A gyapjúfeldolgozó műhely, ahol Károly király is megfordult: a baróti Józsa testvérpárnál jártunk

Józsa László és Józsa Zoltán baróti műhelyükben •  Fotó: Tóth Gödri Iringó

Józsa László és Józsa Zoltán baróti műhelyükben

Fotó: Tóth Gödri Iringó

A baróti Józsa testvérpár lassan egy évszázados családi hagyomány tovább örökítőjeként működteti Erdővidék, sőt talán egész Székelyföld egyetlen olyan gyapjúfeldolgozó műhelyét, ahol a gazdák által leadott mosatlan gyapjúból nemezelésre alkalmas „bunda” vagy fonal, estleg posztó készül. Józsa László és Zoltán műhelyében még Károly király is megfordult, megcsodálta az évszázados múltra visszatekintő gépeket, melyek ma is hibátlanul működnek.

Tóth Gödri Iringó

2024. augusztus 04., 19:082024. augusztus 04., 19:08

2024. augusztus 04., 19:212024. augusztus 04., 19:21

Az erdővidéki Barót városka főutcáján alig észrevehetően bújik meg a Józsa testvérpár műhelye, ami megannyi változást, újabb és újabb „trendeket” átvészelve működik a vállalkozást vezető két embernek hála, akik a fésülést, szövést, ványolást és társait nem munkának, hanem szerelemnek tekintik.

A testvérpár története a huszadik század elejéig vezethető vissza. Dédszüleik kivándoroltak Kanadába, majd az ott összegyűjtött pénzt hazahozták tíz itthon maradt unokájuknak – két fiúnak és nyolc lánynak. A tíz gyerek közül kettő a textiliparban dolgozott, és Észak-Erdély 1940-es visszacsatolása után úgy döntöttek, Erdővidéken próbálnak szerencsét. Szép lassan az egész család a gyapjúfeldolgozásban találta meg a helyét, így László és Zoltán apja is.

Ám az üzlet nem virágozhatott sokáig, 1947-ben a baróti üzemet államosították, gépeiket elvették.

Édesapjuk, Józsa Izsák később részben visszatérhetett szakmájához, egy rendelet lehetővé tette, hogy a hatvanas években családi kötödét nyissanak.

Kész a bunda •  Fotó: Tóth Gödri Iringó Galéria

Kész a bunda

Fotó: Tóth Gödri Iringó

A nagyobbik testvér texilipari szakképesítéssel is rendelkezik, egyetemen is oktatott, kapcsolatai nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a rendszerváltás után újra tudjanak gépeket vásárolni. Öccse az eredeti tervekkel ellentétben nem ment egyetemre, ám a katonaság után, mivel a családi hagyomány miatt értett a textilhez – katonaság előtt a családi vállalkozásnak is tekinthető kötődében dolgozott –, a helyi fonódában alkalmazták, ahol harminckét nő között szép lassan beletanult a fonásba (is).

Nem sokkal ezután jött a forradalom, és a testvérek úgy döntöttek, hasznosítják tudásukat: gépeket vásároltak, és visszavették a családjuktól elkobzott berendezéseket.

A legidősebb gép – egy tépőgép –, amit jelenleg is használnak, 1912-ből származik. A mosás és szárítás után ez jelenti a feldolgozás első lépését. A gyapjút környékbelitektől veszik, ám megválogatják, hogy kitől, hiszen, ha valaki jól tartja a juhokat – rendszeresen nyírja, jól eteti –, akkor a gyapjú is jó minőségű, ellenkező esetben nem.

Kérdésemre azt is elmondták, hogy a térségben ők az egyetlenek, akit gyapjút vásárolnak, az emberek többsége a patakba dobja, elégeti.

Gyapjú hűtötte ivóvíz és élelem

Felidéztek olyan időszakokat is, amikor messzi vidékekre kellett utazzanak, hogy beszerezzék a gyapjút: a vilában gyapotthiány volt, így a kínai gyárak gyapjúval pótoltak: Erdély-szerte a romák gyűjtöttek be a falvakból és eladták Kínába.

A műhelyben a gyapjút mossák, a padláson szárítják, majd kétszer is „átengedik” a tépőgépen, hogy a szálak fellazuljanak. Ezután következik a fésülés, aminek nyomán már kész a gyapjú, amit a kézművesek nemezelni használnak. Jelenleg ez egy fontos piaci „célcsoportot” jelent: nyáron a gyerektáborok, falunapok szervezői nagy tételekben vásárolnak tőlük.

Kiemelik, hogy a gyapjúnak nagyon sok jótékony tulajdonsága van: nem hiába hord a pásztor nagy melegben is gyapjú subát, hisz az anyag alkalmazkodik az emberi testhez és tartja a hőmérsékletét – mind hidegben, mint melegben.

Ha nyáron autóval mennek valahova, a vizet, az élelmet gyapjú közé, gyapjúpokrócba teszik, hogy hideg maradjon.

A gyapjút felhasználják bizonyos munkavédelmi ruhák gyártása során is, hiszen a sav például nem égeti el, sőt újabban tetőszigetelés céljából is előszeretettel vásárolják.

A tépőgép •  Fotó: Tóth Gödri Iringó Galéria

A tépőgép

Fotó: Tóth Gödri Iringó

Miután a bunda elkészült, a gyapjú jelentős részéből fonal lesz, amiből lehet szőni, kötni, posztót készíteni. Hozzáteszik, hogy műhelyük azért is egyedi, mert a gyapjúfeldolgozás minden folyamatát maguk végzik – a néhány környékbeli műhellyel ellentétben, ahol vagy csak szőnek, vagy csak fonalat készítenek.

Készül a fonal •  Fotó: Tóth Gödri Iringó Galéria

Készül a fonal

Fotó: Tóth Gödri Iringó

A vevők másik fontos csoportját a népviseletkészítők jelentik, valamint azok, akiknek fontos, hogy természetes anyagokkal vegyék körül magukat – Józsáék műhelyében csak természetes termékek készülnek (nem festik, nem kezelik a gyapjút), így a színek választéka is a természetesre – fehérre, barnára, szürkére – korlátozódik.

Magyarok és románok egyaránt vásárolnak tőlük: vannak olyan román vevőik, akik a tőlük vett posztóval még dolgoznak, vízimalmok segítségével keményebb anyaggá préselik a hagyományos viseletekhez.

Szövőgép •  Fotó: Tóth Gödri Iringó Galéria

Szövőgép

Fotó: Tóth Gödri Iringó

A régi ,,mesterséges inteligencia"

A fonalat termékként is eladják, illetve megszővik belőle az anyagot (csévélés után) egy több mint százéves gépen. Lelkesen mutatják, hogy bizony

nem a számítógép hozta el bizonyos rendszerek automatizálást, hiszen a lyukkártyás rendszer, amivel a gép működik, bámulatos mérnöki leleményről árulkodik.

Gép és ember kiegészíti egymást a munkafolyamat során, állandóan kell figyelni, hogy a felvetett 1440 szál mindegyike rendben legyen, hiszen a legapróbb hiba is meglátszik az anyagon.

„Amelyik lyukba beteszem a bütyköt, a gép eszerint kapja az utasítást, úgy jön ki a minta. A színeket is ezzel változtathatom. Itt nincs vírus, nem telik be a tárhely, a memória” – tréfálkoznak a testvérek, hozzátéve, hogy bár a gépek még mindig hibátlanul működnek, sajnos vannak olyan fogyóalkatrészeik, amiket már nem lehet beszerezni, így, ha tartalékaik elfogynak, tovább nem lehet folytatni.

Jobb, mint egy számítógép •  Fotó: Tóth Gödri Iringó Galéria

Jobb, mint egy számítógép

Fotó: Tóth Gödri Iringó

Persze, sok meghibásodás leleménnyel orvosolnak, de tisztában vannak vele, hogy ez nem minden esetben lehetséges az ilyen óraműpontossággal működő gépeknél. A szövőgép az egyik leghangosabb: meg is jegyzik, hogy mindig füldugóval, bizonyos munkafolyamatok során maszkkal dolgoznak, saját egészégükre is vigyáznak.

A szövőszék egy segesvári gyárból származik: azt is látni rajta, hogy a munkásnők, akik nyolc órában akár száz gép zúgását hallgatták, hova jegyezték fel, hogy meddig tartott a műszakjuk. Jegyezgetni Józsáék is szoktak, két és fél méterenként tesznek egy jelet, hogy tudják, hogyan haladnak a munkával, illetve, hogy ösztönözze őket, addig dolgozzanak, amíg elérik azt. Mint mesélik, ez a rendszer is apai örökség.

A koronavírus-járvány előtt többen dolgoztak a műhelyben, voltak alkalmazottak is, ám akkor takaréklángra kellett kapcsolni. Mivel akkor belerázódtak abba, hogy csak ketten végeznek minden munkafolyamatot, a világ viszonylagos visszarendeződése után úgy döntöttek, továbbra is ketten maradnak.

Szerintük nagyon fontos, hogy az ember szeresse, amit csinál, ne csak kényszerből végezze munkáját. Folyton fejlődnek, hiszen hosszú évek után tud az ember igazán profivá válni a munkájában. Szerintük komolyan kell venni azt a mondást, hogy a mesterséget lopni szokták, mert nem az elméleti tudás a fontos, hanem az, amit az öregektől, a tapasztaltaktól, a világot megjártaktól elles az ember.

A hercegi látogatás képes emléke •  Fotó: Tóth Gödri Iringó Galéria

A hercegi látogatás képes emléke

Fotó: Tóth Gödri Iringó

Hercegi látogatás a műhelyben

„Mi úgy mondjuk, hogy ez félig-meddig iparművészeti tevékenység is. Van benne szépérzék, elégtétel, a kezed munkája, látod, hogy valamit csináltál, hogy az milyen minőségű, abban lehet gyönyörködni” – magyarázzák. Hozzáteszik, munkájuk érdekes vetülete, hogy mindenkit ismernek, aki gyapjúval dolgozik, akit érdekel a gyapjú, a legszegényebb falusitól, aki behozza a koszos gyapjút, a grófig, aki posztót rendel az öltözékéhez.

A legrangosabb ember, aki műhelyükben megfordult, III. Károly angol király, aki látogatásakor, 2016-ban még csak herceg volt.

Felidézték, sokáig nem volt tudomásuk arról, hogy milyen fontos vendégük érkezik: kezdetben egy delegáció látogatta meg őket, majd biztonsági emberek, a herceg testőrségének parancsnoka, hogy a legnagyobb titokban náluk tölthessen közel egy órát az akkori herceg, megismerve a munkafolyamatot, faggatózva a család múltjáról. Megmutatták a szövőgépet is, amit édesapjuk alakított át, egy egyszerű, hét osztályt végzett mesterember, aki „kilogikázta” azt, amit ma is csak egyetemet végzett mérnökök tudnak.

„Azért nem vettünk mi új és modern gépeket, mert ezek mind magukba hordozzák az akkori világnak, és az akkori embereknek a leleményességét, azt az alkotóképességét, amit ma a számítógépek, a mesterséges intelligencia próbálnak kiköszöbölni, újragenerálni” – magyarázzák.

„Még a munkások se tudták, hogy jön a herceg. Egy nagyon finom ember, kimért, de mégis igen közvetlen. Nagyon beleélte magát a látogatásba, lelkesen hallgatta, amiket meséltünk. Végül ő köszönte meg, hogy megengedtük, hogy bejöjjön. Ugye milyen paradox?” – idézték fel, hozzátéve, hogy az uralkodói látogatás után sokáig találgatták az emberek, vajon milyen mértékű támogatás kaptak a hercegtől, ám ők büszkén kijelentik, hogy semmilyet. Mindig is arra törekedtek, hogy megálljanak a saját lábukon.

Minden gépnek története van •  Fotó: Tóth Gödri Iringó Galéria

Minden gépnek története van

Fotó: Tóth Gödri Iringó

„Sem boldogabbak, sem bánatosabbak nem lettünk. Egy élménnyel több van a tarsolyunkban” – teszik hozzá. Nekünk életcél, hogy elégtételünk legyen a munkában. Az, hogy érezzük, hasznosak vagyunk, valamit tudunk alkotni. Nincsenek nagy vágyaink, megelégszünk a kevéssel. Megelégedve dolgozunk. Ellenben vannak olyan élmények, esetek, események, amiket nem pénzzel lehet megfizetni” – fejtették ki.

„A régi rendszerben, amiben felnőttünk, rá voltunk szorítva, hogy a szülők mellett segítsünk. Belenőttünk, vagy inkább megfertőződtünk, de megszerettük” – vallják, hozzátéve, hogy azt is nagyon kedvelik munkájukban, hogy nagymértékű a szabadságuk, nincsenek egy irodához, nyolcórás munkaprogramhoz kötve.

Kész pokróc •  Fotó: Tóth Gödri Iringó Galéria

Kész pokróc

Fotó: Tóth Gödri Iringó

Az évek alatt sok változáshoz igazodtak: a nyolcvanas években a család pulóvereket kötött, posztót készített, de a kilencvenes években, amikor megjelentek a turkálók, ezekre már nem volt igény. Akkor jött – ahogy mondják – a székelykedés, az autonómia, kellett az anyag a székely harisnyához. Miután ez a trend kicsit alábbhagyott, jött a globális felmelegedés, háttérbe szorult a gyapjú. Ám a világjárvánnyal fellendült a kézműveskedés, újra kellett, kell gyapjú.

A jövő pedig bizonytalan: most még van egy kuncsaftkör, aki igényt tart a termékeikre, aki értékeli a munkájukat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
2025. április 01., kedd

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba

Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba
2025. április 01., kedd

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia

A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia
2025. április 01., kedd

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert

Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert
2025. április 01., kedd

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön

Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön
2025. április 01., kedd

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá

Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá
2025. április 01., kedd

Nehezen azonosítottak egy hetekig a Marosban lebegő holttestet

Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.

Nehezen azonosítottak egy hetekig a Marosban lebegő holttestet
2025. április 01., kedd

Kilőtték a Predeálon egy hegyimentőt életveszélyesen megsebesítő medvét

Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.

Kilőtték a Predeálon egy hegyimentőt életveszélyesen megsebesítő medvét
2025. április 01., kedd

Magyar–német viszony Erdélyben Iohannis után: nyitott a közeledésre a romániai németek elnöke

Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.

Magyar–német viszony Erdélyben Iohannis után: nyitott a közeledésre a romániai németek elnöke
2025. március 31., hétfő

Digitális változatban is kiállítják Kolozs megyében a születési, halotti bizonyítványokat

Hétfőtől digitális változatban is kiállítják a Kolozs megyei hivatalok a születési, házasságkötési, válási és a halotti bizonyítványokat – jelentette be a Kolozs Megyei Tanács.

Digitális változatban is kiállítják Kolozs megyében a születési, halotti bizonyítványokat