Az OCD egy sokakat érintő szorongásos zavar
Fotó: 123RF
Az obszesszív-kompulzív zavar (OCD) olyan mentális betegség, amely sokak életét érinti, mégis keveset beszélünk róla. Nem csupán szorongásos zavar, hanem rendkívül összetett állapot, amely jelentős kihívások elé állítja az érintetteket. A sokáig a kényszerbetegséggel küzdő Mátyás Nimród létrehozott egy weboldalt, az OCD-sarkot, amely segítséget nyújthat sorstársainak.
2025. április 12., 17:352025. április 12., 17:35
Mátyás Nimród mindig is rendkívül kíváncsi természet volt, tele kérdésekkel: szeret kételkedni, szereti újraértelmezni a dolgok működését, a jelenlegi nézőpontokat, sőt még a társadalmi normákat is. Távol tartja magát a „flinstonizálástól” – attól a gondolkodásmódtól, amely szerint természetesnek veszünk mindent úgy, ahogy van, mintha mindig is így lett volna. Mivel fizikailag sosem volt kifejezetten erős, már fiatalon az emberek megfigyelését és megértését választotta eszközként a boldoguláshoz. Mindig is foglalkoztatta, mi motivál másokat, és mindig is foglalkoztatta őt a saját obszesszív-kompulzív zavara (OCD).
Már gyermekkorában észrevette, hogy bizonyos gondolatai és cselekedetei nem olyanok, mint a kortársaié. „Gyakran visszatértek kényszergondolatok, amelyeket nem tudtam irányítani, és olyan rituálékat végeztem, amelyeket képtelen voltam abbahagyni” – meséli. Eleinte ezek a viselkedések nem tűntek komoly problémának, de idővel egyre inkább befolyásolták a mindennapjait.
Iskolás éveire visszatekintve úgy látja, hogy szerencsés volt: az iskolai évek nagy részében nem ragadta magával egyetlen téma sem elsöprő módon. Talán egyedül hetedik osztályban volt egy nehezebb időszaka, de amikor ez eszébe jut, mindig hálával gondol vissza akkori tanáraira, akik elképesztően támogatóak voltak, még akkor is, ha sok hiányzása volt. Úgy érzi, hogy a jó tanulmányi eredményeit értékelték, és hálás azért, hogy nem kellett évet ismételnie, sőt még a jegyei sem romlottak.
És itt nem általánosságokra gondol, hanem kifejezetten a pszichológiai ismeretek hiányára.
Szerinte fontos lenne a filozófiát is gyakorlatiasabban tanítani, komolyabban venni, hisz a középiskolából kikerülve a diákok többsége csak a közösségi médiára hagyatkozhat, ha mélyebb kérdésekre keres válaszokat. Úgy gondolja, az olyan egzisztenciális kérdésekről, mint a halál, felelősség, elszigeteltség vagy az élet értelme, kötelező lenne beszélni legalább a 11-12. évfolyamon.
Bár valóban kimutathatóak az agyi különbségek, Mátyás szerint fontos lenne elmozdulni abból a passzív hozzáállásból, hogy „nekem ilyen az agyam, ezzel kell együtt élnem”. Ő inkább döntési lehetőségként tekint az állapotra, és ezzel a szemlélettel is igyekszik másokat támogatni.
Fotó: Csató Andrea
Az ADHD és az obszesszív gondolkodás is hozhat kihívásokat, de megfelelő környezetben ezek elképesztő erőforrássá válhatnak. A probléma akkor kezdődik, ha ez az érzékenyebb agyműködés traumával vagy komoly stresszel találkozik – ilyenkor ez az erő pusztítóvá válik. Mátyás Nimród szerint az OCD is egyfajta túlélési mechanizmus: az agy megpróbál megküzdeni a bizonytalansággal és a szorongással azáltal, hogy „irracionális világrendet” teremt, amelyben a kényszercselekvések révén rövid távú megnyugvás érhető el. Ez nem egészséges – de abban a pillanatban az agy nem ismer jobbat.
„Ha felismerted, hogy ez nem csupán egy ártalmatlan szokás, hanem már negatívan hat az életedre, akkor jön az igazi kérdés: mit vár el tőlem az élet? Mit kell megtanulnom ebből? A cél nem a harc, hanem az, hogy megértsük, mi az, amit elutasítottunk az életből, mit nem tudtunk eddig elfogadni. Ez egyfajta visszatérés a gyökerekhez – egy út, ami a mélyről indul, de ha végigjárjuk, elvezethet a szabadsághoz” – magyarázza Mátyás Nimród, aki az évek folyamán szakemberekkel közös projektekben is részt vett, ugyanis egy pszichológus, pszichiáter tudása és egy „beteg” tapasztalata építőleg tudja segíteni egymást, hasznos eredményeket hozhat.
A lényeg: nem az a kérdés, hogyan fogadhatom el a félelmet, hanem az, hogy miért. És ez a „miért” mindenkinél más” – fejtette ki.
Az OCD-sarok elindítására saját élményei ösztönözték. Az OCD legyőzése és mélyreható tanulmányozása közben sokszor tapasztalta, hogy a jelenlegi megközelítések nem elég alaposak, vagy nem a megfelelő irányból közelítik meg a problémát – ő pedig úgy érezte, lehetne ezt jobban, máshogy, messzebbre nyúlva is csinálni.
Fotó: Pixabay.com
Meggyőződése, hogy ha neki sikerült ezen az úton végigmenni, akkor másnak is sikerülhet. Ehhez viszont szükség van arra, hogy az OCD működését a legapróbb részletekig elemezze, visszafejtse saját tapasztalatait, és mindezt szemléletes, élvezetes példákon keresztül tegye érthetővé. Bár a közoktatásban mindössze egy évig vett részt történelemtanárként, a tanítás iránti lelkesedése máig megmaradt, és úgy érzi, ezt az elhivatottságot sikerült más formákban kamatoztatnia. Eleinte könyvírásban gondolkodott, de hamar érezte, hogy a projekt túl nagy teherként nehezedik rá, és képtelen belefogni.
Így született meg a weboldal ötlete, valamint a YouTube-csatorna és a különböző közösségi média platformok használata. Ezeken rövidebb formában – videók, cikkek, könyvajánlók formájában – tudja megosztani gondolatait, és azonnal kap visszajelzést is, ami számára különösen motiváló, valószínűleg az ADHD-jával is összefüggésben. Eközben pedig folyamatosan gyűl az anyag: egyre több tartalom, gondolat, tapasztalat kerül rögzítésre – és úgy érzi, idővel csak összeáll majd az a könyv is.
A fiatalember a YouTube-on fellelhető oktatóvideók alapján rakta össze az oldalt, és ez szerinte meg is látszik rajta. Mivel jelenleg korlátozottak az erőforrásai, ezen egyelőre nem tud javítani, viszont szeretne egy csapatot maga köré gyűjteni – olyan embereket, akik segítenek a vizuális megjelenésben, közösségi médiás tartalmak készítésében és a marketingben, mert hisz benne, hogy ebben a projektben hatalmas lehetőség rejlik.
Az OCD-sarok fejlődése ugyan lassú, de folyamatos – egyre többen követik, növekszik a nézettség, a közösség apránként formálódik. Azt is hozzáteszi, hogy mindez egy csapattal sokkal gyorsabban és hatékonyabban történhetne.
A visszajelzésekről beszélve elmondja, hogy szinte minden történet mélyen megérinti. Hiszen olyan emberek fordulnak hozzá, akik félelemben élnek, miközben ők is csak egy szabad, teljes, boldog életre vágynak. Különösen megrendítőnek tartja azokat az eseteket, amikor egy szülőnek a gyermeke kapcsán vannak kényszeres gondolatai – hiszen ahhoz, hogy újra teljes életet élhessen, éppen annak a gondolattal kell szembenéznie, amitől a legjobban fél: a veszteség lehetőségével.
Ezért is számít rengeteget, amikor az ő története vagy tapasztalatai másoknak reményt tudnak adni. Azt mondja, ha az emberek látják, hogy neki sikerült, akkor elhiszik, hogy nekik is sikerülhet – és ez a hit, ez a kis szikra lehet az, amiből idővel tűz gyúlhat. Gyakran előfordul, hogy a kényszeresek nem tudják pontosan megfogalmazni, mi zajlik bennük – ilyenkor Mátyás Nimród a saját történeteiből merítve tud nekik kapaszkodót adni. A személyes példák segítenek abban, hogy végre szavakat kapjanak azok az érzések, amelyek addig csak formátlan nyomasztásként voltak jelen – és ez a fajta kapcsolódás, megértés nagyon sokat számít azoknak, akik hosszú ideje egyedül érzik magukat a küzdelmükben.
Úgy véli,
Folyamatosan feszegette, feszegeti a saját határait is – hogy meddig tud elkalauzolni valakit, hogyan tudja felébreszteni benne a vágyat, hogy szembenézzen azzal, amitől a legjobban fél. És hogy végül megtegye azt az utolsó lépést – amit viszont már csak ő maga tud megtenni.
Az obszesszív-kompulzív zavar vagy csak kényszerbetegség (OCD) pszichiátriai rendellenesség; olyan elmeállapot, amelyben újra és újra jelentkező kellemetlen képzetek vagy gondolatok (kényszergondolatok) mellett állandóan újra jelentkező késztetések vagy cselekedetek (kényszercselekedetek) vannak jelen. Meghatározó jelentőségű, hogy ezek a gondolatok a beteg számára is idegenek, riasztóak, fenyegetőek, a cselekedetek pedig értelmetlenek, de a szorongás csökkentése érdekében muszáj folytatnia azokat. Egyszerű meghatározása szerint a kényszerbeteg kénytelen olyasmire gondolni, amire nem akar gondolni, a feszültség oldására kénytelen olyat cselekedni, amit nem akar megtenni. Olyan rendellenesség, amelyben egy személynek visszatérő érzései, gondolatai vagy ötletei (rögeszmék) vannak, amelyek arra késztetik, hogy újra és újra megtegyen valamit (kényszer). Az ismétlődő viselkedés, mint például a takarítás, a dolgok ellenőrzése vagy a kézmosás, megzavarhatja a személy szociális interakcióit vagy a napi házimunkát. Megszállott gondolat lehet, hogy egyes színek, számok vagy ábécék jók vagy rosszak. Kényszeres viselkedés lehet az, hogy tízszer moss kezet, miután megérintett egy piszkos felületet vagy tárgyat.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.
Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.
Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.
szóljon hozzá!