel az intézmény egyik orvosát, volt menedzserét gyanúsítja az ügyészség.

Elhatárolódik alkalmazottja tetteitől a kórház, melynek orvosát kenőpénzek elfogadásával gyanúsítják
2024. szeptember 27., péntek

Kenőpénz elfogadása miatt vettek őrizetbe egy erdélyi orvost

Csúszópénz elfogadásának gyanúja miatt őrizetbe vették a nagyszebeni Vasutaskórház, valamint a nagyszebeni megyei sürgősségi kórház egyik orvosát és volt menedzserét, Liliana Coldeát.

Kenőpénz elfogadása miatt vettek őrizetbe egy erdélyi orvost
2024. szeptember 27., péntek

Tonnaszám állt a veszélyes hulladék egy telephelyen

Használt nyomtatóberendezések, hozzájuk való tonerek, festékpatronok és egyéb tartozékok voltak tonnaszám egy régi szövetkezeti telephelyen az Arad megyei Szinte község területén.

Tonnaszám állt a veszélyes hulladék egy telephelyen
2024. szeptember 27., péntek

Erdélyi vértanúk emléke előtt tisztelegnek Kolozsvár ikonikus templomában

A kolozsvári Szent Mihály-templomban is megemlékezést szerveznek a vértanúk tiszteletére, a történelmi valóság inspirálta emlékműsort október 2-án 18 órától tartják – közölték a szervezők.

Erdélyi vértanúk emléke előtt tisztelegnek Kolozsvár ikonikus templomában