Elkezdődött a pécskai Magyar Közösségi Ház felújítása, de összefogásra lesz szükség a befejezéshez

Pécskai kaláka. Idén pünkösdre sikerült kicserélni a tetőt a közösségi házon, ahol különböző kulturális rendezvényeket, hagyományőrző tevékenységeket, szórakoztató programokat is terveznek •  Fotó: Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület Facebook-oldala

Pécskai kaláka. Idén pünkösdre sikerült kicserélni a tetőt a közösségi házon, ahol különböző kulturális rendezvényeket, hagyományőrző tevékenységeket, szórakoztató programokat is terveznek

Fotó: Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület Facebook-oldala

Hat évvel ezelőtt vásárolt meg egy régi portát Magyar Közösségi Ház céljára a Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület. Az Arad megyei magyarság egyik vidéki központját akarták létrehozni, de a kezdeti lendületet megtörte, az adománygyűjtő eseményeket megritkította a koronavírus-járvány, majd az azt követő gazdasági válság, ezért függőben maradt a projekt. Idén tavasszal, pünkösdre sikerült kicserélni a tetőt, ami újabb lendületet adott az egyesület tagjainak, és reményt arra, hogy ha összefogással idáig eljutottak, akkor a továbbiakban megvalósíthatják az álmukat.

Pataky Lehel Zsolt

2024. május 31., 18:382024. május 31., 18:38

Az ódon, több mint százéves épület, amely az elmúlt harminc évben használaton kívül állt, jelenlegi állapotában nem felel meg a célra, ezért fel kell újítani. Kalákában kitakarították, terveket készítettek, álmokat szőttek, de az egymást követő világválságok előre nem látott akadályt jelentettek. A 35 ezer eurós vételár több mint kétharmadát jótékonysági bálok, adománygyűjtő események alkalmával szedték össze, ám a koronavírus-járvány megritkította ezeket, ezért lassan haladtak a renoválással, sőt le is álltak a munkálatok.

A Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület többek között amatőr színjátszással, citeraoktatással, a népi mesterségek és népszokások felelevenítésével, köztudatban tartásával foglalkozik,

ezek révén pedig a magyar közösséget próbálja erősíteni – magyarázta Balta-Taics Tünde, a szervezet elnöke.

„Bízom a pécskai magyarságban, hogy ha megadatott, hogy legyen egy közösségi házunk, akkor összefogunk és megcsináljuk, hogy belakhassuk és a gyerekeink használhassák. A cél, hogy a magyar gyermek magyar gyermekkel barátkozzon, a barátságból szerelmek, a szerelmekből házasságok, a házasságból magyar gyerekek szülessenek” – fogalmazott.

Balta-Taics Tünde egyesületi elnök a közösségi ház tervének bemutatásán, 2018-ban •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Balta-Taics Tünde egyesületi elnök a közösségi ház tervének bemutatásán, 2018-ban

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Az ingatlant az egyesület székházának, a próbák helyszínének szánták, de különböző kulturális rendezvényeket, hagyományőrző tevékenységeket, szórakoztató programokat is terveznek megvalósítani ott. A kemencével is rendelkező régi lakóházban egy tájházat fognak kialakítani, a több mint kétezer négyzetméteres telken pedig egy új közösségi teret építenek, ahová a közönséget is várják majd a különböző magyar rendezvényekre.

„Pécska sajátos hely a magyarság szempontjából – szórványban élünk, viszonylag csekély az arányunk a városban, mégis, egy viszonylag nagy számú közösségről van szó, amelyben ennél fogva is erőnek, pezsgésnek kell lennie” – jellemezte a helyi magyarság helyzetét Bölöni György, az RMDSZ pécskai illetőségű megyei önkormányzati képviselője. A húsz éve városi rangra emelt településen a legutóbbi népszámlálás szerint valamivel több mint 2300-an vallották magyarnak magukat, ez az ismert nemzetiségű lakosság 22 százaléka.

Szép Zoltán, a hagyományőrző egyesület alelnöke •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Szép Zoltán, a hagyományőrző egyesület alelnöke

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Bár oktatási intézményei, civil szervezetei, erős felekezetei vannak a magyarságnak, a magyarok fogyása tetten érhető, ezért is szeretnék egy közösségi házba összpontosítani az erőket, törekvéseket. „Elejétől fogva örültem a kezdeményezésnek, és első pillanattól megígértem, hogy támogatni fogjuk a ház felújítását. Igaz, hogy a megyében a második legnagyobb magyar közösség Pécskán él, de egy magyar házra szükség van, hogy a hagyományainkat, nyelvünket, kultúránkat ápoljuk” – nyilatkozta Antal Péter, a város magyar, de nemzeti liberális párti (PNL) polgármestere.

A farsangtemetés szokását is a Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület elevenítette fel •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A farsangtemetés szokását is a Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület elevenítette fel

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Idén pünkösdre sikerült kicserélni a tetőt, a folytatásban pedig „majd meglátjuk” – amint Balta-Taics Tünde fogalmazott. „Elindult végre az a folyamat, amire vártunk, fent van az új cserép, s reméljük, hogy lesz még annyi pénz, hogy felújíthassuk az épületet. Bízunk a Jóisten segítségében, az emberek jóindulatában, és abban, hogy mindenkiben megérik a gondolat, hogy ez a pécskai magyarok háza, a gyerekeink jövőjét itt tudjuk irányítgatni, összefogni őket egy közösségbe” – fejtette ki a Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület vezetője. Arra a kérdésre, hogy látja-e már a fényt az alagút végén, úgy válaszolt: „Sosem éreztem, hogy alagútban vagyok, mert akkor nem indultam volna el. Mindig a fényt látom, a fény mindennap legyőzi a sötétséget.”

Klebelsberg Kuno szobra az aradi kisvárosban •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Klebelsberg Kuno szobra az aradi kisvárosban

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

2020 augusztusában, a magyar államalapítás ünnepén felavatták a közösségi ház névtábláját, amit egy faragott kapura szereltek. Előbbi Ferencz Botond kovásznai fafaragó, utóbbi Bartos Tünde székelyudvarhelyi népművészeti festő munkája. Az alföldön kissé tájidegen kapuról akkor Szép Zoltán, az egyesület alelnöke azt mondta, hogy egy jelkép. „A befogadást szimbolizálja. Ezen a kapun minden pécskai és környékbeli magyar beléphet, hívunk mindenkit, hogy csatlakozzon hozzánk” – mondta.

Jelképes kapu avatása 2020. augusztus 20-án •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Jelképes kapu avatása 2020. augusztus 20-án

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Pécska a magyar szellemi élet több jeles személyiségének a szülőhelye: gróf Klebelsberg Kuno volt magyar vallásügyi és közoktatási miniszter (akinek szobra is áll a római katolikus templom kertjében), a múzeumalapító Ormós Zsigmond művészettörténeti író, Nagy Oszkár festő és Balla Ignác, A pécskai cigánysoron kezdetű műdal szerzője is ott látta meg a napvilágot. Az 1956-os magyar forradalmat követő legnagyobb romániai koncepciós per, a Szoboszlay Aladár római katolikus pap nevével fémjelzett per több elítéltje is pécskai illetőségű; a meghurcoltak emlékét obeliszk őrzi a katolikus templom melletti Szentháromság-parkban.

Felújításra szorul az épület •  Fotó: Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület Facebook-oldala Galéria

Felújításra szorul az épület

Fotó: Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület Facebook-oldala

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 18., vasárnap

Kelemen Hunor: le a kalappal a magyar választók előtt, bízunk Nicușor Dan győzelmében

A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.

Kelemen Hunor: le a kalappal a magyar választók előtt, bízunk Nicușor Dan győzelmében
2025. május 18., vasárnap

Lefaragta a szaktárca az összeget, veszélybe került a kolozsvári Harag György Emlékév megszervezése

Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.

Lefaragta a szaktárca az összeget, veszélybe került a kolozsvári Harag György Emlékév megszervezése
2025. május 18., vasárnap

Erdélyi és partiumi szavazási kedv: Kolozs megye az élbolyban, Szatmár megye sereghajtó

Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.

Erdélyi és partiumi szavazási kedv: Kolozs megye az élbolyban, Szatmár megye sereghajtó
2025. május 18., vasárnap

Viharos, esős időben választ államelnököt Románia

Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.

Viharos, esős időben választ államelnököt Románia
2025. május 18., vasárnap

„Ne taktikázzon senki!” Az „európai Romániára” szavaztak az RMDSZ politikusai

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.

„Ne taktikázzon senki!” Az „európai Romániára” szavaztak az RMDSZ politikusai
2025. május 17., szombat

Nem a múltat, hanem a jövőt hirdeti Gyarmathyné Hory Etelka kalotaszegi szobra

Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.

Nem a múltat, hanem a jövőt hirdeti Gyarmathyné Hory Etelka kalotaszegi szobra
2025. május 17., szombat

Fiatalok szava: szavazásra buzdítanak a romániai magyar diákszervezetek

A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.

Fiatalok szava: szavazásra buzdítanak a romániai magyar diákszervezetek
2025. május 17., szombat

Vészhelyzet a sóbányában – Az esőzések miatt újra be kellett indítani a szivattyúkat

Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.

Vészhelyzet a sóbányában – Az esőzések miatt újra be kellett indítani a szivattyúkat
2025. május 17., szombat

Ismét rengett a föld a Székelyföld közelében, 4,2-es erősségű mozgást mértek Buzău megyében

A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Ismét rengett a föld a Székelyföld közelében, 4,2-es erősségű mozgást mértek Buzău megyében
2025. május 17., szombat

Sehogy sem akar felmelegedni az idő, továbbra sem tehetjük félre az esernyőt

Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.

Sehogy sem akar felmelegedni az idő, továbbra sem tehetjük félre az esernyőt